Μεζεδοπωλεία - Κηφισιά, Αθήνα

Nobalis: (ο τόνος στη λήγουσα) λατινική λέξη που σημαίνει "Νέα σοδειά". Πρόκειται για ένα νέο χώρο που άνοιξε σε εμπορικό κέντρο (στον 1ο όροφο) στο κέντρο της Κηφισιάς και αυτοπροσδιορίζεται ως deli-μεζέ-παντοπωλείο. Κατά τη γνώμη μου δικαιώνει απόλυτα την ονομασία του. Ειδικότερα, το μαγαζί διαθέτει μια μεγάλη βιτρίνα στην οποία εκθέτει και πουλά παραδοσιακά προϊόντα (τυριά, αλλαντικά, κρεατικά κ. ά) από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και μπορείς να αγοράσεις. Επομένως λειτουργεί και ως delicatessen-παντοπωλείο με κάθε είδους καλούδια. Επιπλέον ο κατάλογός του, στον οποίο θα αναφερθώ παρακάτω, περιλαμβάνει μεγάλη και αρκετά ενδιαφέρουσα και αξιόλογη ποικιλία ορεκτικών και μεζέδων.

Ο χώρος, που θυμίζει ένα μπακάλικο στην πιο μοντέρνα εκδοχή του, είναι μικρός, ζεστός, όμορφος και ρετρό. Κυριαρχεί το λαδοπράσινο χρώμα στους τοίχους στους οποίους υπάρχουν καδράκια με εικόνες από την παλιά Κηφισιά αλλά και ράφια με μπουκάλια και άλλα παραδοσιακά προϊόντα. Στην οροφή και στο πάτωμα υπάρχουν σχέδια παραδοσιακά (θυμίζουν λίγο μωσαϊκό παλιάς εποχής). Γενικότερα το περιβάλλον είναι όμορφο και αρκετά vintage. Διαθέτει και μπάρα για φαγητό ή για να απολαύσει κανείς το κρασί του, ενώ κάποια τραπέζια είναι κοντά στην τζαμαρία και "βλέπουν" έξω.

Για το καλοκαίρι διαθέτει κάποια τραπέζια στο "μπαλκόνι" του εμπορικού απ΄ όπου μπορεί κανείς να χαζέψει την κίνηση σε αυτό το πολύβουο σημείο της Κηφισιάς. Είναι μεσημέρι-βράδυ ανοιχτό και υποθέτω ότι την ημέρα θα είναι και πολύ φωτεινό (γιατί εγώ το επισκέφτηκα βράδυ). Γενικά το προτιμάει ο κόσμος.

Η εξυπηρέτηση είναι άλλο ένα σημείο στο οποίο με κέρδισε ο συγκεκριμένος χώρος. Με μια λέξη: μοναδική. Ο νεαρός που μας πήρε παραγγελία και μας σέρβιρε ήταν πρόθυμος, χαμογελαστός, εξυπηρετικότατος, να μας εξηγήσει, να μας λύσει απορίες, να μας προτείνει, να μας ρωτήσει αν μας άρεσαν τα πιάτα. Με κέρδισε και Μπράβο του!

Γενικά διαπίστωσα ότι είναι οικογενειακή η κατάσταση: το μαγαζί το δουλεύουν 3 άτομα: 2 στην κουζίνα, την οποία εύκολα μπορεί να δει κανείς από τον κυρίως χώρο και ένας στην εξυπηρέτηση των πελατών. Μάλιστα έμαθα ότι αυτός που έχει το μαγαζί είναι και ο ιδιοκτήτης του.

Η μουσική επίσης είναι ένα ακόμη μεγάλο πλεονέκτημα του χώρου αυτού: μοναδικά ελληνικά τραγούδια του σύγχρονου αλλά και του παλαιότερου ρεπερτορίου, κυρίως έντεχνα, τα οποία πραγματικά συνδυάζονταν μοναδικά με το χώρο και την ατμόσφαιρα.

