Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Δύο μήνες και κάτι μετά την τελευταία μας νυχτερινή έξοδο και αφού επιστρέψαμε άπαντες στις καθημερινές μας δραστηριότητες, καθώς ο παππούς μας ανάρρωσε πλήρως, πήραμε το ΟΚ προκειμένου να επιστρέψουμε και πάλι στην κοινωνική μας ζωή!!!!!!!! Αυτή τη φορά αποφασίσαμε να πάμε δυτικά! Ε τόσες φορές έχει έρθει ο νονός σε εμάς να μην πάμε και εμείς μία; Και πήγαμε.... Στο ΝΗΣΙ!!!!!
Τώρα θα μου πείτε και δικαίως "εσύ δεν είσαι που έλεγες ότι στα εστιατόρια με προσφορά κάτι παίζει;;;" Και απαντώ "ναι εγώ είμαι που το είπα και θα το ξαναπώ πολλές φορές. " Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να δοκιμάζουμε! Άλλωστε για αυτό ακριβώς πήγαμε! Γιατί ο αγαπημένος μας φίλος ήθελε την άποψή μας για το μαγαζί! Και φυσικά δεν του το αρνηθήκαμε!

Φτάνουμε λοιπόν στο ΝΗΣΙ έχοντας κάνει κράτηση από την προηγούμενη μέρα! Το τραπέζι μας ήταν καλοστρωμένο με όμορφα σερβίτσια και έναν ακόμα πιο όμορφο κατάλογο φτιαγμένο από ξύλο και διακοσμημένο με σχοινιά άκρως θαλασσινό και καλαίσθητο! Από τα πιο όμορφα μενού που έχω δει. Επάνω στο τραπέζι βρίσκονταν ήδη το ψωμί, φρεσκότατο και σε γενναία ποσότητα, και ένα μπουκάλι με νερό βρύσης.

Πρέπει εδώ όμως να αναφέρω ότι ο κυρίως χώρος του εστιατορίου είναι πολύ μικρός. Για την ακρίβεια πρόκειται για ένα παλιό σπίτι στο οποίο βρίσκονται η κουζίνα και οι τουαλέτες (αρκετά καθαρές, για να μην πω σχεδόν τέλειες λαμβάνοντας υπόψη και το πλήθος του κόσμου που βρισκόταν εκεί) καθώς και λίγα τραπέζια! Το μεγαλύτερο μέρος του εστιατορίου βρίσκεται στην αυλή η οποία λόγω χειμώνα έχει κλειστεί με ζελατίνες! Προσωπικά δε με χάλασε άλλωστε κάπως έτσι είναι όλα τα παραθαλάσσια εστιατόρια το χειμώνα! Και από ότι κατάλαβα σκοπός του εστιατορίου είναι να μεταφέρει τη νησιώτικη ατμόσφαιρα στην πόλη! Και αυτό το πετυχαίνει τέλεια! Ημασταν και τυχεροί γιατί το τραπέζι μας βρισκόταν δίπλα στη σόμπα οπότε όλα καλά και εδώ! Αυτό όμως που με χάλασε και για αυτό και το τριάρι για το χώρο, ήταν ότι στο εστιατόριο επιτρέπεται το κάπνισμα! Δεν υπάρχει κανένα είδος, ούτε καν νοητό, διαχωρισμού καπνιστών και μη καπνιστών με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα για εμάς του άκαπνους να είναι λίγο βαριά, ειδικά όσο πέρναγε η ώρα! Στην τελική υπάρχει και ένας νόμος που πρέπει να εφαρμόζεται! Και ναι αυτό το λέω εγώ, μία πρώην μανιώδης καπνίστρια των δύο πακέτων την ημέρα!!!!!!!

Για το σκέλος της εξυπηρέτησης τώρα τα έχουν πει λίγο πολύ όλοι οι χρήστες που έχουν γράψει στο παρελθόν! Γρήγορο και διεκπεραιωτικό! Τίποτα το ιδιαίτερο! Οι σερβιτόροι δεν ήταν ούτε ευγενείς ούτε αγενείς. Ουδέτερα πράγματα! Ούτε με τον ιδιοκτήτη(;)Υπεύθυνο του εστιατορίου(;) είχαμε κανένα πρόβλημα όπως έχει αναφερθεί. Ίσως να έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι ήπιαμε εμφιαλωμένο ούζο και τσίπουρο (έχει πολύ λίγες επιλογές στα 6 ευρώ το καραφάκι) οπότε κάναμε εξτρά τζίρο στο μαγαζί! Πάντως μια βαριεστημάρα την είχε κάθε φορά που τον φωνάζαμε για να παραγγείλουμε!

