Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Στη Λαδόκολλα της Καλλιθέας βρέθηκα μια καθημερινή απόγευμα, μαζί με τρεις φίλους. Γενικά δεν συχνάζω στην περιοχή της Καλλιθέας και δεν ξέρω τα εστιατόρια εκεί (πάντοτε βεβαίως παίρνω ιδέες από τις κριτικές των φίλων εδώ), αλλά την Λαδόκολλα την είχα υπόψη. Δύσκολο να μην την δεις, ένεκα πάνω στη Θησέως και μάλιστα υπερυψωμένη.

Μετά από μια κοινωνική υποχρέωση λοιπόν, λιμοκτονούντες όπως ήμασταν και με περιορισμένα χρονικά περιθώρια, η ιδέα έπεσε καλοδεχούμενη.

Αρχικά δεν είχα σκοπό να γράψω κριτική για την Λαδόκολλα, τελικά όμως υπέκυψα, πρώτον λόγω του "μικροβίου" ask4food και κυρίως γιατί εκείνο το απόγευμα έφαγα απροσδόκητα καλά. Και λέω απροσδόκητα, γιατί την Λαδοκολλα δεν την είχα ψηλά στις προτιμήσεις. Η μόνη προηγούμενη εμπειρία ήταν κάποιες επισκέψεις στο αδελφάκι της Καισαριανής πριν κάμποσα χρόνια, σε μια μεταφοιτητική φάση, όπου δεν μπορώ να πω ότι μου είχε μείνει καμιά ιδιαίτερη γευστική ανάμνηση. Θα μου πέιτε σε τέτοιες ηλικίες, το φαγητό έρχεται δεύτερο...

Έκτοτε ο πήχης ανέβηκε, οι γευστικές δοκιμές πολλαπλασιάστηκαν και κυρίως είχα αρχίσει να τρώω αποκλειστικά σε πιάτα, οπότε η φάση "φαγητό σε λαδόκολλα" δεν με ενθουσίαζε ως ιδέα.

Το απόγευμα εκείνο όμως η επιλογή Λαδόκολλα ήρθε κι έδεσε. Οι μερίδες είναι μεγάλες και χορταστικές, τα κρέατα τα βρήκα νόστιμα, αξιοπρεπέστατα ποιοτικώς (για την κατηγορία του εστιατορίου) και οι τιμές, ναι, είναι το απόλυτο vfm!

Τέσσερα άτομα πήραμε:

- μια σαλάτα δική τους (δεν θυμάμαι πώς λέγεται). Η μόνη που ήρθε σε πιάτο, αναγκαστικά. Μεγάλη, με φρέσκα λαχανικά, κυρίως πρασινάδες, εξαφανίστηκε εν ριπή (είπαμε, λιμοκτονούσαμε! )

- μια πατάτα περίεργη, που ο κατάλογος έλεγε να μην ρωτήσουμε καν τι το περίεργο έχει. Εν τέλει δεν είδα καμιά περιέργεια στην πατατούλα αυτή, αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι ήρθε λιωμένη- πατημένη στη λαδόκολλα. Δεν ήταν γεμιστή. Πρέπει να είχε ψηθεί στο φούρνο με βούτυρο και λίγο τυράκι, ίσως και με υποψία κρέμας γάλακτος; Πάντως ήταν νοστιμότατη.

- Λουκάνικα. Δεν θυμάμαι αν ήταν από τα κυρίως, αλλα για ορεκτικό που τα πήραμε εμείς ήταν υπεραρκετά. Τέσσερα, ένα για τον καθένα με λίγες τηγανιτές πατάτες.

Κυρίως: Εγώ πήρα τα χοιρινά φιλετάκια, που για τα δεδομένα μου ήταν διόμιση μερίδες. Προσγειώθηκαν μπροστά μου - πάντα εντός λαδόκολλας- τέσσερα μετρίου μεγέθους μπριζολάκια με αρκετές τηγανιτές πατάτες και μισό λεμόνι. Εγώ από το πρώτο σχεδόν είχα χορτάσει. Έφαγα και το δεύτερο με δυσκολία και τα άλλα δύο μοιράστηκαν στους υπόλοιπους.

Οι οποίοι είχαν παραγγείλει:

- μια μερίδα χοιρινή πανσέτα.

- μια σούβλα χοιρινή πανσέτα. Πρόκειται για κομμάτια πανσέτας περασμένα σε σούβλα μήκους περίπου μισό μέτρου (μετά συγχωρήσεως) μαζί με ψητή πιπεριά.

- μια μερίδα φιλέτο κοτόπουλο με μανιτάρια και κρέμα γάλακτος. Κι αυτό σε πιάτο.

Δεν δοκίμασα από τις μερίδες των υπολοίπων (δεν τρώω την πανσέτα έτσι κι αλλιώς) αλλά οι λαδόκολλες άδειασαν. Όσο για τα φιλετάκια μου (μάλλον προς μπριζολάκια έφερναν, όπως σωστά επισημαίνει ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ) ήταν μαλακά, σωστά ψημένα και μυρωδάτα.

Για όλα αυτά πληρώσαμε μόλις 12 ευρώ ο καθένας, μαζί με μία μπίρα και το φιλοδώρημα. Αν αυτό δεν είναι vfm τότε τι είναι;; Ενδεικτικά αναφέρω ότι το δικό μου πιάτο με τα τέσσερα μπριζολάκια έκανε 6 ευρώ. Ε, εντάξει... τι άλλο να πω... Και δεν είναι μόνο η χαμηλή τιμή. Και οι γεύσεις που δοκιμάσαμε το δικαιολογούν.

Ο χώρος δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Με δυσκολία του βάζω 2/4. Καθίσαμε στο μπαλκόνι δίπλα στις νάιλον τέντες, πράγμα που εμένα με απωθεί με τη μία. Την διακόσμηση, τα χρώματα στο μοτίβο του ουράνιου τόξου, σε συνδυασμό με το συντριβάνι- μαγγανοπήγαδο έξω, τα βρίσκω κιτς. Αλλά αυτό είναι το στιλ του μαγαζιού, οπότε περί ορέξεως....

Ευτυχώς για εμάς, την ώρα εκείνη δεν είχε κόσμο και εξυπηρετηθήκαμε πολύ γρήγορα από δύο σβέλτες σερβιτόρες. Φύγαμε όμως βιαστικά κι έτσι δεν ξέρω αν "χάσαμε" κάποιο κέρασμα.

Εν τέλει η Λαδόκολλα είναι αυτό που είναι, μια οικονομική ταβέρνα- ψητοπωλείο με αρκετά καλό φαγητό, που σερβίρει τα πάντα σχεδόν, σε λευκές λαδόκολλες. Σίγουρα δεν θα το προτιμούσα για σαββατιάτικη έξοδο, αλλά για ένα γρήγορο και τίμιο γεύμα κρεατοφαγίας είναι ό, τι πρέπει. Στα συν ότι λειτουργεί όλη μέρα.