Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ!
Έχοντας ακούσει και διαβάσει πολλά για αυτό το ανερχόμενο μαγαζί επί της Φραντζή, στον Ν. ΚΟΣΜΟ, κλείσαμε Σαββάτο βράδυ για 4 άτομα.

Ο Χώρος: 3/4
Ήδη από το τηλέφωνο με ρώτησαν αν θέλουμε τραπέζι καπνιζόντων ή μη – ευχάριστη έκπληξη γιατί τέτοιες πολυτέλειες για τους μη καπνιστές είναι σπάνιες τουλάχιστον σε λαϊκά μαγαζιά τύπου μεζεδοπωλείου- πράγμα που εκτίμησα.
Ο χώρος καθαυτός απλός και καθαρός, μια μίξη παραδοσιακού μεζεδοπωλείου με μια πιο «προχωρημένη» διακόσμηση παντοπωλείου, όχι άσχημη. Την ώρα που πήγαμε 9.30 μισογεμάτο, γέμισε αργότερα όμως όχι ασφυκτικά. Νέος κόσμος, ζευγάρια και οικογένειες με παιδιά. Χαλαρή ατμόσφαιρα και διακριτική, ελληνική μουσική.

Η Εξυπηρέτηση: 4/4.
Φιλική, γρήγορη, χαλαρή. Ο ιδιοκτήτης – υποθέτω - μας πήρε παραγγελία και μας εξηγούσε τι είναι τι από τον κατάλογο με κέφι, δεν βαριόταν, γούσταρε αυτό που έκανε. Μετά από σύντομες διαβουλεύσεις τον εμπιστευτήκαμε να διαλέξει το κρασί. Και πράξαμε σωστά!

Το Φαγητό: 3/4
Πήραμε μια πράσινη σαλάτα με ποντιακή πλεξούδα, δηλ ένα λευκό κατσικίσιο ποντιακό τυρί. Νόστιμη, ισορροπημένη γεύση κάπως μικρή για μερίδα σαλάτας. 3/4
Μια φάβα από Κοζάνη, αλοιφή, πολύ καλή, αλλά … μεζές σε ποσότητα, γεύση 3/4
Ποντιακή καροτοσαλάτα, που βασικά είναι τύπου τουρσί με σκόρδο και κάρδαμο, εξαιρετικά ενδιαφέρουσα 4/4.

Ένα σαγανάκι με γαρνιτούρα γλυκό ντοματάκι, που εμένα με ξετρέλανε 4/4.
Λαχματζούν (επί 2) από τα χιτ του μαγαζιού, με ποντιακό φύλλο περεκ και καλής ποιότητας κιμά γέμιση, το καλύτερο που έχω φάει έως τώρα. Αλλά επειδή γλυκίζει οι γνώμες και τα γούστα διίστανται, πάντως εγώ βάζω 4/4
Πεινιρλι με τυρί (νομίζω) γραβιέρα και αυγό στη μέση, παρόλο που δεν είμαι φαν του είδους 3/4.

Λουκάνικο χωριάτικο, μεζές με δυο μέτρια μέγεθος, ζουμερά λουκάνικα, καλό 3/4.
Καβουρμάς- μοσχαρίσιος- με ένα αυγό μάτι από πάνω, μας το ανακάτεψε ο υποχρεωτικός κύριος που μας το σέρβιρε. Μια ιδιαίτερη γκουρμεδιά για όσους ξέρουν από βόρεια Ελλάδα. Θα ήταν τέλειο αν είχε 2 ή και τρία ίσως αυγά για να «σπάσει» το πολύ δυνατό και αλμυρό κρέας. Καλό 3/4

Γλώσσα μοσχαρίσια καπνιστή από τη Δράμα, ιδιαίτερος μεζές, που ήρθε σε ένα πιατάκι κομμένος σε λεπτές φέτες και μουστάρδα φυσικά. 3/4.
Λευκό ψωμί (πήραμε δυο φορές), ήρθε μαζί με τα σερβίτσια, χρεώθηκε αλλά δεν είδα πόσο.
Κρασί κόκκινο KAMPUS, (7 ευρώ! η φιαλη) άρεσε πολύ (και η τιμή του επίσης! ) 3/4.

Μοιραστήκαμε ένα πολύ φρέσκο προφιντερόλ με τραγανά σουδάκια γεμιστά με παγωτό βανίλια και μια μους σοκολάτας που ήρθε ζεστή από το φούρνο με γαρνιτούρα παγωτό βανίλια 3/4.

Τέλος κέρασαν για τη χώνεψη ένα απόσταγμα τύπου μπράντι.

Η Τιμή: 4/4
Ο λογαριασμός για όλα τα ανωτέρω με τα οποία χορτάσαμε αλλά χωρίς να βαρύνουμε ήρθε στα 69 ευρώ, δηλ 17 και κάτι το άτομο. (15.5 χωρίς το κρασί) Δεδομένου της ποσότητας αλλά κυρίως της ποιότητας των εδεσμάτων θεωρώ το vfm πολύ καλό.

Στο Σαραντατρίο στον κατάλογο δεν κάνουν διάκριση σε σαλάτες, ορεκτικά, κυρίως πιάτα κλπ, όλα είναι σε μια κατηγορία ως φαγητά. Δεν πήραμε από τα πιο ακριβά όπως είναι κάποια κρέατα της ώρας και θαλασσινά - από τα τελευταία έχουν πολύ λίγα και το θεωρώ μείον γιατί άμα βάλεις κάτι θαλασσινό κάντο κανονικά αλλιώς άστο- όμως έχοντας δοκιμάσει 9 από τις προτάσεις του σε φαί, ένα κρασί και επιδόρπια μείναμε ικανοποιημένοι. Κυρίως γιατί αυτό που προσφέρουν είναι πιάτα με καλά υλικά.

Η φιλοσοφία τους στηρίζεται στην επιλογή υλικών με ονομασία προέλευσης, από κάποιους επωνύμους παραγώγους - με σαφή προτίμηση στη βόρεια Ελλάδα - και έτσι δίνουν στα πιάτα τους ένα κλικ παραπάνω από αντίστοιχα μαγαζιά. Αυτό ισχύει και για την λίστα κρασιών που προσφέρει. (δεν έχει χύμα)
Αυτό σε συνδυασμό με αρκετά προσιτές τιμές – κάτι αντίστοιχο σε «καλά κ τρεντυ» μαγαζιά, θα ήταν αρκετά πιο τσιμπημένη τιμή- κάνει το Σαραντατρίο μια πολύ δυνατή επιλογή.

Το προτείνω και φυσικά θα ξαναπάω…