Μεζεδοπωλεία - Κεραμεικός, Αθήνα

Μυκηνών γωνία: ένα μικρό μαγαζί ακριβως στη γωνία Μ. Αλεξάνδρου και Μυκηνών, εξ ου και η επωνυμία. Είναι ήσυχο αυτό το σημείο, και αθόρυβο, αν και στο κέντρο της Αθήνας. Το μαγαζί είναι όμορφο, παρεΐστικο, γεμάτο κυρίως από νεαρόκοσμο. Πήγα μεσημέρι Κυριακής και έσφυζε από ζωή. Ο χώρος είναι απλός. Κυριαρχεί το βιομηχανικό design. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι πιο παραδοσιακά. Αν και μικρός ο χώρος, η διαρρύθμιση και η διάταξη δεν προκαλεί δυσφορία ούτε δίνει την αίσθηση της στενότητας και του στριμώγματος.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα από τα μεγάλα συν του μαγαζιού. Ο νεαρός που μας πήρε παραγγελία και μας σέρβιρε ήταν πραγματικά φιλότιμος, πρόθυμος, "έξω καρδιά", με μια ανεπιτήδευτη διαχυτικότητα και ζωντάνια που σε "ανεβάζει". Σε όλα άμεσος, γρήγορος και με απίστευτη γλυκύτητα και χαμόγελο. Αφιέρωσε χρόνο να μας εξηγήσει αναλυτικά τα πιάτα και τον τρόπο παρασκευής τους, να μας προτείνει, να μας διευκολύνει στην επιλογή, να μας αφήσει να σκεφτούμε και να επιλέξουμε.

Ο κατάλογος έχει μια μεγάλη ποικιλία από πιάτα και κυρίως μεζέδες, αφού το μαγαζί είναι κατά βάση μεζεδοπωλείο. Πραγματικά όλα είχαν μια πρωτοτυπία. Δεν ξέραμε τι να παραγγείλουμε, ενώ ενδιαφέρουσες γευστικές προτάσεις ήταν και αυτές που μας πρότεινε εκτός καταλόγου. Γενικότερα διαπίστωσα ότι κάποια πιάτα έχουν μια ιδιαιτερότητα ως προς τον τρόπο παρασκευής και μαγειρέματος. Ειδικότερα, 2 άτομα παραγγείλαμε:

- κιμαδοπιτάκια τα οποία ήταν στεγνά και όχι με εκείνη την ενοχλητική λαδίλα ούτε μόνο ζυμάρι

- φλογέρες με τυρί και ζαμπόν, επίσης εξαιρετικά, μικρά, γεμάτα νοστιμιά

- πατάτες τηγανιτές που σερβίρονται μέσα σε γαβαθάκι

- μπιφτεκάκια "απίστευτα" (έτσι αναγράφονται και στον κατάλογο) τα οποία δικαιώνουν απολύτως την ονομασία τους: ζεστά, ζουμερά, μυρωδάτα

- πατατοσαλάτα, σπιτική και χειροποίητη -καμία σχέση με αυτές που κατά καιρούς έχω δοκιμάσει και είναι προκάτ- ολόφρεσκη και δροσερή

-μπριζολάκια χοιρινά με γραβιέρα και ντομάτα που συνοδεύονταν από πατάτες. Τα μπριζολάκια ήταν μαγειρέμενα-ψημένα σε τηγάνι και όχι σε σχάρα και "σκεπασμένα" με τη γραβιέρα και τη νοτμάτα. Μια πρωτότυπη εκδοχή που δεν είχα ξαναδοκιμάσει. Στεγνά, μαλακά, ζουμερά με τους χυμούς τους χωρίς λάδι. Ήταν το πιάτο αποκάλυψη. Γενικά είχε και άλλες ενδιαφέρουσες παραλλαγές με βάση το χοιρινό.

-1/2 κόκκινο κρασί χύμα, δροσερό και ικανοποιητικό

- ψωμί

- νερό εμφιαλωμένο

Το μαγαζί δεν έχει γλυκά. Στο τέλος έρχεται κέρασμα παγωτό σοκολάτα, βανίλια και φράουλα με μπισκότο.

Συνοψίζοντας να τονίσω ότι μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από το Μυκηνών γωνία. Αποτελεί μια πολύ αξιόλογη και φιλότιμη προσπάθεια από νέα παιδιά. Ίσως γι΄ αυτό το προτιμούν αρκετοί νέοι: συνδυάζει ποικιλία γεύσεων (γι΄ αυτό είναι προτιμότερο να πηγαίνουν 3-4 άτομα, ώστε να έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν περισσότερες γεύσεις), ωραίο, ζεστό και πολύ φιλικό περιβάλλον με μοντέρνα στοιχεία και πολύ προσιτές τιμές. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 37 ευρώ και πραγματικά σκάσαμε από το φαγητό.