Στα του φαγητού τώρα τα πράγματα ήταν από ικανοποιητικά έως πολύ καλά! Δεν περιμένεις βέβαια να φας φρέσκα ψάρια και θαλασσινά σε τέτοιου είδους μαγαζιά αλλά κατεψυγμένο από κατεψυγμένο διαφέρει. Εδώ πάντως η ποιότητα ήταν καλή και δεν αισθάνθηκα ότι με κορόιδευαν για αυτά που μου πρόσφεραν ούτε στιγμή, μπορώ μάλιστα να πω ότι το ευχαριστήθηκα! Και αυτό γιατί σε όλα τα παραθαλάσσια μέρη προσφέρεται 3 φορές χειρότερη ποιότητα φαγητού το οποίο μάλιστα χρεώνεται μια μικρή περιουσία! Τουλάχιστον εδώ σου έρχεται οικονομικά και ξέρεις από την αρχή τι θα πληρώσεις! Υπάρχουν βέβαια και αρκετά πιάτα με έξτρα χρέωση (από 4-12 ευρώ) από τα οποία δεν επιλέξαμε κάτι καθώς αφενός το μενού είναι αρκετά πλούσιο και μας κάλυψε, αφετέρου γιατί θέλαμε για πρώτη φορά να δοκιμάσουμε όσο περισσότερα πιάτα γινόταν από την προσφορά για να βγάλουμε όσο το δυνατό πιο ασφαλές συμπέρασμα!

Πιο συγκεκριμένα ακολούθησε σε δύο φάσεις η εξής κτηνώδης παραγγελία (και φυσικά δεν έμεινε τίποτα!!!!!! )
1) Χωριάτικη σαλάτα! Μέτρια ποσότητα και φρεσκοκομμένη. Μόνη παραφωνία το ότι είχε λευκό τυρί και όχι φέτα! Και δεν κάνω λάθος διότι η αίσθηση που είχα ήταν σαν να τρώω κάτι με γεύση μεταξύ κασεριού και γραβιέρας, μόνο που είχε λευκό χρώμα!

2) Τυροκαυτερή! Κόκκινη, ικανοποιητική και χειροποίητη, με βάση το ίδιο λευκό τυρί με αυτό της σαλάτας! Πάντως, αν και ήταν σχετικά γευστική, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα!

3)Κολοκυθοκεφτέδες Χ 2! Υπέροχοι, καλοτηγανισμένοι, χωρίς ίχνος λαδίλας, με σωστή αναλογία κολοκυθιού και μυρωδικών! Ένας πολύ καλός λόγος για να ξαναπάμε!

4) Χταποδοκεφτέδες Χ 2! Πολύ νόστιμοι, πλούσιοι σε χταπόδι, άψογα τηγανισμένοι!

5) Σαγανάκι τυρί! Καλό. Δεν τρελάθηκα κιόλας αλλά δεν ήταν άσχημο!

6) Πατάτες τηγανιτές Χ 2! Πολύ καλές, φρέσκες, χεράτες και άψογα τηγανισμένες! Παρακαλείται αυτός που δουλεύει το τηγάνι να μας πει τα μυστικά του!!!!!!

7) Γαύρος μαρινάτος Χ 2! Ότι και να πω είναι λίγο! Πρώτη φορά λέω για εστιατόριο ότι ο γαύρος του είναι καλύτερος από το δικό μου! Υπέροχος με σωστή αναλογία αλατιού- ξυδιού και περιχυμένος με ωραίο ελαιόλαδο αρωματισμένο με μαϊντανό και σκόρδο! Άριστα!

8) Μυδοπίλαφο! Αρκετά γευστικό. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής η προσθήκη κρέμας γάλακτος κάπου με ξένισε αλλά δε με χάλασε στο τελικό αποτέλεσμα! Δεν είναι όμως ένα πιάτο που θα το θυμάμαι ή θα το επιλέξω χωρίς δεύτερη σκέψη σε επόμενη επίσκεψη!

9) Σαρδέλες ψητές! Φρέσκες, μικρούλες, φιλετάρισμένες και σε γενναία ποσότητα. Θα προτιμούσα να ήταν λίγο λιγότερο ψημμένες καθώς μου φάνηκαν ελαφρώς στεγνές παρόλα αυτά τιμήθηκαν δεόντως από το σύζυγο!

10) Γαρίδες τηγανιτές Νο 5! Πολύ νόστιμες και γενναία μερίδα! Το ότι ήταν άψογα τηγανισμένες απλώς εννοείται!

