Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Πολλα πραγματα ειναι ζητημα συνθηκων, και οχι αντικειμενικης αξιας. Ετσι, συμφωνα με τις εκαστοτε συγκυριες, η γνωμη σου διαμορφωνεται χωρις καν να το καταλαβεις, και οι εμπειριες σου αφηνουν γλυκες ή πικρες αναμνησεις. Αυτο, φυσικα, δε θα μπορουσε να μην ισχυει στο φαγητο, γι' αυτο αλλωστε η μυρωδια φρεσκοτηγανισμενων κεφτεδων να μας φερουν νοσταλγικες μνημες χωριου, ενα σπανακορυζο να μας ξυπνησει απεχθεια, στρατηγικα δημιουργημενη με απειλες και τιμωριες χρονων, ενω μια κουπα ζεστη σοκολατα να μας προκαλεσει την ανακουφιστικη αισθηση ασφαλειας που εχουμε αναγκη. Προσωπικα, καθε φορα που μυριζω κανελα, οπουδηποτε, χαμογελαω, γιατι η μυρωδια της ειχε ποτισει με τα χρονια και την ζωη στην Πολη και την επιδερμιδα της συγχωρεμενης της γιαγιας μου.

Γιατι τα λεω ολα αυτα? Το πιατσα μεζεδακι, αν το δεις απο το πρισμα της ψυχρης λογικης εναι ενα ακομα μεζεδοπωλειο, απο αυτα που ξεφυτρωνουν σε καθε ελευθερο κυβικο εκατοστο πεζοδρομιου. Οντως, ο χωρος δεν ειναι κ κανενα αρχιτεκτονικο αριστουργημα, δεν αδειαζε εκεινη την εποχη ο Καλατραβας βλεπεις. Ειναι βεβαια χαριτωμενος και πολυεπιπεδος σαν γαμηλια τουρτα, με διακριτικα διακοσμητικα στοιχεια αλλα μια καθαριοτητα, σα να γυριστηκε το διαφημιστικο σποτ της Κλινεξ εκει μεσα. Ειδικα στο θεμα της τουαλετας, που ειμαι καθετη, καθ ολη τη διαρκεια της νυχτας, ηταν απαστραπτουσα.

Υπαρχει, ομως, και αλλη οπτικη γωνια: να το δεις σαν περιβαλλον που στεγασε μια πραγματικα διασκεδαστικη βραδια. Το "δεν εχει σημασια που εισαι, αλλα με ποιον" βρισκει την απολυτη εφαρμογη του σε αυτο το μαγαζακι. Και επειδη όλα στη ζωη ειναι μαθηματικα, ειναι μαθηματικως κατασκευασμενο με βαση αυτο το θεωρημα, συνεπως δε μενει να προχωρησουμε στην αποδειξη.

Εστω χ ο χωρος που θα φιλοξενησει μια ομορφη παρεϊστικη βραδια με καλους φιλους. Το χ ειναι αδιαφορο των διακοσμητικων επιλογων των ιδιοκτητων, καθως εξαρταται απο αλλους παραγοντες:

1. ειναι αναλογο της θερμοκρασιας του χωρου, διοτι διαθεση=0 οταν °C<16, και απο θερμοκρασια μια χαρα τα πηγε, και ας περιβαλλεται ολοκληρο απο τζαμαρια

2. Ειναι αντιστροφως αναλογο της βαβουρας, που προκαλειται απο θαμωνες και μουσικη. Οσο πιο πολλη φασαρια, τοσο λιγοτερη καλοπεραση. Εδω μου τα χαλασε λιγουλακι, οχι γιατι με ενοχλουσε η φασαρια, καθε αλλο θα ελεγα, ειμαι απο μονη μου εξαιρετικα πληθωρικη προσωπικοτητα και πιανω ισχυρα ντεσιμπελ οταν γελαω. Ομως η μουσικη, ελληνικο ποτ πουρι απο εντεχνο, ελαφρολαικο, παλιο καλο λαϊκο, ηταν πολυ χαμηλα, με αποτελεσμα η εξτρα ακαταλληλη συζητηση που ειχαμε να εχει γινει πηγη διασκεδασης του ακριβως διπλα τραπεζιου, που λιγο ελειψε να γυρισει τις καρεκλες απο την αλλη να ενσωματωθει στην κουβεντα, για να μη χανει ουτε κομμα. Ανεβαστε λιγο, βρε παιδια την ενταση, να καλυπτει και ο Ρεμος τα ρεζιλικια μας....

