Cafe - Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Κυριακή νωρίς το μεσημέρι και μετά από κράτηση το ίδιο πρωί, 2 άτομα επισκεφθήκαμε το ΜΟΜΟ για brunch. Το παρκάρισμα στα γύρω στενά μου φάνηκε λίγο πιο έυκολο από το να κερδίσεις το τζόκερ. Υπομονή και κάτι θα βρείτε, αν δεν έχετε πρόβλημα να περπατήσετε 5-10 λεπτά...

-----Χώρος - Ατμόσφαιρα (2/4)-----

Η κράτηση αφορούσε πάσο, αφού δε θέλαμε να ρισκάρουμε τον εξωτερικό χώρο στην πλατεία, παρόλο που η μέρα ήταν ιδανική. Γιαυτό και η βαθμολογία μου θα αφορά εξ' ολοκλήρου τον εσωτερικό χώρο.

Μπαίνοντας είδα 2 χώρους. Τον κυρίως χώρο με τα τραπέζια, την κουζίνα και το μπαρ και έναν φωτεινό διάδρομο με μικρά τραπεζάκια στο πλάι, με το μεγάλο πάσο να έχει και την ιδιότητα του διαχωριστικού. Παντού επικρατεί το ξύλο, όμως ο χώρος δε με ενθουσίασε και δε θα έλεγα ότι είναι το ατού του μαγαζιού. Αρκετό σκοτάδι από τη μία με τα τραπέζια να είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, ενώ ο διάδρομος δεν ταίριαζε με το υπόλοιπο ύφος και έμοιαζε περισσότερο σαν μια αυλή που έκλεισε λίγο πρόχειρα για να επεκτείνει το χώρο. Το πάσο ήταν ωραίο και άνετο, ενώ το τσιγάρο δυστυχώς επικρατούσε. Καφές, brunch και τσιγάρο ταίριαζαν ανέκαθεν στην Ελλάδα...
Οι τουαλέτες χρήζουν επιγόντως φροντίδας. Η οσμή θύμιζε τουαλέτες ΙΚΑ, όχι από άποψη καθαριότητας, αλλά μάλλον τα υδραυλικά είχαν τα θέματά τους λόγω παλαιότητας.

-----Γεύση (3/4)-----

Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν αρκετά νόστιμο και το απολαύσαμε. Πήραμε:

Jimmy's sandwich, φρυγανισμένο ψωμί toast με βάση το κοτόπουλο πανέ.
Νόστιμο. 3/4

Πίτα ημέρας, ήταν πατατόπιτα με μανητάρια και μπείκον. Ωραία, αλλά λίγο αλμυρή. Το ξέρω ότι είχε φτιαχτεί από το πρωί αλλά θα την ήθελα λίγο πιο φρέσκια. 2,5/4

Από brunch επιλέξαμε, αυγά benedict με σάλτσα bearnaise, εξαιρετικά αυγά ποσέ πάνω σε 2 φρυγανισμένα ψωμάκια με μπείκον, περιχυμένα από πολύ ωραία σάλτσα bearnaise. Σαν συνοδεία υπήρχαν 3 διαφορετικές, πειραγμένες σάλτσες, μουστάρδας, μαγιονέζας και κηπουρού. Και οι 3 πολύ καλές. 4/4

Pancakes, 4 στον αριθμό, μαζί με μερέντα, μαρμελάδα, μέλι. Κλασικές τηγανίτες, ζεστές και νόστιμες. 4/4

Μαζί με το brunch προσφερόταν γαλλικός καφές, μέτριος 2/4.

-----Εξυπηρέτηση (4/4)-----

Το service και η κουζίνα δούλευαν ρολόι. Παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο και η κουζίνα είχε πάρει φωτιά, δεν καθυστέρησε τίποτα να έρθει.

-----VFM (4/4)-----

Λογαριασμός με απόδειξη κανονικότατα που ήρθε μαζί με το brunch, λίγο κάτω από 20 euro. Για ότι φάγαμε νομίζω ότι ήταν πολύ τίμιος.

Για όλα τα παραπάνω και αν παραβλέψουμε το μέτριο χώρο θα ξαναπήγαινα και μάλλον θα επιχειρούσα την επόμενη φορά να κάτσω στην πλατεία. Δεν ξέρω αν αξίζει να έρθει κάποιος από μακρυά, αλλά για τους κοντινούς είναι μια καλή Κυριακάτικη επιλογή.