Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Ακόμα θυμάμαι την πρώτη σύναξη των μελών του ask4food στο Ταξιδεύοντας της Ν. Ερυθραίας…. εκεί που είχαμε περάσει υπέροχα… εκεί που γνώρισα κάποιους από σας που πλέον θεωρώ φίλους.. εκεί που ο πήχης μπήκε τόσο ψηλά που ίσως αδίκησε τα μαγαζιά που ακολούθησαν στη διοργάνωση των λοιπών συναντήσεων …εκεί που επιθυμούσα διακαώς να επιστρέψω χωρίς να το καταφέρνω αφού κάποιες προσπάθειες που έγιναν, την τελευταία στιγμή είναι αλήθεια, απέβησαν άκαρπες αφού δε βρήκαμε τραπέζι.

Ευτυχώς όμως υπάρχουν και οι φίλοι σ’αυτήν τη ζωή κι έτσι το αγαπημένο παλικάρι της παρέας που, σημειωτέον, είναι τακτικός θαμώνας ανέλαβε να οδηγήσει την παρέα των 9 και να την επιβιβάσει σώα και αβλαβή στο κατάστρωμα του ΕΓ/Ταξιδεύοντας στο Κερατσίνι αυτή τη φορά, έτοιμη να ξεκινήσει ένα γαστρονομικό ταξίδι στα νερά του Αιγαίου αν και μεσούντος του χειμώνα.

Αν και η ευρύτερη περιοχή μας είναι σχετικά άγνωστη η εύρεση του μαγαζιού απεδείχθη εξαιρετικά εύκολη υπόθεση. Τώρα περισσότερες λεπτομέρειες μη με ρωτάτε γιατί ξέρετε ότι δεν οδηγώ πάντως αν στρίψετε δεξιά από το λιμάνι στην εκκλησία του Αγ. Διονυσίου και ακολουθήσετε τη φυσική πορεία του δρόμου θα σας βγάλει μπροστά του.

Το Ταξιδεύοντας του Κερατσινίου δεν έχει καμία σχέση με αυτό στα Βόρεια όσον αφορά στον χώρο και τη διακόσμηση. Το συγκεκριμένο δίνει μια εικόνα βγαλμένη από το παρελθόν. Μου φέρνει στο μυαλό ένα κουτούκι στο οποίο θα μαζεύονταν οι ναυτικοί για να πιουν το τσιπουράκι τους, να φάνε τον μεζέ τους και να τα πουν. Απλή, χαριτωμένη ναυτική διακόσμηση, αυθεντικό, τραπέζια χωρίς αίσθηση στριμώγματος, πεντακάθαρο και ζεστό και όταν λέω ζεστό, κυριολεκτώ. Έχω ακούσει πολλούς από σας να παραπονιέστε για το κρύο που έχετε αντιμετωπίσει σε κάποια μαγαζιά…ε! εδώ θα βρείτε τη χαρά σας γιαυτό να μου ντυθείτε ελαφρά!

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι όπως ακριβώς τη θυμόμουν και στα Βόρεια. Άμεση, ευγενέστατη, φιλική, ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού και γαλαντόμα όσο δεν πάει άλλο. Πραγματικά δεν έχω λόγια. Τόσο ο αγαπητός Κώστας όσο και τα άλλα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν μας σκλάβωσαν πραγματικά.

Ας πάμε τώρα και σε όσα φάγαμε εκείνο το βράδυ που ήταν πραγματικά πολλά. Φαντάζομαι ότι όλοι έχετε πάει με μεγάλη παρέα για φαγητό όπου γίνεται του κουτρούλη ο γάμος…. έτσι και εμείς με έναν κατάλογο ο καθένας στο χέρι παραγγέλναμε ότι μας έκανε κλικ αφού, πρώτον, θέλαμε να ξαναγευτούμε όσα είχαμε δοκιμάσει στο Βόρεια και μας είχαν αφήσει ενθουσιασμένους, θέλαμε όμως να δοκιμάσουμε και καινούργιες γεύσεις, έχουμε και μια δεσποινίδα στην παρέα που ενώ τρώει το καταπέτασμα δε βάζει γραμμάριο, όχι, δηλαδή, ότι και οι υπόλοιποι πάμε πίσω αλλά και οι τιμές είναι τόσο λογικές που επιτρέπουν τις ατασθαλίες.

