Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Τον "Πρόεδρο" τον επισκέφθηκα για πρώτη φορά πριν 2 χρόνια περίπου. Τότε είχε άλλο όνομα βέβαια κι είχα κάνει κριτική με την ονομασία που είχε. Έκτοτε ακολούθησαν κι άλλες επισκέψεις. Όλες απολαυστικές...

Όποια εποχή κι αν επισκεφθείς τον "Πρόεδρο" θα περάσεις καλά. Το καλοκαίρι έχει, όπως έχω ξαναγράψει, μια φροντισμένη αυλή με δέντρα και λουλούδια/μυρωδικά και μπορείς να απολαύσεις τον νυχτερινό ουρανό. Το χειμώνα ο χώρος προστατεύεται από ειδικές κατασκευές/τέντες, που ναι μεν είσαι καλυμμένος από πλευράς κρύου/βροχής, έχεις δε την αίσθηση του ανοιχτού ορίζοντα. Σ'αυτό παίζει το ρόλο του και το χρώμα (λευκό) στα τραπεζοκαθίσματα.

Ο χώρος υποδοχής είναι ο φαρδύς διάδρομος που μπαίνεις κι ώσπου να καταφθάσει ο πάντα ευγενικός και γνώστης του θέματος "υποδοχή", μπορείς να απολαύσεις στη δεξιά πλευρά του διαδρόμου έναν ωραίο πάγκο με την πρώτη ύλη, δηλ. τα τρόφιμα που χρησιμοποιούνται στην κουζίνα, τακτοποιημένα τόσο δελεαστικά και όμορφα που σου έρχεται να ψωνίσεις (αν μπορούσες) για το σπίτι! Εκεί λοιπόν θα δεις τοποθετημένα όμορφα και διακοσμημένα σε καθαρά καφάσια, μελιτζάνες, κολοκυθάκια, πατάτες, ντομάτες, αγγουράκια, κρεμμύδια, λεμόνια κλπ. Μια καλαίσθητη-φρέσκια εικόνα που προετοιμάζει τον εγκέφαλο να δώσει σήματα στον ουρανίσκο. Σ'αυτό φυσικά βοηθούν και οι μυρωδιές από την κουζίνα/ψησταριά.

Υπάρχει ξεχωριστός χώρος για μη καπνιστές, το κυρίως οίκημα, όπου εκεί συνήθως κατευθύνονται οικογένειες με μωρά ή όσοι προτιμούν μια, κατά κάποιον τρόπο, ιδιωτικότητα. Ο υπόλοιπος χώρος όπως είπαμε είναι φροντισμένος και οικείος, θυμίζοντας εικόνες από παιδικές επισκέψεις σε εξοχικό σπίτι συγγενών.

Η τελευταία μου επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα τέλη Ιανουαρίου. Η παρέα ήταν 3 ενήλικες, από τους οποίους μόνο εγώ είχα ξαναπάει. Το πρότεινα λοιπόν, φρόντισα και για την (όχι και τόσο απαραίτητη λόγω εποχής αλλά και ημέρας, Πέμπτη βλέπετε) τηλεφωνική κράτηση 2 μέρες πριν για να υπάρχει σιγουριά, και εμφανιστήκαμε.

Για την υποδοχή δεν θα πω κάτι παραπάνω, είναι ευγενική έτσι κι αλλιώς.
Μας έβαλαν να διαλέξουμε τραπέζι, προτιμήσαμε τον ενδιάμεσο χώρο μεταξύ εκείνου που πάνε όλοι και τον άλλον για τους μη καπνιστές, δηλαδή στο κομμάτι της πίσω αυλής. Δεν καπνίζουμε και θέλαμε καθαρή ατμόσφαιρα και μια σχετική ησυχία, έτσι κάναμε την καλύτερη επιλογή.

Το σέρβις γρήγορο κι ευγενικό. Θεωρώ ότι είναι πολιτική του μαγαζιού να φέρνουν εμφιαλωμένο μπουκάλι με το που κάθεται ο πελάτης, όμως αν ζητήσεις νερό βρύσης σε κανάτα, χωρίς αντίρρηση γίνεται η αντικατάσταση. Έτσι λοιπόν ήρθε η αρκετά μεγάλη και ολοκάθαρη (το τονίζω γιατί δεν μπορώ να βλέπω λιγδωμένα δοχεία) γυάλινη κανάτα με νεράκι βρύσης.

Έχοντας το λογαριασμό μπροστά μου, αναφέρω τι ακριβώς παραγγείλαμε:

1 σαλάτα μαρούλι (3,80 e) -ψιλοκομμένη και νόστιμη με 3 ελιές πάνω-πάνω.
1 πατάτες τηγανητές (3,10 e) -φρεσκοκομμένες, φρεσκοτηγανισμμένες.
1 γιαούρτι μυρωδικών (2,80 e) -υπέροχο, ελαφρύ, πάει με όλα.
1 μερίδα γιαουρτλού (7,90 e) - πιτούλες στη βάση, 3 κεμπάπ, τζατζίκι, κόκκινη σάλτσα λίγο γλυκιά, πάπρικα, ένα ονειρεμένο πιάτο, υπάρχει και σε μισή μερίδα για όποιον θέλει, όπως και άλλα πιάτα επίσης.
5 χοιρινά καλαμάκια (7,50 e) - πολύ νόστιμα, ικανοποιητικά σε ποσότητα κρέατος, ωραία κομμένα.
2 πιτούλες αλάδωτες -(0,80 e) αντί ψωμιού για... βουτιές σε σάλτσα & γιαούρτι.
Ήπιαμε μισό κιλό ροζέ κρασί χύμα (4,00 e) το οποίο ήταν ταιριαστό με το φαγητό.

Συνολικά: 29,90 e. Άριστη σχέση ποιότητας τιμής.

Όταν πληρώσαμε μας κέρασαν σορμπέ λεμόνι σε σφηνάκι, μια μοναδική γεύση που "ξεπλένει" τον ουρανίσκο από την όποια επίγευση του είδους του φαγητού, αφήνοντας ένα ωραιότατο άρωμα φρεσκάδας. Άσε που είναι και χωνευτικό!

Αν θα ξαναπάμε ?.... μ'αρέσει που το ρωτάτε! Εννοείται καλοί μου φίλοι... εννοείται! Είναι αγαπημένο πλέον.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη AcquaM.