Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Είναι, λοιπόν, ορισμένα μέρη τα οποία με ενθουσιάζουν τόσο που ανυπομονώ να διαδώσω τα "νέα"... ένα τέτοιο μέρος είναι η Αντωνία (Ψαρομεζέδες - Αντωνία ) στις Τζιτζιφιές. Μετά από κάποια πρόσφατη ανακαίνιση, το μέρος ξεφεύγει από την κλασική ψαροταβέρνα και αποκτά και βραδινό ύφος με τις ίδιες, όμως, άκρως προσιτές τιμές. Η ποιότητα δε εξαιρετική, με μεγάλη ποικιλία ψαρικών και ορεκτικών!

Εξωτερικά, ο χώρος είναι γεμάτος φυτά και αυτό τον κάνει ιδιαίτερα ελκυστικό. Πριν την δίφυλλη τζαμένια πόρτα υπάρχει ένα εντυπωσιακό μπλε χαλί με το λογότυπο του εστιατορίου και δύο ψαρομεζέδες. Δεξιά και αριστερά της εισόδου υπάρχουν σταχτοδοχεία για τους καπνιστές αν και εσωτερικά υπάρχει ξεχωριστός χώρος για όσους καπνίζουν.

Εσωτερικά, μας κέρδισε ο μεγάλος φωτεινός χώρος και τα περιποιημένα τραπέζια που είναι στολισμένα με όμορφα γλαστράκια. Περιμετρικά του χώρου υπάρχουν τζαμαρίες με όμορφες κουρτίνες. Τα αρκετά σποτς στην οροφή του εστιατορίου δίνουν ένα όμορφο χρώμα στο περιβάλλον. Σε μια άκρη ξεχωρίζει το '' άγαλμα " ενός γεροδεμένου μάγειρα! Οι τουαλέτες είναι πεντακάθαρες!

Το προσωπικό είναι ντυμένο στην τρίχα ενώ οι άνθρωποι της κουζίνας φορούν στολές και σκουφάκια!

Η ικανοποιητική απόσταση των τραπεζιών μεταξύ τους συντελεί σημαντικά στο να περνούν όμορφα οι διάφορες μικρές ή μεγάλες παρέες, χωρίς να ενοχλούν τους διπλανούς τους!!!

Οι άνθρωποι του εστιατορίου μάς υποδέχθηκαν με χαμόγελο, ήταν εξυπηρετικοί και απάντησαν με προθυμία σε διάφορες ερωτήσεις που τους κάναμε, π. χ μας ενημέρωσαν ότι η Ιδιοκτήτρια, και μαγείρισσα, Αντωνία έχει καταγωγή από τα Χανιά ενώ ο σύζυγός της - και συνεργάτης της - Ηλίας είναι Πόντιος. Η Αντωνία, στα late 40s (επηρεασμένη από την χρυσοχέρα " Γιαγιά Ελισάβετ " παραδίπλα, νόμιζα πως θα ήταν καμία γριούλα... )!, επιμελείται των πάντων και φαίνεται ότι έχει και γνώση και γούστο και μεράκι!

Για καθημερινή βράδυ το μαγαζί ήταν φουλ!!
Πέρα από την νοστιμιά των φαγητών, αυτό που μου άρεσε στο μαγαζί είναι ότι είναι κατάλληλο μέρος για κάθε είδους έξοδο. Συνίσταται για μοναχική, μεσημεριανή, κυριακάτικη αλλά και για μια αξιοπρεπή βραδινή έξοδο!!

Ο κυριότερος λόγος που εγώ θέλησα να πάω στο συγκεκριμένο εστιατόριο- ψαροταβέρνα είναι τα σχόλια που είχα διαβάσει για τις περίφημες- και τις μεγαλύτερες- γαρίδες της αγοράς που σερβίρονται!!

Και πράγματι, όταν παραγγείλαμε τις γαρίδες μας, ήρθαν στο τραπέζι μας πέντε μεγάλααα κομμάτια!! Όπως μάθαμε είναι κατεψυγμένες, προέλευσης Ατλαντικού. Έτσι εξηγείται το μέγεθος, μονολόγησα...
Το ότι είναι Ατλαντικού δεν με χάλασε καθόλου, άλλωστε είναι φημισμένες!