- Στην αρχή ήρθε ψωμάκι ζυμωτό και προζυμένιο, φρυγανισμένο με λαδάκι και ρίγανη το οποίο συνοδευόταν από ωραιότατες πράσινες ελίτσες.

- Η signature σαλάτα του μαγαζιού ήτοι ροδέλες ντομάτας με χοντρό αλάτι, κρίταμα και κάπαρη. Το πώς μπορεί μια τόσο απλή σαλάτα η οποία, παρεμπιπτόντως, είναι και εκτός εποχής να είναι τόσο νόστιμη δεν το έχω καταλάβει ακόμα.

- Χόρτα. Πράσινα, ζεστά, ολόσωστα βρασμένα με εξαιρετικό λάδι.

- Πράσινη σαλάτα με ρόκα και παρμεζάνα. Δε δοκίμασα αλλά άκουσα επαινετικά σχόλια για τη φρεσκάδα και την ισορροπία της.

- Ταραμοσαλάτα. Η τραχιά εκδοχή της. Στιβαρή γεύση ταραμά. Εγώ βέβαια την προτιμώ πιο απαλή, αλλά στους υπόλοιπους αρέσει πολύ, οπότε γούστα είναι αυτά.

- Καβουροσαλάτα. Ξεχάστε τα σουρίμι και τις μαγιονέζες. Φρέσκο καβούρι με λαδάκι, λεμονάκι και λίγο μαρουλάκι. Όπως ακριβώς πρέπει για να καταλάβει κάποιος τι τρώει.

- Μαριναρισμένα φιλέτα από λαυράκι. Αραχνοΰφαντες φέτες ψαριού μαριναρισμένες σε χυμό εσπεριδοειδών. Ένα πιάτο απαράμιλλης φρεσκάδας και ντελικάτης γεύσης.

- Καπνιστό σκουμπρί. Έντονο κάπνισμα και βουτυράτη γεύση, ένα πιάτο τόσο βαθιάς νοστιμιάς που νομίζω ότι δεν πρέπει να λείψει από καμία παραγγελία.

- 3 ειδών χταπόδια. Ναι αγαπητοί φίλοι, δε μας έφτασε το ένα. Κρασάτο, του Νώντα και ψητό. Το κρασάτο με τα κρεμμύδια και την κόκκινη καλοδεμένη σάλτσα του είναι ιδανικός μεζές για τσίπουρο, του Νώντα μαρινάρεται και μετά τηγανίζεται οπότε είναι πολύ τρυφερό, προσωπική προτίμηση όμως στο ψητό που αν και ελαφρά σκληρό αναδείκνυε την εξαιρετική πρώτη ύλη και τη φρεσκάδα του θαλασσινού.

- Σαρδέλες ψητές. Φιλεταρισμένες και πεντανόστιμες.

- Γαυροντολμάδες. Το πιάτο που έκανε κλικ στον καλό μου και το παράγγειλε. Δε δοκίμασα γιατί το αγόρι μου υπήρξε εξαιρετικά φειδωλό στο να το μοιραστεί, γεγονός που δείχνει ότι τον άφησε ενθουσιασμένο.

- Ψητή στρειδοσαλάτα. Ελαφρά ψημένα τα όστρακα ώστε να κρατούν τους χυμούς τους με άρωμα βουτύρου και σκόρδου. Ελληνικότατα τα όστρακα, γαλλικός ο τρόπος παρασκευής τους, αποτέλεσμα απλώς ακαταμάχητο.

- Κουτσομούρες τηγανητές. Ελαφροτηγανισμένες, τραγανές απέξω και ζουμερές μέσα. Δυστυχώς είχα σκάσει οπότε δεν τους έδωσα την προσοχή που τους άξιζε.

- Σουπιές με ρύζι και σπανάκι. Εξαιρετικά μαγειρεμένες και σας το λέει αυτό ένα άτομο που δεν του αρέσει το συγκεκριμένο πιάτο.

