Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, Παρασκευή βράδυ, παρέα τριών ατόμων, επισκεφτήκαμε τη "Μονοκατοικία". Μια φίλη που δίνει μεγάλη σημασία στην ατμόσφαιρα ενός εστιατορίου μας το είχε προτείνει από καιρό, καθώς είναι ένα από τα αγαπημένα της στέκια για φαγητό.

Πιστός στις συνήθειές μου, πριν την επίσκεψη στη "Μονοκατοικία" διάβασα τις κριτικές των φίλων χρηστών του ask4food. Τα όσα είχαν γράψει ο αγαπητός jim, οι συμπαθέστατες Rose_Tyler και underwater και η πολυγραφότατη evi με προετοίμασαν για το τι επρόκειτο να συναντήσω.

Φτάσαμε γύρω στις εννιάμιση το βράδυ και αντικρύσαμε μια μεγάλη μονοκατοικία, χτισμένη πιθανότατα τη δεκαετία του '70, με έναν πολύ όμορφο κήπο να την περιβάλλει. Ο κήπος είναι και το δυνατό σημείο του χώρου του εστιατορίου, γιατί, όταν ο καιρός είναι καλός, σερβίρουν έξω, στα αρκετά τραπέζια που απλώνονται στον ευρύχωρο κήπο, σε ένα σημείο του Χαλανδρίου πολύ ήσυχο, καμία σχέση με το πολύβουο εμπορικό πεζοδρομημένο κέντρο της περιοχής.

Και ο εσωτερικός χώρος, όμως, είναι προσεγμένος και πολύ όμορφα διακοσμημένος. Τα ευρύχωρα δωμάτια της μονοκατοικίας έχουν πλέον προσεγμένα τραπεζοκαθίσματα, διαμορφωμένα έτσι, ώστε οι πελάτες να κάθονται με άνεση, για να απολαύσουν το φαγητό τους. Στο πίσω μέρος υπάρχει ένας ημιυπαίθριος χώρος, διαμορφωμένος για όσους καπνίζουν και ναι, (σωστά μαντέψατε! ) η "Μονοκατοικία" είναι ένας μικρός παράδεισος για μας τους μη καπνιστές, καθώς δεν επιτρέπεται το κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και γρήγορη. Τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν μας πρότειναν αμέσως τραπέζι να καθίσουμε, έφεραν πολύ σύντομα τους καταλόγους, πήραν γρήγορα την παραγγελία και γενικά ήταν stand by για ό, τι χρειαστούμε. Στα θετικά της εξυπηρέτησης να καταγραφούν η συνεχής ανανέωση της κανάτας με το νερό βρύσης που έφεραν στο τραπέζι μας μόλις καθίσαμε και οι διακριτικές ερωτήσεις τους σε τακτά χρονικά διαστήματα αν χρειαζόμασταν κάτι επιπλέον και αν μας άρεσαν όσα παραγγείλαμε.

Ας περάσουμε στα του φαγητού όμως! Ο κατάλογος είναι μικρός και συνεκτικός: Ελαφρά πειραγμένη ελληνική κουζίνα, 3-4 σαλάτες, 5-6 ορεκτικά, 5-6 κυρίως πιάτα και 3 γλυκά τον απαρτίζουν.
Παραγγείλαμε λοιπόν, και φυσικά δοκιμάσαμε, τα ακόλουθα:

- Ζυμωτό ψωμί, παραγωγής του εστιατορίου, απλά εξαιρετικό, θύμιζε τη γεύση του σπιτικού ψωμιού που ζυμώνουν γιαγιάδες σε χωριά.

- Πράσινη σαλάτα, με κύριο συστατικό τη ρόκα, φρεσκοκομμένη και εύγευστη.

- Χωνάκια κοτόπουλου, δηλαδή κομμάτια φιλέτου κοτόπουλου σερβιρισμένα σε αραβική πίτα με λαχανικά και σως μπάρμπεκιου (αν δεν κάνω λάθος), αρκετά καλά, χωρίς να μας ενθουσιάσουν κιόλας.

- Τάρτα με μανιτάρια του δάσους, παρμεζάνα και λάδι τρούφας: (ευχαριστούμε idis που το πρότεινες στην κριτική σου! ) Τέλεια γεύση, πραγματικά μας εντυπωσίασε αυτό το ορεκτικό.

- Χοιρινά σκαλοπίνια με βαλσάμικο και μέλι, κούκι και πουρέ ψητής πατάτας, Τα σκαλοπίνια ήταν από καλής ποιότητας κρέας, σωστά ψημένα και πολύ εύγευστα. Ο πουρές ψητής πατάτας δεν μας άρεσε, ήταν εντελώς άτονος γευστικά, σαν κάτι να του έλειπε...

- Μοσχαρίσια μπιφτέκια σερβιρισμένα με αρωματικό γιαούρτι και πατάτες ψημένες με τη φλούδα τους. Τα μπιφτέκια ήταν φτιαγμένα από πολύ καλό κιμά, ψημένα μέτρια, ακριβώς όπως τα ζητήσαμε και το αρωματικό γιαούρτι έδινε έναν τόνο δροσερής γεύσης. Οι πατάτες απλά συμπαθητικές.

Για επιδόρπιο πήραμε:
- Πανακότα σοκολάτας: Συμπαθητική γεύση, αλλά (όπως επισήμανε στην κριτική της και η Miss Marple) δεν 'δένει" ιδιαίτερα το σιρόπι καραμέλας που της βάζουν.

- Κρεμ μπρυλέ: Εύγευστη και σωστά παρασκευασμένη, άρεσε σε όλους μας.

Ήπιαμε και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί και ο λογαριασμός έφτασε στα 27 ευρώ το άτομο, "αλμυρούτσικος" για τη σημερινή εποχή. Βέβαια, για να είμαι δίκαιος, χωρίς το κρασί, το κόστος θα ανερχόταν γύρω στα 20 ευρώ το άτομο και πάλι, όμως, εκτιμώ ότι το value for money του εστιατορίου χρειάζεται λίγη βελτίωση...

Αναμφισβήτητα, η συνολική εικόνα είναι θετική! Θα προσθέσω τη δική μου άποψη στις κριτικές που προηγήθηκαν και περιγράφουν μια θετική γευστική εμπειρία. Εκτιμώ ότι αξίζει κάποιος να επισκεφτεί τη "Μονοκατοικία" και να δοκιμάσει τα φαγητά από τον μικρό, αλλά απ' ό, τι αντιλαμβάνομαι διαβάζοντας τις κριτικές στο ask4food, συχνά ανανεούμενο κατάλογο και δεν θα το μετανιώσει!