Η φήμη για τις γαρίδες του εστιατορίου δεν είναι τυχαία.... χωρίς υπερβολή είναι πεντανόστιμες και τις συστήνω ανεπιφύλαχτα!! Σίγουρα θα έχουν πολύ καλό προμηθευτή.
Μάλιστα, μας ρώτησαν εάν θέλουμε να τις σερβίρουν χωρίς κέλυφος και απαντήσαμε, φυσικά, καταφατικά... Τις απολαύσαμε στο έπακρον.... Η δε παρουσίαση του πιάτου ήταν άψογη....

Δοκιμάσαμε λοιπόν,

Τις παραπάνω γαρίδες Νο.1 (5τεμ), τις καταχαρήκαμε και τις πληρώσαμε ΕΥΡΩ 15,70. Το κιλό χρεώνεται 35,00.

Κολοκυθάκια τηγανιτά, απλά... καταπληκτικά, καθόλου λαδίλα, τραγανά, κομμένα σε όμορφες ροδέλες, και τεράστια ποσότητα!! ΕΥΡΩ 3,50

Φάβα, καταπληκτική, στα 3,00

Ντοματοσαλάτα, σερβιρισμένη σε όμορφο βαθύ σκεύος με πράσινες πιπεριές, ροδέλες κρεμμυδιού και ελίτσες. Νοστιμότατη! ΕΥΡΩ 3,50

Βακαλάο τηγανητό, δύο μεγαλούτσικα κομμάτια, φρεσκότατος και καλοτηγανισμένος, ισάξιος εκείνου της " Γιαγιάς Ελισάβετ"! ΕΥΡΩ 18,50.

Δύο μπολ μύδια αχνιστά, πεντακάθαρα και ολόφρεσκα, ΕΥΡΩ 7,50/η μερίδα.

Ήπιαμε μισό κιλό λευκό, αρωματικό, κρασί μοσχοφίλερο, 3,00
Υπάρχουν μπύρες 2-3,50, ούζα 6-7,50 (π. χ Πλωμάρι - Μίνι στα 6,00 ), τσίπουρα (100ml,250ml,500 ml και 750 ml ) από 2,50 - 20,00 (βλ. Σαντορίνης, Γαβαλά τα 750ml. ) και διάφορα γνωστά αναψυκτικά.

Το νερό ήρθε σε κανάτα και οι φρεσκότατες φέτες ψωμιού, στην αρχή, χρεώθηκαν 1,60.

Υπήρχε σαργός ως ψάρι ημέρας, περίπου 40,00/κιλό.
Οι σαρδέλες κοστίζουν 6,90 / μερίδα, τα μπαρμπούνια 35-40,00 /κιλό και ο τηγανιτός γαύρος με την αθερίνα 6,50/μερίδα. Υπάρχουν όλα τα γνωστά ψάρια σε πολύ λογικές τιμές και, φαντάζομαι, της ίδιας νοστιμιάς με εκείνα που εμείς δοκιμάσαμε!!

Η παραγγελία μας ήρθε στο τραπέζι σταδιακά και τρία άτομα χορτάσαμε υπέρ-αρκετά!!

Στο τέλος, μας κέρασαν πολύ νόστιμα γλυκά, χαλβά σιμιγδάλι και πανακότα!

Τα υγρομάντηλα, ήρθαν κλειστά μέσα στο πανέρι με το ψωμί, ήταν δροσερά και όμορφα αρωματισμένα!

Το τραπέζι, εξ αρχής, διαθέτει όλα τα αξεσουάρ μιας ψαροφαγίας. Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το νοστιμότατο λαδολέμονο μέσα σε ξεχωριστό μπουκαλάκι!
Κατά τα άλλα, οι γεύσεις είναι απλές, οικείες και φυσικά ξεχωριστής νοστιμιάς!!

Το εστιατόριο το βρήκαμε κατεβαίνοντας την Λεωφ. Συγγρού και στρίβοντας δεξιά στην Λάμπρου Κατσώνη (η προηγούμενη της Λ. Αμφιθέας ). Την ακολουθήσαμε με κατεύθυνση προς τη Λεωφ. Ποσειδώνος και στρίψαμε δεξιά στην οδό Ισμήνης. Μετά από λίγο, συναντάμε την οδό Ξενοφώντος. Το μαγαζί βρίσκεται Ισμήνης και Ξενοφώντος γωνία.
Το πάρκινγκ είναι αρκετά εύκολο.

Σίγουρα θα περάσετε και θα φάτε καλά σε αυτό το ξεχωριστό μέρος ψαροφαγίας και για τον λόγο αυτό το συστήνω ανεπιφύλαχτα!!