Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Η αλήθεια είναι ότι έχω ξανά πάει….

Την πρώτη φόρα η παρέα περιελάμβανε άλλα τρία άτομα, καλοφαγάδες όλοι μας! Η «Μανούλα» της παρέας περιέγραψε τη «Βόλτα» σαν ένα νέο διαμαντάκι και κάπως έτσι ήταν, θετικότατες οι εντυπώσεις όλων!

Είπα να μην γράψω τότε, πρώτον γιατί δεν ήθελα να με παρασύρει το θετικό κλίμα, δεύτερον γιατί συνήθως γράφω κριτικές από τη δεύτερη επίσκεψη μου σε ένα χώρο, ιδίως αν μου αρέσει… (αυτό ίσως είναι δικαιολογία για να ξαναπάω) και τρίτων γιατί ήμουν σίγουρη ότι η «Βόλτα» θα είχε μια κριτική από εκείνο το βράδυ!!!

Εντάξει λοιπόν, 2/2 για τη «Βόλτα»!
Και το story έχει ως εξής:
Κυριακή μεσημέρι μετά από καφέ στο κέντρο, τέσσερα άτομα αποφασίζουμε ότι έχουμε όρεξη να συνεχίσουμε κάπου για φαγητό… και που να πάμε…. ?

Δεν αφήνω την ευκαιρία και προτείνω το μαγαζάκι που έχω ξαναφάει στα Πετράλωνα. Ένας χώρος, καθαρός, με απλή διακόσμηση, όχι κάτι ξεχωριστό, λίγο πολύ στο ύφος και το κλίμα των περισσοτέρων μαγαζιών στα Πετράλωνα.

Συμφωνούμε όλοι, παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω τη διαθεσιμότητα και ενημερώνω ότι σε κάνα μισάωρο θα είμαστε εκεί!

Η αλήθεια είναι ότι οι 2 από εμάς φτάσαμε λίγο καθυστερημένα, εντωμεταξύ οι άλλοι δυο είχαν καθίσει και μαζί με ένα πανέρι με ελιόψωμο, ένα πανέρι με ζυμωτό χειροποίητο ψωμί συνοδευμένο από ένα ντιπ, είχαν ήδη παραγγέλλει τα δυο πρώτα πιάτα και κρασί!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:
• Απάκι κρητικό σερβιρισμένο με σύκα λιαστά (δεν το πρόλαβα άλλα όσοι έφαγαν είπαν ότι ήταν ένα από τα καλύτερα που έχουν δοκιμάσει)

• Σαλάτα με πλιγούρι (!!! )

• Τυρόπιτα με κανταΐφι, τέλεια γέμιση, με πολύ ωραία αναλόγια στα τυριά (!!!! )

• Λουκάνικο αγριόχοιρου, ωραίο, κλασικό, γευστικότατο(!!!! )

• Λουκάνικο από κουνελάκι, διαφορετικό από τα λουκάνικα που έχουμε όλοι στο νου μας, σπιτικό και χωρίς καθόλου λίπος(!!!! )

• Πατατούλες τηγανιτές, εξαιρετικές, κομμένες σε καβάκια με φασκόμηλο και σκορδάκι που άφηνε μια πολύ ελαφριά γεύση στο τέλος (!!!! )

• Μανιτάρια σωτέ(!!!! )

• Ρολλο κοτόπουλο με μαστίχα και ρυζάκι, γεμιστό με λιαστή ντομάτα (!!! )

• Μισό κιλό ρόζε κρασί (!!! )
Όλα ήταν στη μέση και όλοι συμφωνήσαμε ότι φάγαμε πολύ καλά!

Η ζημιά μας έφτασε τα 57€, δηλαδή περίπου 14 και κάτι το άτομο, καθόλου άσχημα θα είχα να προσθέσω!
Και δεν τελειώσαμε εκεί! Πιάνοντας λίγο την κουβέντα με τον Ξενοφώντα και συζητώντας για τα πιάτα του, μας έφερε να δοκιμάσουμε επιπλέον:

• Κοτόπουλο με πιπεριές με μια φαντασιακή απλή κόκκινη σάλτσα ελαφρώς πικάντικο(!!!! )

• Πειραγμένο τζατζίκι με παντζάρι(!! )
Δεν μπορώ να μην αναφέρω ξεχωριστά τα γλυκά.
Σαν κέρασμα, στο τέλος, ήρθε μια πιατέλα με τέσσερα γλυκάκια,

• λεμονοπίτα ( δεν είναι ένα γλυκό που επιλέγω γενικότερα, όποτε για μένα ήταν αδιάφορη)

• μους σοκολάτα, μια ωραία ελαφριά μους που λίγο πολύ όλοι έχουμε δοκιμάσει(!! )

• Τσίζκεϊκ σοκολάτα, άπλα τέλειο με την πρώτη κουταλιά. Εννοείτε ότι το παραγγείλαμε ξανά! (!!!!!!! )

• μους χαλβά και από αυτό πήραμε επιπλέον, άλλα εδώ συμβαίνει κάτι ανεξήγητο για τα δικά μου δεδομένα. Να ξεκαθαρίσω ότι, από χαλβά τρώω μονό σιμιγδαλένιο και το ταχίνι δεν μου αρέσει! Από αυτή τη μους όμως, δεν μπορούσα να ξεκολλήσω, ενώ άφησα πολλές φόρες το κουτάλι μου κάτω, σταμάτησα μονό όταν τελείωσε. Ωραία ελαφριά γεύση, όχι πολύ γλυκιά, με μικρά κομμάτια αμυγδάλου. Εξαιρετική! (!!!! ).

Κλείνοντας λοιπόν μπορώ να πω ότι η «Βόλτα» ανταποκρίθηκε για δεύτερη φόρα στις γευστικές μου επιθυμίες. Θα το πρότεινα για όλους εκείνους που επιθυμούν να φάνε ωραία, καλομαγειρεμένα πιάτα με διαλεκτή πρώτη ύλη.

Ευχαριστώ.

2016-02-06 16:00:17

Ευχαριστούμε ευχαριστούμε λοιπόν και για τις 2 φορές που μας τιμήσατε με την παρέα σας.
Ακόμα ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα καταπληκτικά σας λόγια.
Σας περιμένουμε πάλι για να δοκιμάσουμε μαζί τα καινούρια μας πιάτα.