Μοντέρνες ταβέρνες - Αργυρούπολη, Αθήνα

Το Σουσάμι είχα να το επισκεφθώ πάνω από 4 χρόνια οπότε οι τότε μνήμες μου με ακολουθούν και μάλον διαψεύδονται τουλάχιστον σε σχέση με την τότε γευστική εμπειρία μου. Θυμάμαι στα πρώτα χρόνια του, έπρεπε να είχες κλείσει στα σίγουρα τραπέζι για να μπορέσεις να εξυπηρετηθείς, πράγμα που δεν νομίζω να συμβαίνει σήμερα και μάλιστα απ ότι είδα από τον κόσμο που εξυπηρετήθηκε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας

Σάββατο μεσημέρι λοιπόν και περνώντας απ έξω μας ήρθε η ιδέα να σταματήσουμε για φαγητό μια και ούτως ή άλλως θα αναζητούσαμε ανάλογο χώρο για μεσημεριανό

Ωρα άφιξης 14:40, το εστιατόριο με 3 παρέες.
Γινόμαστε άμεσα αντιληπτοί από τον σερβιτόρο ο οποίος μας προτείνει (αφού μας ρωτά πρώτα) τραπέζι για 4 άτομα που είμασταν, στο χώρο των μη καπνιστών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει κανένα διαχωριστικό καπνιζόντων και μη, απλά ο ένας χώρος του εστιατορίου, που είναι γωνιακό, αφιερώνεται στους μη καπνιστές (περί το 33% του εστιατορίου), το δε υπόλοιπο για τους καπνίζοντες. Πάλι καλά!!! Οφείλω να πώ πάντως ότι δεν ειδαμε και δεν αισθανθήκαμε οσμές τσιγάρου καθ όλη την παραμονή μας στο εστιατόριο

Το εστιατόριο ζεστό, φωτεινό και αρκετή αίσθηση του ξύλου τόσο στη διακόσμηση όσο και στα τραπεζοκαθίσματα.

Το τραπέζι που κάτσαμε ήταν ροτόντα, αρκετά άνετο και γενικότερα όλες οι αποστάσεις των τραπεζιών ήταν πολύ καλές χωρίς να είναι ο ένας πάνω στον άλλο.

Μουσική διακριτική, σε σωστή ένταση, κυρίως με έντεχνο τραγούδι.

Οι κατάλογοι προσγειώθηκαν πολύ σύντομα με το που κάτσαμε, καλαίσθητοι, με αναλογικά σχετικά μικρό μενού, με έμφαση κυρίως στα κρεατικά και σε μερικά πιάτα ζυμαρικών. Υπάρχουν επίσης πιάτα ημέρας που λογικά ανανεώνονται κατά διαστήματα.

Νερό μας ήρθε σε κανάτα, όπως και μικρά ζεστά ψωμάκια συνοδευόμενα με dip ντομάτας.

Παραγγείλαμε τα εξής:

Κρητική σαλάτα
Ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα
Συκωτι μοσχαρίσιο
Πένες με κοτόπουλο

Η σαλάτα ήρθε σύντομα και στην ουσία επρόκειτο για ντάκο, σερβιρισμένη σε βαθύ πιάτο, ικανοποιητική σε ποσότητα, με επιπλέον αγγούρι και ντομάτες. Το τυρί ήταν ξινομυζήθρα. Καλή γεύση, μας τα χάλασε όμως στο vfm μια και χρεώθηκε στα 8,7 ευρώ. Γενικώς οι τιμές στις σαλάτες θα έλεγα ότι ήταν αρκετά έως πολύ τσιμπημένες ιδιαίτερα σε σχέση με τις μνήμες μου 4 χρόνια πίσω

Η ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα, ήταν επαρκής ως ποσότητα στα κρεατικά, περιελάμβανε χοιρινά μπριζολάκια, μπιφτέκι, φιλέτο κοτόπουλο και λουκάνικο, με (λίγες)αναλογικά πατάτες και μια μικρή πιτούλα. Χρεώση στα 18 ευρώ, γεύσεις ικανοποιητικές - χωρίς να ξετρελαίνουν - οι ποσότητες όμως των συνοδευτικών στις πατάτες και στην μινιατούρα πιτούλα απαράδεκτα μικρές.
Οι πένες με κοτόπουλο, πολύ καλή ως ποσότητα και ως γεύση, με όλα τα αρώματα, χωρίς να είναι λασπωμένα τα ζυμαρικά, με vfm όμως στα όρια της άνω τιμής

Για το συκώτι δεν έχω άποψη, γιατί ενώ είχαν έρθει τα υπόλοιπα κυρίως πιάτα και ενώ είχαμε και διαβεβαίωση ότι όπου να ναι έρχεται και το συκώτι, λίγο αργότερα μας ενημέρωσαν ότι είχε γίνει λάθος και είχαν και πρόβλημα στην κουζίνα, οπότε το συκώτι δεν μπορούσε να έρθει.

Οφείλω να πώ ότι η ενημέρωση που μας έγινε για τη μη αδυναμία έλευσης του συγκεκριμένου πιάτου ήταν άκρως ευγενική, απολογητική και επαγγελματική από το σερβιτόρο, οπότε αυτό εξισορόπησε τα πράγματα.
Επιλέξαμε να μην αντικαταστήσουμε το συκώτι με κάτι άλλο, γιατι εν των μεταξύ είχαμε αρχίσει να χορταίνουμε με τα υπόλοιπα, οπότε κάναμε κράτει ώστε να μην περιμένουμε εκ νέου για κάτι της ώρας, αν και "χαλαστήκαμε" σίγουρα από την αστοχία αυτή, που τουλάχιστον δεν μας γνωστοποιήθηκε έγκαιρα.

Η εξυπηρέτηση γενικά από τους σερβιτόρους, όλα νέα παδιά, υποδειγματική, με χαμόγελο και ευγένεια καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας.

Στο τέλος, αντί να φέρουν το λικέρ κέρασμα που απ ότι είδα έφερναν στα υπόλοιπα τραπέζια, μας έφεραν ως κέρασμα ένα από τα γλυκά του μενού, δηλ πορτοκαλόπιτα με παγωτό, σε μια προσπάθεια αναγνώρισης του λάθους με την αστοχία στο συκώτι που δεν καταφέραμε να απολαύσουμε

Συνολικό κόστος στα 36,9 ευρώ, το οποίο παραπέμπει σε μικρότερο νούμερο κόστους ανά άτομο, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι μια μερίδα δεν ήρθε, οπότε η κατηγορία κόστους υπολογίστηκε μαζί με το κόστος του πιάτου που δεν ήρθε

Η βαθμολογία που έδωσα, νομίζω ότι απεικονίζει πλήρως την εμπειρία μας σύμφωνα με τα ανωτέρω, το δε συνολικό vfm, έχει επηρεαστεί πολύ από τις τιμές όπου τουλάχιστον στις σαλάτες και σε πολλά είδη από το τμήμα των ορεκτικών, ήταν θα έλεγα πολύ ψηλές όχι μόνο για την εποχή που διανύουμε, αλλά και γενικότερα σε σχέση με τα υπόλοιπα εστιατόρια της περιοχής και γενικότερα του ανταγωνισμού του

Αν θα ξαναπήγαινα ;

Νομίζω με τόσες καλύτερες επιλογές vfm στην ευρύτερη περιοχή, θα αργούσα να το ξαναεπισκεφθώ