Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Μιας και στην Αθηνα υποδεχτηκαμε για πρωτη φορα το dine athens αποφασισα να μη χασω την ευκαιρια και να επισκεφτω καποιο απο τα 100 εστιατορια που συμμετειχαν στην εν λογω ενεργεια. για να ειμαι λοιπον σιγουρα εκανα εγκαιρως την κρατηση μου διαδικτιακα καθοτι οπως ειδα τα μενου στα περισσοτερα εστιατορια εξαντληθηκαν σχετικα γρηγορα.

το εκλεκτο λοιπον εστιατοριο που αποφασισα να επισκεφτω ηταν το ΜΑΝΗΜΑΝΗ που μεσα απο το ask εχω διαβασει υπεροχες κριτικες και σαν φιλη των ωραιων και ευφανταστων γευσεων αποφασισα να το επισκεφτω.
μεσημερι λοιπον πεμπτης, με παρκαρισμα δυστυχως περιπου 1 χιλιομετρο μακρια καθοτι η περιοχη Μακρυγιαννη-Κουκακι δεν φημιζεται για την ευκολια της στο παρκαρισμα, και δυστυχως σε μια κρυα μερα, οποτε περπατημα αρκετο.

ευτυχως με αποζημειωσε πληρως η ταλαιπωρια του περπατηματος μεσα στο κρυο οταν επιτελους εφτασα στο μαγαζι. ενα απιστευτο νεοκλασικο κτηριο, με ξυλινη σκαλα που σε ανεβαζε στον επανω οροφο οπου φιλοξενειται το εστιατοριο. δεσποζε το λευκο χρωμα και οι μοντερνες πινελιες στη διακοσμηση κυριως στους πινακες και κατι που εμενα μου αρεσε πολυ ηταν οτι ηταν υπεροχα φωτεινο με αρκετες λαμπες σε ολο τον χωρο. στα πολυ συν γιατι ειναι λεπτομερεια που δεν την περιμενεις με τιποτα ειναι η τοποθετηση αφρολεξ/μαξιλαριων κατω απο τα τραπεζια ωστε να μην χτυπανε τα ποδια σου οταν καθεσαι και αναλογα το υψος του καθενος.

ας παμε τωρα στην εξυπηρετηση, τα 4 παιδια που εξυπηρετουν το χωρο του εστιατοριου ειναι ευγενεστατα και χαμογελαστα. καποιοι απο αυτους απλα διεκπαιρεωτικα αλλα και καποιοι αυθεντικα ευγενεστατοι.
σαν πρωτη εντυπωση χωρου λοιπον εξαιρετικη. η κρατηση μας ηταν και σε τραπεζι διπλα στην μπαλκονοπορτα οποτε ακομα περισσοτερο φως σε μια μουντη μερα.
και παμε τωρα στο μενου το οποιο ηταν ala carte μεν αλλα εδινε 2 επιλογες κατ'ατομο. συνεπως καθοτι ειμασταν 2ατομα δοκιμασαμε απο ολες τις δυνατες επιλογες. το καθε μενου με ψωμι και νερο εμφιαλωμενο ανερχοταν στα 20ευρω κατ΄ατομο το οποιο ηταν εκπληκτικο value for money.

αναλυτικα το μενου λοιπον: για ορεκτικα πηραμε σουπα βελουτε μανιταριων, ενα απιστευτο πιατο. οτι πιο ωραιο εχω δοκιμασει (10/10) και ραβιολι με φετα και σάλτσα λαχανικων. ωραιο πιατο και ευγεστο (8/10). απο σαλατες πηραμε Φακές
με φρέσκια ρίγανη, λιαστή ντομάτα, κρεμμυδάκι, κάπαρη & σύγκλινο σε σάλτσα πορτοκαλιού.

εξαιρετικης δημιουργιας πιατο (9/10) και σαλατα ΜάνηΜάνη με μαρούλι, ρόκα, vinaigrette λιαστής ντομάτας & μανούρι. οχι κατι ιδιατερο αλλα οχι οτι δε μας αρεσε (7/10) και για κυριως πηραμε φιλετο τσιπουρας με πουρε φασολιου σε σαλτσα πορτοκαλιου, ενα πιατο που δε δοκιμασα εγω αλλα η παρεα μου το εγλυψε το πιατο της οποτε (8/10) και εγω πηρα Ψαρονέφρι με μανούρι &cσύκα σε σάλτσα από μέλι, αμύγδαλα & κριθαράκι με ξινομυζήθρα. ενα εξαιρετικο πιατο, με φαντασια και γευση, με ενθουσιασε (9/10) και τελος για γλυκο πηραμε καρυδοπιτα με παγωτο βανιλια που περιειχε 2 μεγαλα κομματια καρυδοπιτας και μια μπαλα παγωτο (9/10) και ενα Μιλφέιγ με βύσσινο & κρέμα αρωματισμένη με μαστίχα Χίου.

πολυ διαφορετικο γλυκο απο τα συνηθισμενα. πολυ ωραιο και οχι ιδιατερα γλυκο. δεν καταλαβα μεν τη γευση της μαστιχας αλλα δε με ενοχλησε καθολου αυτο (9/10). πηραμε και μια μπυρα που κοστισε 3.50€ και μας κερασαν και μαστιχα μετα το κυριως και πριν το γλυκο.
εκπληκτικη γευστικη εμπειρια και το προτεινω ανεπιφυλακτα