Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα

Αχ αχ και ξανά αχ... Πάνω που ετοιμαζόμουν να γράψω αυτήν την κριτική, να σου η κριτική του φίλτατου Fratello, που διαβάζοντάς την, είχα την εντύπωση ότι πήγαμε σε διαφορετικό μαγαζί, ή, έστω, στο ίδιο μεν, ωστόσο με χρονική απόσταση... δεκαετίας και όχι λίγων μόλις ημερών...

Όπως καταλάβατε, είμαι στη δυσάρεστη θέση να διαφωνήσω με τα γραφόμενα του Fratello, τουλάχιστον τα περισσότερα εξ αυτών... Γιατί, ναι, ο χώρος είναι μικρός, ένας προθάλαμος με δύο τραπέζια, και ένας χώρος μεσαίου μεγέθους, με 8-10 τραπέζια, αρκετά κοντά μεταξύ τους, και με δυσκολία να χωρέσουμε όλοι, ειδικά κατά την προσπάθειά μας να καθίσουμε, καθώς οι πλάτες της καρέκλας μας ήταν κολλητά με αυτή των πίσω μας... Ωστόσο, καλή διάθεση να υπάρχει, που υπήρχε, και όλοι βολευτήκαμε. Και ναι, καπνίζουν στον χώρο, την ημέρα που πήγαμε εμείς (Σάββατο, 30/1) κάπνιζαν σε όλα τα τραπέζια, ωστόσο δεν ενοχλούσε (τόσο) η κάπνα, δεν την αισθανόσουν, ούτε τα ρούχα μας μύριζαν την επομένη. Άλλο τώρα το ζήτημα αν θα έπρεπε εξαρχής να τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος... Όσον αφορά στο κρύο, την ημέρα που πήγαμε εμείς είχε γενικώς καλό καιρό και δεν νιώσαμε κρύο, αν και καθόμασταν κοντά στο ένα παράθυρο, μάλιστα στο τέλος είχαν ανοίξει το ένα παράθυρο (ίσως για το τσιγάρο;;) και δεν κρυώσαμε ούτε τότε... Ωστόσο, δεν ξέρω τι γίνεται σε μια μέρα με περισσότερο κρύο..

Εκεί, όμως, που θα διαφωνήσω μετά λύπης μου με την κριτική του Fratello, είναι στο μεγάλο ζητούμενο, το φαγητό. Ήμαστε 5 άτομα, και φύγαμε και οι 5 καταευχαριστημένοι από την ποιότητα των προσφερθέντων εδεσμάτων (στην πλειοψηφία τους, τουλάχιστον), την χαμογελαστή και πρόσχαρη εξυπηρέτηση και τα εξαιρετικά παιδιά στο χωρίς μικρόφωνα μουσικό πρόγραμμα (μπουζούκι, κιθάρα, μπαγλαμαδάκι).

Πιο συγκεκριμένα, παραγγείλαμε:

- Φάβα, σχετικά μέτριας γεύσης, θα προτιμούσα να είχε λίγο περισσότερη ένταση, λχ με παραπάνω λεμονάκι και πιπεράκι, λίγη κάππαρη, λίγο μαϊντανό... Και να ήταν πιο βελούδινη...

- Χόρτα, ήτοι βλήτα, δεν με ενθουσίασαν, μου φάνηκαν "νερουλά", ίσως χρειαζόντουσαν λίγο αλατάκι παραπάνω και λαδάκι πιο "μεστό"

- Τυροκαυτερή, καλή και σχετικά πικάντικη

- Χοιρινό κοντοσούβλι, με πιπεριά και ντομάτα, αν και χλιαρό σε θερμοκρασία, ήταν τρυφερό και πεντανόστιμο, ενθουσιαστήκαμε όλοι, μου θύμισε αρκετά το πατρικό κοντοσούβλι (εμείς, βέβαια, το λέμε "κεμπάπ" στα μέρη μας, έτσι την πάτησα όταν πρωτοήρθα στην Αθήνα και μου έφεραν το... αρνίσιο όταν παρήγγειλα, κλείνει η παρένθεση... )