3. Οριοθετειται απο τις αποστασεις των μεταβλητων του και, οπως ανεφερα απο πανω (βλ. υποπεριπτωση 2 Κωδικα Συνεστιασης), μια μεταβλητη ειχε στησει κανονικοτατα αυτι ολη νυχτα.

4. Εκμηδενιζεται οταν ισουται με το αθροισμα του καπνισματος και του κακου εξαερισμου στο τετραγωνο, (καπνισμα + κακος εξαερισμος)²=χ=0
Πραγματι εδω τα πραγματα δυσκολευουν κομματι, γιατι το καπνισμα ειναι θεσμοθετημενο δικαιωματα στο κρατιδιο αυτο, αλλα τουλαχιστον ο εξαερισμος αποδειχθηκε ιδιαιτερα εργατικος, οποτε δεν ειχαμε προβλημα.

Εστω, τωρα, ψ η εξυπηρετηση. Εδω τα πραγματα ειναι πιο σαφη, με το ψ να τεινει στο απειρο, οσο απειρη ηταν κ η δουλεια που ειχαν χθες. Το μαγαζι γεματο, να μην πεφτει καρφιτσα, και τα παιδια του σερβις μεσα στο κεφι και το μπριο. Φιλικοι, με χιουμορ και πολλη διαθεση για καλαμπουρι μας φροντισαν, εφεραν εξτρα καρεκλες για απροσμενους φιλους που ηρθαν εκτος κρατησης και εκαναν τα παντα για να μεινουμε ευχαριστημενες. Δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο, και στους χρονους τους καλοι, και δε χρειστηκε να ψαξουμε κανεναν γιατι μονιμως καποιος ερχοταν να τσεκαρει οτι ολα βαινουν καλως. Και, επειδη το καλο να λεγεται, τα 4 αγορια που εστρωναν γαμπα πανω κατω τη σαλα χθες, ειναι και πολυ ωραια παιδια (αυτο για τις λευτερες του γκρουπ, ενα κοινωνικο μηνυμα κατα της μοναξιας. )

Τωρα παμε στο μαθηματικο παραδοξο του Πιατσα Μεζεδακι... Το μεζεδακι. Τι περιμενει κανεις απο ενα τετοιο μαγαζι? Καλα χυμα δηλητηρια, απλες κλασσικες γευσεις, τετριμμενα πιατα χωρις ιδιαιτερες συγκινησεις για να συνοδευσουν ευχαριστα στο ποτο. Σωστα? Παρτε ενα σφουγγαρι, παρτε που σας λεω, και περαστε οοοολη αυτη την προταση με λυσσα, να μη μεινει γραμμα ορθιο. Δεν ξερω με ποιο τροπο τα καταφεραν, παντως βαζω στοιχημα οτι εχουν στριμωξει στην κουζινα τους τον Jamie Oliver. Oι γευσεις, πειραγμενες αριστοτεχνικα, εδωσαν μια πολυ ιδιαιτερη νοτα στην ηδη υπεροχη βραδια.

Αφου μελετησαμε τα σουπλα- καταλογους και απορησαμε με τις ιδιαιτεροτητες των πιατων, που ειναι κατα πλειονοτητα ορεκτικα, περα απο 4 σαλατες και 4 κυριως, καταληξαμε σε:

-Λευκο ζυμωτο ψωμακι με ενα ντιπ λιαστης ντοματας πολυ ενδιαφερον, χρεωνεται 0.50€/ ανα ατομο (0.50 x 6 = 3 €)