Το μενού περιλαμβάνει, ορεκτικά και μεζέδες σε μεγάλη ποικιλία τα οποία ωστόσο έχουν μέγεθος κανονικού-κυρίως πιάτου και μπορούν να σε χορτάσουν, 3-4 σαλάτες, 5-6 πιάτα με κρεατικά, κατά βάση της ώρας και ποικιλία κρασιών.
Στην αρχή ερωτηθήκαμε -επιτέλους (! )- αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή σε κανάτα. Στη συνέχεια κατέφτασε πανεράκι με ζεστό ψωμί, λευκό και μαύρο ψημένο και περιχυμένο με λαδάκι και ριγανούλα. Από τον κατάλογο δεν ξέραμε πραγματικά τι να πρωτοδιαλέξουμε. Έχει μεζέδες για να συνοδεύσει κανείς κρασί, ούζο ή τσίπουρο. Ξεχώρισα το λουκάνικο από καραμανλίδικο βοδινό (το οποίο άκουσα ότι είναι σπεσιαλιτέ οτυ μαγαζιού και για μένα ικανός λόγος για να ξαναπάω και μάλιστα σύντομα), λουκάνικο κιοφτέ (ισχύουν τα προηγούμενα), κεφτεδάκια, μπεκρή μεζέ, χοιρινή τηγανιά με βραστά λαχανικά, πατατοσαλάτα, γαύρο, χταπόδι, σαρδέλες ψητές, κολοκυθοκεφτέδες, παστουρμαδοπιτάκια, ψητά λαχανικά και άλλα πολλά που πραγματικά αδυνατώ να θυμηθώ. Εμείς δοκιμάσαμε:

- 1 ρεβιθοκεφτέδες που κατέφτασαν φρεσκότατοι κα ζεστοί, συνοδεύονταν από σως γιαουρτιού και εν είδει διακόσμησης λίγο σαλατικό στην άκρη του πιάτου

- φωλιά πατάτας με τηγανητά αυγά: η γευστική απογείωση σε όλο της το μεγαλείο! Τεράστιο και αρκετά χορταστικό πιάτο με ψιλοκομμένη πατατούλα και τα τηγανιτά αυτά περιχυμένα, ολόζεστα. Ευτυχώς το πιάτο δεν ήταν αλμυρό όπως συνήθως είναι αλλού.

- κριθαρότο με μανιτάρια, κονφί ντομάτας, παρμεζάνα, ρόκα. Κατέφτασε σε πήλινο και πραγματικά δεν έχω ξαναδοκιμάσει γευστικότερη εκδοχή. Η νοστιμιά ξεχείλιζε σε κάθε κουταλιά. Ο σερβιτόρος ήρθε να μας ρωτήσει πώς μας φάνηκε και μας είπε ότι βράζεται αρκετή ώρα, όλα τα υλικά τους είναι παραδοσιακά και φρεσκότατα και όλα τα πιάτα ετοιμάζονται εκείνη τη στιγμή. Μάλιστα στον κατάλογο αναγράφεται ότι ο πελάτης έχει τη δυνατότητα να φτιάξει το δικό του πιάτο με υλικά που προτιμά.

Συνοψίζοντας: το μαγαζί διαθέτει ελληνική παραδοσιακή κουζίνα με προϊόντα από μικροπαραγωγούς από κάθε γωνιά της Ελλάδας. Κάποια πιάτα είναι λίγο πιο δημιουργικά και πειραγμένα, λίγο πιο γκουρμέ. Οι τιμές είναι εξαιρετικές και αρκετά προσιτές (για κέντρο Κηφισιάς μιλάμε... να υπενθυμίσω! ). Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 23 ευρώ.

Στο τέλος μας κέρασαν λικέρ μαστίχας εξαιρετικό (μάλιστα ο σερβιτόρος μας είπε ότι το προμηθεύονται από παραγωγό και κάνει θραύση στο μαγαζί τους, αφού τους ρωτούν όλοι γι΄ αυτό) και μας άφησαν το μπουκαλάκι για να ανανεώσουμε τα ποτηράκια μας και χαλβά σιμιγδαλένιο σπιτικό, που από την ώρα που μπήκαμε στο μαγαζί, μάς είχε σπάσει τη μύτη. Πραγματικά η γευστική μου εμπειρία στο μαγαζί άγγιξε -απρόσμενα θα έλεγα- τα όρια ανώτερης γαστρονομικής απόλαυσης! Να πάτε.

2016-01-31 14:22:23

Ευχαριστούμε πολύ για όσα γράφετε για το εστιατόριό μας! Θα συνεχίσουμε έτσι και ακόμα καλύτεροι εμπλουτίζοντας το μενού μας με νέα πιάτα ώστε να ανταποκρινόμαστε στις απαιτήσεις όλων των πελατών μας!

2016-11-14 09:32:13
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την evi.