Bar Restaurants - Π.Άρεως, Αθήνα

Επανέρχομαι με μια κριτική για ένα μαγαζί που όσο με ενθουσίασε όταν το πρωτογνώρισα, τόσο με απογοήτευσε στην πορεία. Δεν είχα σκοπό να γράψω κριτική για αυτό γιατί αισθανόμουν ότι εγώ είμαι ο παράξενος μέχρι που είδα την διορθωμένη κριτική της φίλης nemo και αισθάνθηκα ακριβώς το ίδιο.

Λοιπόν, το Old City εγώ δεν το γνώριζα με το παλιό του όνομα αλλά λόγω του ότι πηγαίνω συχνά στην περιοχή αφού εκεί μένει η οικογένεια μου το είδα όταν άνοιξε και το αγάπησα και βρέθηκα πολλές φορές εκεί για καφέ, ποτό ή φαγητό. Ένας υπέροχος πολυχώρος, μια όαση στην Πατησίων που θυμίζει παλιά Αθήνα. Ένα αίθριο με τραπεζάκια για καφέ, φαγητό αλλά και καναπέδες και ψηλά stands για ποτό. Περιμετρικά δωμάτια αποκλειστικά για φαγητό αλλά και η μπάρα του καταστήματος.

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει με το ιδιοκτησιακό καθεστώς αλλά μάλλον αυτό από την μέρα που άνοιξε ξανά πρέπει να έχει αλλάξει αν αναλογιστώ κάποια μισόλογα των σερβιτόρων σε ερωτήσεις μου. Πάντως, φαίνεται η προσπάθεια για κάτι καλύτερο ενώ και το service είναι πάντα ευγενικό.

Θα μου πείτε, τώρα, μα όλα καλά μας τα γράφεις, τι σε απογοήτευσε; Και θα σας απαντήσω η ασυνέπεια και μάλιστα όταν στην "πασάρουν" ως λογική... Όχι δεν είναι λογικό να έχω έρθει τόσες φορές μέχρι και την Παραμονή της Πρωτοχρονιάς και να σας ζητάω προφορικά τα πιάτα μιας και δεν υπήρχε κατάλογος, να μου τα λέτε, να τα τιμάω (και πραγματικά ήταν πάρα πολύ καλά τόσο οι ουζομεζέδες όσο και οι ποικιλίες κρεατικών), να μου λέτε ο κατάλογος ετοιμάζεται και να έρχομαι μια εβδομάδα μετά την Πρωτοχρονιά με έναν τελείως διαφορετικό κατάλογο και όταν σας ρωτάω γιατί άλλαξε να με βγάζετε τρελό λέγοντας μου κάναμε πειράματα για να δούμε τι πουλάει (μα εμένα δεν μου είχατε προτείνει ποτέ τα πιάτα που είναι τώρα στον κατάλογο, πως κάνατε συγκρίσεις για το τι πουλάει).

Το χειρότερο δε, είναι ότι πλέον δεν μπορείς να απολαύσεις το τσίπουρο σου γιατί στον κατάλογο δεν υπάρχει κάτι να το συνοδεύσει, δεν έχουν αφήσει ούτε τρια τέσσερα πιάτα για αυτό. Και δεν λέω να μείνει η προσφορά που είχαν, οι προσφορές μπαίνουν και βγαίνουν αλλά να προσφέρεις κάτι χωρίς να μπορεί κάποιος να το συνοδεύσει είναι (για μένα) χαζομάρα. Επιπλέον, δεν έχουν τιμές για το κρασί και μας χρέωσαν ένα λίτρο χύμα 12 ευρώ (πολύ ακριβό και καμία σχέση με τις προηγούμενες τιμές του).

Για να είμαι δίκαιος δεν ξέρω τα καινούργια (;) του πιάτα, μπορεί να είναι υπέροχα αλλά εγώ όταν πηγαίνω σε ένα μαγαζί θέλω να ξέρω ότι σήμερα πάω σε μεζεδοπωλείο και αύριο που θα ξαναπάω θα είναι μεζεδοπωλείο, όχι σήμερα μεζεδοπωλείο και αύριο multi ethnic. Ωραίο είναι τα μαγαζιά να εξελίσσονται αλλά όχι να αλλάζουν ταυτότητα από μέρα σε μέρα.

Βέβαια, όταν θα ξεθυμώσω, θα συνεχίσω να πηγαίνω εκεί για τον καφέ μου και ίσως το ποτό αλλά μέχρι εκεί...