-Τηγανια με κοτοπουλο με πιπεριες μεσα σε μια εξαιρετικη, μαστιχωτη σαλτσα τυριου, το οποιο υποπτευομαι για γκουντα. Ηταν ζουμερο, τρυφερο, με καταπληκτικη μυρωδια και μια κακια συνηθεια να εξαφανιζεται μολις που εφτανε. Πηραμε δευτερο διοτι στην περιπτωση του, ενα ισον κανενα. (2 x 6.5 €)

-Τηγανιτα κολοκυθομπαστουνακια, σε πολυ αναλαφρο κουρκουτι, καθολου λαδερα. Ηταν τραγανιαρικα, που λεει και η ανιψια μου, και πηγαιναν γαντι με το ντιπ γιαουρτιου που τους εκανε συντροφια να μη νιωθουν μονα. Ηρθαν τσουρουφλιστά, ευτυχώς. (5.50€)

-Σκιουφιχτα με απακι, παρμεζανα και νομιζω πιπερια, σε λευκη σαλτσα. Μας ηρθε ενα πιατο γεματο γευση, αρωμα και εικονα, ηταν μια πολυ ολοκληρωμενη προταση απο ολες τις αποψεις. Ξερω οτι τωρα θα ξεστομισω κατι που δε λεγεται συχνα στη χωρα τουτη, αλλα προσπαθηστε να το παρετε ψυχραιμα: δεν αγαπω τα ζυμαρικα ιδιαιτερα. Μη σου πω και καθολου δηλαδη. Δεν ειναι το φαγητο μου και δε μου λειπουν ποτε. Δεν αμφισβητω οτι υπαρχουν πιατα παστα σε πολυ καλες εκτελεσεις, απλως δεν θα με συγκινησουν ποτε, ειδικα οπως θα με συγκινει παντα μια φρεσκια ψητη τσιπουρα με λαδολεμονο. Αχ, τι συνειρμο εκανα, να χαμε μια τωρα... Οπως και να χει, το δοκιμασα το πιατο και ηταν πολυ καλο... για ζυμαρικο. (6.5€)

-Σαγανακι κανταϊφι με σως μελιου. Προσγειωθηκε μπροστα μου σε πηλινη τσανακα αχνιστο και με ερωτευσιμη κρουστα, ενα μεγαλο κομματι τυρι που σκεπαζε ενα απολαυστικα σιροπιασμενο κανταϊφι και πρεπει να παραδεχτω οταν ηταν ονειρεμενο. Επεσε μαχη με τα πηρουνια απο πανω του. (6.5€)

-Ηπιαμε κρασακι χυμα ημιγλυκο λευκο στα 4.5€ το μισο λιτρο, και ενα κανατακι ρακομελο στα 6€, παρα πολυ καλα και τα δυο, ειδικα το ρακομελο ηταν το καλυτερο που μου εχει τυχει ως τωρα. Αν σκεφτει κανεις οτι ηπιαμε πολλα τετοια τεσσεραμισαρια, ητοι 7 ή 8 (ειναι λιγο θολο το πραμα μετα το 4ο) και το πρωι τα κεφαλια ολων ηταν στη θεση τους, ηταν καλης ποιοτητας. Μας κερασαν και ενα κανατακι μαστιχα στο τελος για το καληνυχτα, πολυ γλυκεια κινηση.

Η λυση της εξισωσης ηρθε κατα τις 2 το πρωι, και ηταν 72.5€. Πριν λιποθυμησετε, να ενημερωσω οτι μονο τα 34.5 αντιστοιχουν σε φαγητο, ολα τα αλλα δοθηκαν για τη στηριξη του αμπελουργου χωρις συνορα. Οι τιμες ειναι γενικα καλες, με καποια περιθωρια εδω και εκει βελτιωσης. Εμεις παντως πληρωσαμε 12€/ατομο και περασαμε απιστευτα.

Συνεπως, οπως καταλαβαινετε, δεν το προτεινω το καταστημα. Να φυγετε, να πατε αλλου. Αν ολοι μαζευτουμε εκει, δεν θα ξαναβρουμε τραπεζι ως την ορκομωσια της ανιψιας μου.

Απαντηση: Πιατσα Μεζεδακι =χ+ψ+Φ= 14 ντοματουλες. Not bad, huh?