- Πατάτες τηγανητές, αν και με λίγο παραπάνω λαδάκι στο πιάτο, ήταν ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΕΣ, τραγανές και σε μεγάλη ποσότητα, εξαφανίστηκαν άμα τη αφίξει τους

- 1/2 κιλό παϊδάκια, με παραξένεψε το μέγεθος ορισμένων, καθώς ήταν σχετικά μεγάλα, ωστόσο ήταν νόστιμα, χωρίς να ξετρελαθώ

- 2 υπερτεράστια μπιφτέκια, επίσης πολύ νόστιμα, αφράτα, με μπόλικο δυόσμο και μυρωδικά τόσα - όσα

Συνοδεύσαμε με κόκκινο κρασάκι χύμα, αρκετά καλό και χωρίς παρενέργειες, και στο τέλος μας κεράστηκε καταΐφι, φτιαγμένο από τον μπαμπά Φετάνη, όπως μας ενημέρωσε η επί του σέρβις μικρή, σβέλτη και ευγενέστατη Χρυσούλα, κατά τη γνώμη μας ήταν αρκετά καλό το γλυκάκι, φαγώθηκε ευχάριστα.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 15 ευρώ το άτομο μαζί με το πουρμπουάρ και το κρασί, τιμή, θεωρώ, τίμια και ανταποκρινόμενη στην ποιότητα και την ποσότητα των όσων φάγαμε.

Θα ήθελα επίσης να σημειώσω 2 πράγματα: Αφενός, ότι όταν κάλεσα στο τραπέζι τη Χρυσούλα για να της δώσω τα συγχαρητήριά μας για την ποιότητα των κρεατικών και τον σωστό τρόπο ψησίματός του, με ρώτησε για τη φάβα, της απάντησα ότι δεν μας ενθουσίασε, όπως ούτε και τα χόρτα, φάνηκε προβληματισμένη και απάντησε ότι θα ενημερώσει άμεσα την κουζίνα (δηλαδή τους γονείς και την αδερφή της, καθώς είναι οικογενειακή επιχείρηση) και την επόμενη φορά θα έχουν διορθωθεί οι αστοχίες.

Αφετέρου, ότι στο τέλος, αφού μας ρώτησε αν μας άρεσαν, μας έβαλε τρία καταΐφια για το σπίτι, χωρίς να τα έχουμε ζητήσει. Αυτές οι κινήσεις, προσωπικά, μου δείχνουν ότι εκεί τον πελάτη τον σέβονται, τον εκτιμούν και επιδιώκουν με κάθε τρόπο να μείνει ικανοποιημένος και να ξανάρθει και να ξανάρθει και να ξανάρθει... Μάλιστα, την επόμενη φορά που θα πάμε, μας είπε να την ενημερώσουμε να μας κρατήσει τη φημισμένη γουρουνοπούλα που δεν προλάβαμε, ενώ μας πληροφόρησε ότι φτιάχνουν ωραιότατη γίδα βραστή, και σύντομα θα βάλουν στο μενού και κοτόσουπα, με κοτοπουλάκι σπιτικό, όπως είπε, και όχι τυποποιημένο.

Τέλος, ειδική μνεία αξίζει για τα εξαιρετικά παιδιά στο τραγούδι, πολύ ωραίες φωνές και άριστη επιλογή τραγουδιών, έκαναν το βράδυ μας ακόμη πιο ευχάριστο. Απ' ό, τι μάθαμε, παίζουν κάθε Παρασκευή και Σάββατο βράδυ, μην τους χάσετε!

Εν ολίγοις, το μαγαζί αυτό προτείνεται ως ένα τίμιο και οικογενειακό ταβερνάκι, με νόστιμα κρέατα, με κάποιες αστοχίες που ελπίζω να διορθωθούν, και με λίγη καλή διάθεση ως προς το στριμωγμένο του πράγματος... Υπό τις προϋποθέσεις αυτές, το προτείνω ανεπιφύλακτα!