Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα

Καλές οι κριτικές, καλή η ανταλλαγή απόψεων, ωραίο να βλέπεις τον αριθμό αυτών που σ’ εμπιστεύονται να μεγαλώνει, όμως τι κάνεις, όταν σε μια επίσκεψη σ’ ένα μέρος όπου είχες φάει εξαιρετικά και είχες γράψει μια άκρως επαινετική κριτική τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από ότι θυμόσουν και περίμενες; Κατά την άποψή μου η λύση είναι μία και διέπεται από το αξίωμα «Φίλος μεν Φετάνης, φιλτάτη δε η παρέα του ask4food». Έτσι σήμερα θα σας διηγηθώ την εμπειρία από την επίσκεψη στο ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΦΕΤΑΝΗ το περασμένο Σάββατο, ύστερα από (απαραίτητη όπως απεδείχθη) κράτηση που έκαναν οι κουμπάροι μας οι Μελισσιώτες. Εμπειρία άκρως απογοητευτική που θέλω να ελπίζω ότι οφείλεται απλά στην κακή μέρα, η σύμπτωση όμως πολλών αρνητικών σημείων με κάνει επιφυλακτικό.
Ας αρχίσω με κάτι κατά βάση ευχάριστο: Το ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΦΕΤΑΝΗ μετακόμισε εδώ και ένα μήνα από τα Μελίσσια στο Γέρακα, στην οδό Κλεισθένους 344, δεν χρειάζεται λοιπόν πια GPS για να τη βρείτε. Η Κλεισθένους ξεκινά από το Σταυρό και καταλήγει στην πλατεία της Πεντέλης, η ταβέρνα βρίσκεται ανεβαίνοντας δεξιά, με πολύ χώρο για άνετο παρκάρισμα γύρω γύρω.

Ο νέος χώρος πρέπει να στέγαζε παλαιότερα κάποια άλλη ταβέρνα, είναι ένα μάλλον μικρό κτίσμα με τσιμεντένια αυλή μπροστά του. Όταν ο καιρός το επιτρέπει, τα πράγματα θα είναι πιο άνετα, προς το παρόν όμως μιλάμε για στριμωξίδι στο τετράγωνο.

Για να καταλάβετε, τα πιο άνετα τραπέζια ήταν δύο σε ένα είδος προθάλαμου, γιατί τρίτο δε χωρούσε. Ο μέσα χώρος, με δέκα περίπου τραπέζια και την κουζίνα-ψησταριά στο βάθος, έφθασε κατά τις 11 η ώρα να φιλοξενεί μπορεί και πενήντα άτομα, γινόταν κυριολεκτικά το αδιαχώρητο, σε σημείο να αφήσουν το τζάκι που σιγόκαιγε σε μια γωνιά να σβήσει (! ), γιατί διαφορετικά θα γινόταν φλαμπέ η παρέα που ήρθε τελευταία και κάθισε, ή μάλλον τοποθετήθηκε, ακριβώς μπροστά του. Η συμπαθής μικρή γκαρσόνα, που σίγουρα θυμούνται όσοι έχουν επισκεφθεί το ΦΕΤΑΝΗ, έκανε αλλεπάλληλες πιρουέτες προσπαθώντας να φθάσει από το πάσο της κουζίνας στα ακριανά τραπέζια. Πού και πού, στα κοντινά τραπέζια, βοηθούσε και η μαμά. Αν νιώθετε ήδη σαρδελοποιημένοι, προσθέστε στο τοπίο και την κάπνα από τα τσιγάρα (σε κάθε τραπέζι ήταν ήδη τοποθετημένο τασάκι! ) και φαντασθείτε σε πόσο ειδυλλιακό περιβάλλον φάγαμε. Το προηγούμενο μαγαζί μπορεί να ήταν παλιό και πρόχειρο, όμως έτρωγες τουλάχιστο σαν άνθρωπος. Για να μην παραλείψω τίποτε θετικό, διαμετρικά απέναντι από το τζάκι καθόταν μια μικρή μουσική κομπανία (κιθάρα, μπουζούκι και μπαγλαμαδάκι) που κάθε τόσο έπιανε ένα τραγουδάκι από τα ωραία ελληνικά και έσπαγε τον πάγο. Γιατί το κτίσμα είναι προκάτ (φίλε PIPERMAN, σαν μηχανικός οφείλεις αυτοψία! ) και ο ώμος μου που ακουμπούσε στη τζαμαρία έγινε κατεψυγμένος.

