Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Την περασμένη βδομάδα βρισκόμουνα σε ένα φίλο μου στα παλιά λημέρια του Χολαργού, κι αυτός μου έριξε την ιδέα της ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑΣ (Φ). Εφοδιασμένος λοιπόν με τις εξαιρετικές κριτικές στο site από καμιά πενηνταριά φίλους χρήστες, ανάμεσα στους οποίους και διάφοροι έμπιστοι καλοφαγάδες και δη γευσιγνώστες περιωπής, δεν έφερα καμία αντίρρηση και τον ακολούθησα στο κατώφλι της Φ, στη γωνία Μεσογείων και Ξανθίππου.

Το μαγαζί αυτό-τιτλοφορείται ως Μεζεδοποτείον και δικαίως, αφού και τα δυο, μεζέδες αλλά και ποτά, τα προσφέρει ποιοτικά και σε καλές μάλιστα τιμές. Έχει σαν σήμα του, τι άλλο βέβαια από την φυσαρμόνικα, που προσωπικά την έχω συνδέσει με νεανικά μου βιώματα, καθώς και με σολίστες του είδους. Πάνε κάμποσα χρόνια απ’ την εποχή που πηγαίνοντας τα Σ/Κ σε πάρτι φίλων ή στο ιστορικό ΣΤΟΡΚ της Φιλελλήνων, ακούγαμε και χορεύαμε cheek-to-cheek το νοσταλγικό αυτό μπλουζάκι του Gianni Morandi, la fisarmonica, που το 1966 είχε πρωτοκυκλοφορήσει στα δισκάδικα!!

Κι αν η ιταλική φυσαρμόνικα έκλεισε αισίως τα 50 της χρόνια, η Αθηναϊκή μας φυσαρμόνικα, στα σύνορα Παπάγου – Χολαργού, απέναντι απ’ το Νέο Ψυχικό και δυο βήματα απ’ το Πεντάγωνο και το Μετρό (Εθνική Άμυνα), σε δυο μήνες θα κλείσει τα 2 χρόνια. Την ξεκίνησαν, με μεράκι και κέφι, 2 νέα παιδιά, γείτονες σχεδόν και φίλοι, ο Κώστας Πενέσης κι ο Κώστας Μαντάς κι’ από ό, τι φαίνεται οι κόποι τους δεν πήγαν χαμένοι, αφού το γευστικό αποτέλεσμα και όχι μόνο, τους δικαιώνει απόλυτα.

Λειτουργούν καθημερινά, ανοίγοντας γύρω στις 8 με 9 για καφέ και πρωινό, γεγονός που βολεύει όσους δουλεύουν σε εταιρείες και μαγαζιά της περιοχής. Από το μεσημέρι και μέχρι τις 2 μετά τα μεσάνυχτα τουλάχιστον, σερβίρουν μεσημεριανό και βραδινό, και ορισμένες Τρίτες έχουνε ζωντανή μουσική, με ελληνικά τραγούδια, έντεχνα αλλά και ελαφρολαϊκά. Είναι καλό λοιπόν να προηγηθεί τηλέφωνο για να το πληροφορηθεί κανείς και για να κάνει κράτηση, αφού ο μέσα χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος και συνήθως έχει αρκετή κίνηση.

Ο μέσα χώρος, ενώ δεν είναι τεράστιος, έχει άνετη διάταξη των ξύλινων τραπεζιών και καθισμάτων, και ωραία διακοσμημένες γωνίτσες με φυτά, φωτιζόμενα κουφώματα, διάφορα φαναράκια και άλλα καλαίσθητα αντικείμενα. Οι τοίχοι είναι όλοι βαμμένοι σε παλ αποχρώσεις, σιέλ, γκρι, πράσινου και ροζ, και έτσι η γενική όψη του χώρου είναι διακριτική και ευχάριστη. Η μουσική ακούγεται στη σωστή ένταση, ώστε να μπορεί κάποιος να απολαύσει το φαγητό του και να συνομιλήσει άνετα με την παρέα του.

Ο εξωτερικός χώρος σε σχήμα γάμμα, προς τη Μεσογείων μπροστά και την Ξανθίππου στα πλάγια, είναι ημιυπαίθριος και τον χειμώνα υπάρχουν σόμπες, ώστε να κάθεται κάποιος χωρίς πρόβλημα. Η εξωτερική αυτή πλευρά προς την οδό Ξανθίππου έχει όμορφα διακοσμητικά κουφώματα εξοχικού σπιτιού, με ζαρντινιέρες και γλάστρες με φυτά, και η όλη ατμόσφαιρα παραπέμπει επίσης σε μια ήσυχη νησιώτικη γωνιά. Με δυο λόγια, ενώ το μαγαζί βρίσκεται καταμεσής της πολύβουης Μεσογείων, σου δίνει την ψευδαίσθηση πως βρίσκεσαι ξαφνικά κάπου αλλού. Άλλωστε, τα δυο παιδιά που σερβίρουν, με προθυμία, ευγένεια και κυρίως, σεβασμό στον πελάτη, ενισχύουν την καλή αύρα του χώρου και τις προϋποθέσεις για να απολαύσεις ένα καλό φαϊ!

