30 Ιαν 2016

Οποτε λέμε ας παμε να φαμε καπου ομορφα και τα σχετικα.
Επεμενα να πάμε σε ενα εξαιρετικό Ιταλικό στο Χαλάνδρι, αλλα την τελική αποφαση την είχε η εορτάζουσα που ήθελε ντε και καλα να παμε "στου Λουκάκου".

Ο χώρος ανακαινισμένος, καλαίσθητος, με απαλή ωραία μουσική από πίσω, καθαρά.
Το προσωπικό, ήταν εξαιρετικό. Σχεδόν δεν τους καταλαβαινες οτι υπήρχαν γύρω σου. Διακριτικοί, γρήγοροι και εξυπηρετικοί.

Για καλοσώρισμα μας προσέφεραν να δοκιμάσουμε "ενα σφηνάκι εσπρέσσο'' σούπας βελουτέ με ρεβύθι και αρωματικα συνοδεμένα με μια μικρή μπουκιά που ήταν σαν "ψωμακι-κέηκ" με παρμεζάνα & μπέικον.

Παραγγείλαμε λοιπόν:

-1 Σαλάτα ΑΝΑΜΕΙΚΤΗ-μαριναρισμένα σαλατικά και λαχανικά και βινεγκρέτ με μέλι και μουστάρδα. (7e) - (3/4)
Δροσερή σαλατα με διάφορα λαχανικά τα οποία ήταν φρεσκότατα και γευστικά.
Τίποτα το εξτριμ ιδιαιτερο σαν γευση. Μια απλη σαλατα. Οπως πρεπει να ειναι - φρεσκια & δροσερη!

-ΠΑΤΑΤΕΣ ΜΕ ΑΥΓΑ με σαλάμι Λευκάδος, κρέμα παρμεζάνας και πατάτες «άχυρο»
(6.50e) - (3/4) - Ιδιαιτερο σαν γευση, αρκετα συμπαθητικο, πατατες "αχυρο" δεν ειχα ξαναδοκιμασει και μπορω να πω οτι μου αρεσε, αν και δεν θα το ξανα επελεγα.

γιαούρτι-τζίντζερ (9.0e) - (1/4)
Aυτο το πιάτο το διάλεξα επίτειδες! Ήταν πρόκληση από όποια σκοπια κι αν το έβλεπα! Λατρεύω το Tandoori Chicken και την Ινδικη κουζίνα γενικότερα - Σιχαίνομαι το κουσκους. Ηθελα να δω λοιπόν πόσο μπορεί να με κερδίσει.
Και έγινε κάτι εντελώς αναπάντεχο. Το κουσκους ήταν Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο.
Το κοτοπουλου μια σκέτη απογοήτευση. Τρομερά αλμυρό. Τρυφερό μεν. Αλλα δεν τρωγότανε. Ηταν τοσο αλμυρό που χανόταν εντελώς η αισθηση των μπαχαρικών. Κακο!

-ΜΠΙΦΤΕΚΙ «ΣΠΙΤΙΚΟ» με σπαστές πατάτες και λεμονάτη σάλτσα(9.50e) - (2/4)
Το μπιφτέκι ήταν μεγάλο, αφράτο, ζουμερό και νόστιμο, συνοδευόταν απο εναν πατατοσαλατοπουρε που δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα-βασικα δεν μου αρεσε!

-ΠΑΠΑΡΔΕΛΕΣ φρέσκα μανιτάρια, τσορίθο, ψητά ντοματίνια και θυμάρι(13.0e) - (1/4)
Είμαι λάτρης του Ιταλικού και εχω υψηλότερα κριτήρια για τα ζυμαρικά. Και αυτο το πιάτο ήταν απογοητευτικο. Κρίμα.

-ΤΑΡΤΑ ΜΠΑΝΑΝΑ με κρέμα αμυγδάλου και παγωτό καραμέλα -κανέλα(8e) - (2/4)
Tρομερά μπουχτιστικό γλυκό - κρέμα αμυγδάλου ΚΑΙ μπανάνα - ΚΑΙ σιροπιαστή ταρτα - ΚΑΙ παγωτο καραμέλα-κανέλα. Υπερβολή διχως αυριο. Μεχρι και εγω που είμαι γλυκατζού δεν μπορουσα να φάω μπουκια που είχε λίγο απο όλα. Δύσπεπτο. (-το παγωτο ηταν ωραιο παρ ολα αυτα, αλλα το ανοιξε η ταρτα με κρεμα αμυγδαλου και το καταπιε)

Η μανουλα μου ηταν κατενθουσιασμενη, και για να μην την απογοητευσω της ειπα οτι ηταν ενα εξαιρετικο εστιατόριο. Ελπίζω να μην διαβασει εστω και τυχαια αυτην την κριτικη - αλλα μεταξύ μας καλοφαγάδες, δεν ηταν τίποτα το διαίτερο.
Ένα μέτριο εστιατόριο με εναν πολυ γνωστο στα ενχώρια executive chef! Nothing more nothing less! Δεν ειναι το εστιατοριο που θα σας κανει να δειτε το φως το αληθινο.

30 Ιαν 2016

AnnaMariaMoonchild