- Μπουγιαμπέσα για τη γνωστή/άγνωστη σουπού της παρέας. Προσπάθησα η κακομοίρα να κάνω νόημα στον σερβιτόρο…. αλλά ατύχησα! Μην αφήσουμε μαγαζί που να μην ξεφτιλιστούμε. Ευτυχώς που τα κρουτόν που της έφεραν είχαν σκόρδο και γλυτώσαμε τις παπάρες…. το ρούφηγμα όμως πήγε σύννεφο. Πάντως το πιάτο που επεστράφη δε χρειαζόταν πλύσιμο.

- Αυγοταραχομακαρονάδα. Εξαιρετικά βρασμένα τα linguini, υπέροχο το αυγοτάραχο. Δε μου έδεσε, όμως, το κολοκυθάκι για κάποιον περίεργο λόγο αφού μου έβγαλε μια “χορταρίλα” περίεργη.

Και ας έρθουμε τώρα στα βασιλικά κεράσματα των οποίων τύχαμε.

- Δαγκάνες καβουριών. Αγαπημένος μεζές του καλού μου αλλά και δικός μου μόνο που με φρενάρει πάντα η δυσκολία στο τρώγειν αφού συνήθως έρχονται τα καβούρια ολόκληρα με τις λαβίδες και μέχρι να τα σπάσεις και να βρεις το ελάχιστο ψαχνό έχεις σιχτιρίσει την ώρα και τη στιγμή που τα παράγγειλες. Εδώ μας ήρθαν ανοιγμένες οι δαγκάνες με το ψαχνό ήδη ξεκολλημένο. Το έπαιρνες με το πιρούνι σου και το βουτούσες στο μπολ με το λιωμένο βούτυρο Κερκύρας που το συνόδευε. Ότι και να πω θα είναι λίγο για να περιγράψω τη νοστιμιά του πιάτου. Απλά συγκλονιστικό!

- Φιλέτα λούτσου. Εδώ δικαιώνεται ο νησιώτης σύζυγος που υποστηρίζει ότι καλό ψάρι είναι το φρέσκο ψάρι. Πάλλευκα φιλέτα ενός φρεσκότατου ψαριού τόσο μαεστρικά ψημένου που έβαζε κάτω ότι από “ πρώτο” ψάρι έχετε ως τώρα δοκιμάσει. Μας ήρθαν σκέτα χωρίς λαδολέμονο, όπως έπρεπε, δηλαδή, για να αναδείξουν τις αρετές τους.

Όλη αυτή η θαλασσινή ευωχία συνοδεύτηκε από άφθονο λευκό αρωματικό κρασί, ούζο και αναψυκτικά και έκλεισε με την εντυπωσιακή πιατέλα των γλυκών, των φρούτων και των λικέρ που προσφέρθηκαν.

Το ποσό των 27 ευρώ που κληθήκαμε να πληρώσουμε κρίνεται ως το απόλυτο vmf αναλογικά με την ποιότητα και την ποσότητα όσων καταναλώσαμε.

Με το χέρι στην καρδιά έχω να πω πως το Ταξιδεύοντας αποτελεί αυτή τη στιγμή το καλύτερο, μακράν, εστιατόριο θαλασσινών. Τέτοια ποιότητα πρώτων υλών, φρεσκάδα και άψογο μαγείρεμα δεν έχω βρει πουθενά αλλού στην Αθήνα, τουλάχιστον. Βλέποντας το μεράκι των ανθρώπων που τα τρέχουν είμαι σίγουρη ότι θα συνεχίσουν τη λαμπρή πορεία τους και θα αποτελούν την πρώτη επιλογή για ψαροφάγους που δεν περιορίζονται στα κατεψυγμένα καλαμαράκια, χωριάτικη και πατάτες που κι αυτά, δηλαδή, είμαι σίγουρη ότι τα κάνουν εξαιρετικά, απλώς το θεωρώ κρίμα σε τέτοιο μαγαζί να ακολουθήσετε την πεπατημένη.

Καπετάν Βαγγέλη αλλά και λοιποί συνδαιτυμόνες…. σας ευχαριστώ για το ωραίο ταξίδι! Βίρα τις άγκυρες κι αέρα στα πανιά μας κι ούτε πουλί πετούμενο να μη βρεθεί μπροστά μας…. γιατί φοβάμαι ότι θα το φάμε κι αυτό με τη φόρα που έχουμε πάρει!