Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χολαργός, Αθήνα

Μια φορά κι ένα καιρό, ήταν μια παρέα συμπαθέστατων παιδιών που αποφάσισαν να φτιάξουν ένα καφέ που θα έχει και κατιτίς για φαγητό και θα σερβίρει και ποτάκια. Πήραν το χώρο από ένα παλιού τύπου καφενείο, τον έβαψαν, του έφτιαξαν μια μικρή κουζίνα, τον έβαψαν, έφτιαξαν ζαρντινιέρες από παλέτες, έβαλαν ωραία τραπεζοκαθίσματα, έφτιαξαν ένα μικρό αλλά ποιοτικό μενού, φόρεσαν τα ομορφότερα χαμόγελά τους και έφεραν στη ζωή των Χολαργιωτών το Βαγόνι.

Το Βαγόνι από μικρό φαινόταν πως θα μεγαλώσει και θα γίνει ολόκληρο τρένο, με επιβάτες τις παρέες, την διασκέδαση, το καλό φαγητό, το άφθονο αλκοόλ και προορισμό τις αξέχαστες βραδιές.

Όχι πως τις προηγούμενες φορές που είχα πάει δεν είχα περάσει και δεν είχα φάει καλά, αλλά μετά την τελευταία μου επίσκεψη μπορώ να πω πως το Βαγόνι έχει πλέον αγγίξει την τελειότητα. Το μενού εξακολουθεί να είναι μικρό αλλά είναι τόσο γεμάτο από πιάτα που σε ιντριγκάρουν, που κάνει την επιλογή να φαίνεται αδύνατη. Τα πιάτα ημέρας μοιάζουν όλα βγαλμένα από τον παράδεισο του καλοφαγά. Τα χύμα κρασιά είναι από μικρό οινοποιείο, γνωστό για την ποιότητα του.

Αρκετά όμως με τα εισαγωγικά, ήρθε η ώρα που όλοι περιμένατε. Ιδού τι φάγαμε και τι ήπιαμε:

-Πολίτικη σαλάτα. Ελαφρώς διαφορετική από την συνηθισμένη, είχε κόκκινο λάχανο και σταφίδες και πολύ μου άρεσε. Ήταν και σε ιδανική ποσότητα, αυτό που σε μερικά εστιατόρια σου φέρνουν ολόκληρο κουβά να βοσκήσεις ποτέ δεν το κατάλαβα!

-Φέτα ψητή με καραμελωμένα κρεμμύδια. Πικάντικη φέτα που ισορροπούσε υπέροχα με τα -μπόλικα και καραμελώμένα στην εντέλεια- κρεμμυδάκια.

-Παστουρμαδόπιτα. Σπιτικό φύλλο, καθόλου λιπαρό, τραγανό, με γέμιση από πικάντικο παστουρμά, γλυκό τυράκι και δροσερή ντοματούλα. Απλή και υπέροχη.

-Κεφτέδες. Με ούζο και δυόσμο. Σα να τρώω της θείας μου από τη Μυτιλήνη. Εξαιρετικοί.

-Πατάτες φούρνου. Τι να πω για αυτές τις πατάτες. Μόνο μία λέξη: Μαμαδίσιες.

-Καπνιστές χοιρινές μπριζόλες λαιμού στη σχάρα. Αν ήμουν στο γήπεδο, θα σηκωνόμουν και θα φώναζα ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΕ! Από τα νοστιμότερα πιάτα έβερ! Τρεις μπριζόλες, καπνιστές, ζουμερές, υπέροχα ψημένες... Έτρωγα και μούγκριζα σας λέω. Το μόνο που θα ήθελα ήταν η δυνατότητα να διαλέξει ο πελάτης αν θα τη φάει ως έχει (με μουσταρδίτσα πικάντικη) ή με κάτι πιο γλυκόξυνο, όπως φέτες ανανά ή κάποιο τσάτνι. Πιστεύω πως αυτή η επιλογή, για όσους είναι συνηθισμένοι σε τέτοιες γεύσεις, θα απογείωνε πραγματικά αυτό το ήδη καταπληκτικό πιάτο!

-Καλιτσούνια με μυζήθρα. Επίσης με χειροποίητο φύλλο και με γενναιοδωρία στη γέμιση. Τηγανισμένα όσο πρέπει, χωρίς λαδίλα.

-Λαχματζούν. Λεπτή πίτα, ανοιγμένη στο χέρι, πικάντικη σάλτσα αλλά ελάχιστο κιμά. Ακόμα κι έτσι, ήταν νοστιμότατο!

Ήπιαμε κόκκινο ξηρό κρασί, χύμα, 1,5 λίτρο. Πολύ καλό κρασί, σε ιδανική θερμοκρασία.

Ο λογαριασμός ήταν 45 ευρώ και ήρθε με κέρασμα μπακλαβά και σαραγλί.

Το σέρβις ήταν γρήγορο, ευγενέστατο, όλοι χαμογελούσαν και ό, τι και να ζητούσαμε ερχόταν απίστευτα γρήγορα.

Όσον αφορά το χώρο... Εγώ έβαλα 4/4, κάποιος άλλος μπορεί να έβαζε και 2/4
μα μου είναι αδύνατο να βάλω οτιδήποτε λιγότερο επειδή σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει. Είναι ένας χώρος απίστευτα απλός αλλά και τόσο ζεστός. Οι πάντες γελάνε και περνάνε καλά, η μουσική ακούγεται όσο πρέπει και τα πάντα σου φωνάζουν "κάτσε λίγο ακόμα". Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως αν και σα χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, η ατμόσφαιρα τον κάνει να μοιάζει ομορφότερος και από εστιατόρια 5*.

Να μη ξεχάσω να σας πω πως το Βαγόνι ανοίγει στις 11 για καφεδάκι και κατά τις 12 ανοίγει και η κουζίνα με μαγειρευτά, γλυκά, πίτες και άλλα. Το βράδυ μπορείτε να πάτε και για ποτό μόνο (έχουν μια μικρή μπάρα αν δεν θέλετε να καθίσετε σε τραπέζι) αλλά σας συνιστώ να πάτε και να φάτε, έστω να πάρετε λίγα μεζεδάκια με τη μπυρίτσα ή το οινομελάκι σας.

Μη με ρωτήσετε αν θα ξαναπάω, απορώ που δεν είμαι ήδη εκεί!