11) Γλώσσα τηγανιτή! Αφρός σκέτος, αλλά μικρή μερίδα! Δεν πειράζει όμως, την επόμενη φορά θα πάρω δύο!

12) Καλαμαράκια τηγανιτά! Ικανοποιητική μερίδα. Νόστιμα και καλοτηγανισμένα!
Το φαγητό σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό για το είδος του εστιατορίου αν και πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Με μεγάλη χαρά είδα ότι ο κατάλογος τον εξτρά έχει εμπλουτιστεί σε σχέση με αυτόν που υπάρχει στο site του εστιατορίου. Περιμένω να γίνει το ίδιο και για τον κατάλογο του μενού, ο οποίος αν και επαρκής έχει ακόμα πολλά περιθώρια στο να καλύψει κάποιες ελλείψεις!

Επιπλέον θα ήθελα να δω στον κατάλογο και κάποια γλυκά με χρέωση ώστε να προσφέρεται ένα πιο πλήρες και ολοκληρωμένο γεύμα! Προσωπικά μου έλειψε διότι αν και δεν είμαι γλυκατζού εν τούτοις ήθελα κάτι γλυκό ώστε να αλλάξω γεύση μετά από τόση ψαροφαγεία!

Όσον αφορά τώρα το value for money θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα τίμιο μαγαζί καλών προθέσεων που δεν κοροϊδεύει. Αυτό που λέει αυτό προσφέρει. Ο μόνος λόγος για τον οποίο έβαλα 3 έχει να κάνει με το αλκοόλ! Προσωπικά μου αρέσει το ούζο μαζί με τα θαλασσινά όμως ο φίλος μου με απέτρεψε, και καλά έκανε, από το να πάρω το δικό τους χύμα λέγοντάς μου ότι είναι πολύ κακό! Έτσι αναγκαστήκαμε να πάρουμε εμφιαλωμένο για το οποίο υπήρχαν μόνο δύο επιλογές, το Βαρβαγιάννη που δεν μου αρέσει και ένα άλλο που δεν το είχα ξανακούσει και δεν το θυμάμαι τώρα! Τελικά προτιμήσαμε το πρώτο ελλείψη άλλων επιλογών. Το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και με το τσίπουρο όπου υπήρχε μία μόνο (με την επωνυμία "τσίπουρο τυρνάβου" και αγνώστων λοιπών στοιχείων. ) επιλογή και το οποίο δεν άρεσε στον άντρα μου, χωρίς όμως να δημιουργήσει προβλήματα! Καλό θα ήταν λοιπόν ή να εμπλουτίσει τον κατάλογο των εμφιαλωμένων με πιο δημοφιλή ούζα και τσίπουρα ή να βελτιωθεί η ποιότητα των χύμα. Πιστέψτε με ότι αν γίνει κάτι τέτοιο θα μαθευτεί πολύ γρήγορα. Η μπύρα Βεργίνα που προσφέρεται στο πακέτο είναι πολύ καλή και συμφέρει ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες! Όσο για μένα δεσμεύομαι σε επόμενη επίσκεψη να δοκιμάσω το κρασί τους το οποίο διαπίστωσα ότι κινείται πάρα πολύ!

Συμπερασματικά, δεν μπορώ να πω ότι θα ξεκινούσα από το Ηράκλειο για να πάω στην Πετρούπολη μόνο και μόνο για το ΝΗΣΙ! Παρόλα αυτά θεωρώ ότι είναι μια καλή και αξιόπιστη επιλογή για όσους μένουν κοντά ή για κάποιο λόγο βρίσκεται στην περιοχή καθώς και για όσους ψάχνουν μία καλή και οικονομική εναλλακτική στο δίπτυχο πίτσα- σουβλάκι! Εμείς για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 57 ευρώ, δηλαδή 13 ευρώ το άτομο επί 3 άτομα συν 18 ευρώ για τα 3 καραφάκια που πήραμε!

Να σημειώσω εδώ ότι δίνω τη βαθμολογία αυτή κρίνοντας το νησί ως fast food- ταβερνείο ψαρικών (ανάλογο με αυτά που υπάρχουν σε πολλά παραθαλάσσια μέρη) και όχι ως εστιατόριο αξιώσεων! Στη δεύτερη περίπτωση η βαθμολογία θα ήταν κατά πολύ μικρότερη!

Αν θα ξαναπάμε; Σίγουρα, καθώς στην περιοχή έχουμε πολλούς φίλους και ελπίζουμε στο να βλέπουμε συνεχή βελτίωση καθώς οι εποχές είναι δύσκολες και ο κόσμος ζητάει αξιόπιστες εναλλακτικές! Προτείνεται!!!!!!!!!