Το φαγητό, που γι’ αυτό κάνεις κυρίως την επιλογή να πας στο ΦΕΤΑΝΗ, μια απογοήτευση. Το κοντοσούβλι όχι μόνο με κάκιστης ποιότητας κρέας, αλλά και ξαναζεσταμένο. Η αεράτη τυροκαυτερή που με είχε ενθουσιάσει ήταν πια μια συμπαγής μάζα, ίσως ετοιματζήδικη. Οι (βιαστικά) τηγανισμένες πατάτες θρονιασμένες σε μισό δάκτυλο λάδι. Ευτυχώς που η πολίτικη σαλάτα κατάφερε να δράσει κατασταλτικά, γιατί και η περίφημη γουρουνοπούλα δεν είχε τη φινέτσα του παρελθόντος, έβγαζε πολύ λίπος. Κοντολογίς μόνο τα γιγαντιαία μπιφτέκια ανταποκρίνονταν στις αναμνήσεις που είχα. Οι μερίδες εξακολουθούν να είναι πολύ μεγάλες, όμως τι να κάνει η ποσότητα όταν η ποιότητα είναι τόσο χαμηλή;

Θυμάμαι ότι στην προηγούμενη κριτική μου είχα επισημάνει ότι το κέρασμα στο τέλος, κάτι σιροπιαστά της συμφοράς, έπρεπε να αντικατασταθεί επειγόντως, είχα μάλιστα προτείνει κάποιο γλυκό του κουταλιού. Η αντικατάσταση έγινε, με ένα κανταϊφι που θυμίζει τουβλάκια lego. Απαράδεκτο, ήταν μια από τις σπάνιες φορές που μετά το φαγητό ανηφορίσαμε προς την Πεντέλη σε αναζήτηση ενός ανθρώπινου επιδόρπιου.

Το νερό ευθύς εξαρχής σε κανάτα (σωστό! ), το κόκκινο χύμα αξιοπρεπές. Ο λογαριασμός για τέσσερα άτομα σκάρτα 75 ευρώ, για τη δεδομένη ποιότητα μού φάνηκαν σχεδόν πολλά. Απόδειξη κανονικά και με το νόμο, μηχανάκι για πιστωτικές κάρτες το κατάστημα δεν διαθέτει ακόμα, αν κατάλαβα καλά.
Είμαι πραγματικά περίεργος να δω επόμενες κριτικές από αξιόπιστους φίλους καλοφαγάδες, ώστε να καταλάβω αν ο ΦΕΤΑΝΗΣ απλώς ξεστράτισε ένα βράδυ από το δρόμο της αρετής ή θεωρεί ότι έγινε πια τόσο γνωστός που μπορεί άνετα να ρίξει την ποιότητα των προσφερόμενων. Οψόμεθα! Προς το παρόν κρούω τον κώδωνα του κινδύνου, προς όλες τις κατευθύνσεις.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

2016-02-01 18:47:04

Καλησπέρα σας. Σας ευχαριστούμε για την κριτική που γράψατε.. ΑΛΛΆ αυτά που αναφέρετε είναι υπερβολικά.
Εμείς αλλάξαμε ΜΌΝΟ περιοχή. ΠΟΙΟΤΗΤΑ, ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΜΕ. Δυστηχώς ο χώρος μας είναι περιορισμένος ΑΛΛΑ προσπαθούμε με το καλύτερο δυνατό τρόπο να ευχαριστήσουμε τους πελάτες μας. Θα το εκτιμούσαμε πολύ αν τη δυσαρέσκια σας να μας την εκφράζατε ΕΚΕΙΝΗ την ώρα.

Υ. Γ.1: Τα κρέατά μας είναι άριστης ποιότητας! Είναι αρχή μας να ΜΗΝ ξαναζεσταίνονται τα φαγητά.
Υ. Γ.2: Δεν υπάρχει τίποτα ετοιματζίδικο φαγητό στο μαγαζί είναι ΟΛΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ.
Υ. Γ.3: Το όνομα ΦΕΤΑΝΗΣ έχει χτιστεί Χρόνια Τώρα.. δεν φτιάχτηκε τώρα..
Με εκτίμηση.

2016-09-03 13:47:11
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την fratello.