Στο ψητό λοιπόν, ή στο τηγάνι, έστω:
Στην αρχή, ήρθε κανάτα με νερό βρύσης και καλαθάκι με συνδυασμό λευκού και μαύρου ψωμιού. Στη συνέχεια παραγγείλαμε τα εξής:

• Ένα σαγανάκι με την κλασική Αραχωβίτικη φορμαέλα τους, με δημητριακά και χαρουπάλευρο, που ήτανε νόστιμη και τραγανή.

• Ένα γεμιστό λουκάνικο με τραχανά και τυρί: καταπληκτικό πιάτο!

• Μια παστουρμαδοπιτάκια (4 κομμάτια) σε κανταΐφι με μαρμελάδα ντομάτα. Επίσης δυνατός μεζές.

• Μια μερίδα τηγανιτή καραβιδόψυχα με ντιπ μαγιονέζας. Ωραίος ψαρομεζές.

• Μια ομώνυμη σαλάτα (φυσαρμόνικα) με μαρούλι, iceberg και τυρί πεκορίνο, πολύ δροσιστική.

• Ένα γλυκό δικό τους, που ήτανε πορτοκαλόπιτα με παγωτό, το οποίο και μοιραστήκαμε.

• Ήπιαμε δυο μπύρες Brink’s Lager, από το Ρέθυμνο. Είναι μπύρες βιολογικές, 330 ml. & 4.80 βαθμών σε περιεκτικότητα οινοπνεύματος, απαστερίωτες και αφιλτράριστες, με όψη θολή και γεύση κάπως στυφή, αλλά πάντως ιδιαίτερη! Σας τις προτείνω, ανάλογα με το είδος του φαγητού σας, και εφόσον τις βρείτε.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 50 €, με το σχετικό στρογγύλευμα και η όλη εμπειρία δικαίωσε την πρόταση του φίλου και την επίσκεψή μας εκεί. Η τιμή κατ’ άτομο, χωρίς τις μπύρες, έρχεται περίπου στα 20 Ευρώ, δηλ. κατηγορία 17/25 € στο κεφάλι. Γεγονός όμως είναι ότι χορτάσαμε και ήταν όλα τα πιάτα καλά. Στο τέλος, μας κεράσανε τη σπιτική τους μαστίχα, που ήταν ό, τι έπρεπε για την τελική μας επίγευση!

Κατά τα λοιπά, ο κατάλογος της Φ περιλαμβάνει διάφορες σαλάτες, γύρω στα 6-7 €, από θαλασσινά έχουνε γαριδάκι, χταπόδι, γαύρο, κ. λπ. περίπου 5-6 €, πληθώρα ορεκτικών (όλα με τιμές μονοψήφιες! ), και 2-3 γλυκά σπιτικά, γύρω στα 4-5 €.

Εξάλλου, όσον αφορά τα ποτά, το χύμα κρασάκι τους κυμαίνεται περί τα 7 € το λίτρο (ακούσαμε τα καλύτερα για το κόκκινο, ξηρό τους), οι μπύρες και τα αποστάγματα είναι όλα στις τρέχουσες τιμές, τα περισσότερα από 3-7 €, από τον κατάλογο δεν λείπουν τα συνήθη αναψυκτικά, αλλά και κάποια εμφιαλωμένα κρασιά, από 10 έως 20 περίπου €, τα ακριβότερα.

Σε γενικές λοιπόν γραμμές, πιστεύω ότι οι τιμές μεζέδων και ποτών βρίσκονται σε ικανοποιητικά επίπεδα και γι’ αυτό βαθμολογώ τη σχέση ποιότητας και τιμής με 3 στα 4.

Η Φ είναι ένα αξιόλογο μεζεδοπωλείο που αξίζει να την τιμήσετε, ειδικά αν τυχόν βρεθείτε κοντά στον άξονα της λεωφόρου Μεσογείων, όπου το παρκάρισμα δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο. Εμείς πάντως, με τη μηχανή του φίλου, βρεθήκαμε μπρος στην πόρτα της κι αν μας φέρει ο δρόμος μπορεί να την ξανατιμήσουμε, ελπίζοντας να δοκιμάσουμε και νέα πιάτα τους την επόμενη φορά!