Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Την περασμένη Παρασκευή βρισκόμασταν με ένα φίλο μου στην Αγία Παρασκευή σε κάποιο φιλικό σπίτι, οπότε σκεφτήκαμε μετά να διασκεδάσουμε, τρώγοντας μεζεδάκια και ακούγοντας λίγη μουσική. Έτσι άρχισε η σχετική περιπλάνηση, γύρω από την Κεντρική Πλατεία με την εκκλησία και κατόπιν ανεβήκαμε τον κεντρικό εμπορικό δρόμο που τη διασχίζει, την Αγίου Ιωάννου. Περίπου στο μέσο του δρόμου αυτού, κάπου δίπλα στο παλιό στέκι, το καφέ - STARS, είδαμε τώρα το Νταβαντούρι, για το οποίο, ευτυχώς, είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές στο ask4food!

Αφού παρκάραμε αρκετά εύκολα στον κάθετο δρόμο, ήταν περίπου η ώρα 8.30 το βράδυ και -χωρίς κράτηση- σταθήκαμε τυχεροί, καθώς ο ευγενικός κύριος, μας έδωσε ένα τραπεζάκι για 2. Μάθαμε πως ανοίξανε πριν από 4 σχεδόν χρόνια, ότι σερβίρουν Κρητικούς μεζέδες και φαγητά, και ότι αργότερα θα είχε ζωντανό μουσικό πρόγραμμα, με παλιά ελληνικά, ελαφρολαϊκά και έντεχνα τραγούδια. Δεν ήμασταν δίπλα στην ορχήστρα, αλλά καλύτερα γιατί έτσι θα μπορούσαμε νε κουβεντιάσουμε πιο άνετα με το φιλαράκι μου τον Πέτρο.

Ο Πέτρος λοιπόν μου θύμισε πως το όνομα ‘νταβαντούρι’ είναι τουρκική λέξη, που και σ’ αυτούς σημαίνει τη μεγάλη φήμη που εξαπλώνεται, τον ντόρο, αλλά και τον σαματά που τη συνοδεύει, ή ακόμα και το καβγαδάκι...

Εντωμεταξύ, τα παιδιά μας καλωσόρισαν με σπιτική ρακή και, αφού τους ρωτήσαμε, μας ενημέρωσαν ότι λειτουργούν εκτός Δευτέρας, μεσημέρι και βράδυ, και ότι συνήθως τις Παρασκευές και τα Σάββατα υπάρχει ορχήστρα με ζωντανή μουσική, που κατά καιρούς ανανεώνεται. Νομίζοντας ότι είμαστε της περιοχής, μας είπαν επίσης ότι, Τρίτη με Σάββατο, έχουνε και υπηρεσία delivery.

Ο χώρος ήταν άνετος, με κανονική διάταξη των ξύλινων τραπεζιών, και μάλιστα εκτός από τα μικρά τραπέζια, υπήρχε ένα τεράστιο μοναστηριακό και στην άλλη πλευρά, η μεγάλη μπάρα με τα ποτά και παραδίπλα ο μαυροπίνακας με σημειωμένα τα διάφορα μεζεδάκια, τη ρακή κ. λπ. Όταν ο καιρός ανοίγει, βγάζουν τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο, οπότε ελπίζουμε να ξανατιμήσουμε το μαγαζί.

Οι σερβιτόροι και ο ίδιος ο κύριος που μας υποδέχτηκε, ήταν πολύ ευγενικοί και πρόθυμοι να μας ικανοποιήσουν με ό, τι προέκυπτε, μας άλλαζαν κανονικά τα κουβέρ και το όλο κλίμα μας προδιέθετε ευχάριστα, όπως και η ζωντανή μουσική αργότερα.

Φάγαμε λοιπόν, μια δροσιστική σαλάτα με ρόκα και σπανάκι, φυσικά πήραμε μια μερίδα χοχλιούς μπουμπουριστούς, μια κοκλοκυθοκεφτέδες πολύ τραγανούς, και για κυρίως μοιραστήκαμε ένα κόκορα κρασάτο με χοντρό μακαρόνι. Ακολούθησαν τα Κρητικά γλυκά, μία γλυκά μυζηθροπιτάκια και μια έξοχη επίσης λεμονόπιτα, από τις σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Ήπιαμε 1 λίτρο χύμα κόκκινο ξηρό Κρητικό κρασί, που ήτανε πολύ καλής ποιότητας για χύμα!

Για όλα αυτά, πληρώσαμε 45 €, ποσό που θεωρώ εξαιρετικό value for money και θα τους βάλω με την καρδιά μου κι εγώ 4 ντοματούλες, όπως επίσης και στην τέλεια Κρητική κουζίνα αλλά και την φιλόξενη εξυπηρέτησή τους.

Θα ξαναπάμε, με πρώτη ευκαιρία, πάντως το καλοκαίρι σίγουρα, και σας το προτείνω ασφαλώς.

Νταβαντούρι, λοιπόν, για μένα πάει να πει,
μεζές καλός, σίγουρα Κρητικός, μα και γνήσιο κρασί,
χαλάλι το μεθύσι και λίγη φασαρία, αν είμαστε πολλοί!!