Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Γύρω στα μεσάνυχτα μιας Παρασκευής του Γενάρη 2016 και μετά από ευχάριστη έξοδο σε μεζεδοπωλείο, η τετραμελής παρέα μας έψαχνε διακαώς ένα μαγαζί πέριξ του κέντρου να ικανοποιήσει την επιθυμία της για γλυκό.

Προτάθηκαν τα Σερμπέτια στου Ψυρρή και όλοι συμφωνήσαμε. Ήμαστε τυχεροί και βρήκαμε parking σχετικά κοντά. Είχα καιρό να επισκεφθώ τη συγκεκριμένη περιοχή και με λύπη μου διαπίστωσα ότι δεν είχε αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, αλλά τουναντίον η μυρωδιά από σκουπίδια και ούρα στα στενά γύρω από την κεντρική πλατεία ήταν διάχυτη. Θεωρώ απαράδεκτο να είναι τόσο παραμελημένη μια κατεξοχήν εμπορική/τουριστική περιοχή. Αυτή την εικόνα θέλουμε να δίνουμε στους τουρίστες; Κάτω από την Ακρόπολη και να μην μπορείς να σταθείς από τη βρώμα; Τέλος πάντων, δικοί μου προβληματισμοί (του Δημάρχου θα έπρεπε να είναι) που δε σχετίζονται άμεσα με την κριτική αυτού του γλυκοπωλείου.

Ο εξωτερικός χώρος του μαγαζιού περιλαμβάνει ξύλινες καρέκλες καφενείου με τα ανάλογα σιδερένια μικρά τραπεζάκια, καθώς και διάσπαρτες σόμπες-μανιτάρια. Ο εσωτερικός χώρος, δύο εσωτερικοί χώροι για την ακρίβεια, μιας και χρησιμοποιείται και το διπλανό μαγαζί ως επέκταση, στο ίδιο στιλ που δεν ενθουσιάζει, είναι όμως ταιριαστό στο είδος του. Πρωτότυπη μεν, άστοχη δε η "αυλή των ευχών", ένα σημείο στον τοίχο όπου κρέμονται δεκάδες καρτούλες γραμμένες με ευχές.

Κατευθυνθήκαμε αμέσως προς τη βιτρίνα με τα γλυκά πριν καθίσουμε στο τραπέζι μας. Ένας νεαρός μας τα ανέλυσε διεξοδικά ένα προς ένα σαν απαγγελία ποιήματος. Κάναμε τις επιλογές μας και καθίσαμε σε ένα τραπεζάκι έξω, ώστε να μπορούμε να καπνίσουμε. Μετά από λίγη ώρα ήρθε η παραγγελία μας που περιλάμβανε τα εξής:

- εκμέκ κανταΐφι (5€)
- ζεστό κιουνεφέ με βουβαλίσια κρέμα (8€)
- ένα τύπου ραβανί με βουβαλίσια κρέμα (δυστυχώς δε συγκράτησα την ονομασία του) (8€)
- μπανανάτο (5€)
- 1 coca cola 250ml (2,5€)

Δε θα μακρηγορήσω αναλύοντας τις εντυπώσεις από τα γλυκά, θα πω μόνο ότι τα έγραψα με σειρά (προσωπικής) προτίμησης και σημειώνοντας πως τα 3 πρώτα ήταν υπέροχα!

Σε ΠΛΗΡΗ αντίθεση το μπανανάτο, ένα σοκολατένιο γλυκό με μπανάνες. Οπτικά μοιάζει με κορμό, αλλά μην ξεγελαστείτε όπως εγώ (το διάλεξα και για ελαφρύ τρομάρα μου). Είναι στόκος Durostick και σερβίρεται με τεράστια ποσότητα σιροπιού/σάλτσας σοκολάτας. Μια δοκιμή ήταν αρκετή. Το άφησα όπως ήταν.

Οι μερίδες ήταν κανονικές προς μεγάλες, όχι όμως και 1 μερίδα για 2 άτομα...

Μαζί με τα γλυκά μας έφεραν κανάτα με νερό και μας κέρασαν ζεστό ρακόμελο, κίνηση που πάντα εκτιμάται. Μάλιστα λόγω του κρύου που είχε τη συγκεκριμένη βραδιά, τραβιόταν αρκετά.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήταν στα 28,5€, σίγουρα μπορούν και καλύτερα. Πιο πολύ με ενόχλησε η τιμολόγηση της cocacola στα 2,5€ το μικρό γυάλινο μπουκάλι, η οποία ήταν υπερβολική!

Το προτείνω για τα "άσπρα" πολίτικα γλυκά του. Ίσως να έχετε δοκιμάσει και καλύτερα, αλλά θεωρώ πως και αυτά δε θα σας απογοητεύσουν.