Κίνα & Ν. Ασία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Είναι αλήθεια ότι η ''επανεμφάνιση'', μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα απουσίας, του ιδιαίτερα αγαπητού φίλου World και ας μου επιτραπεί η φράση ''guru της ethnic κουζίνας'' εδώ στο ask4food, φαίνεται να χαροποίησε και ενέπνευσε πολλούς φίλους του site. Φυσικά και εγώ δεν θα μπορούσα να αποτελέσω εξαίρεση. Ας μου επιτραπεί λοιπόν και σε μένα, να του αφιερώσω αυτή την κριτική, καθόσον διαπίστωσα ότι δεν έχει επισκεφθεί το SPRING ROLLS.

Ας ταξιδέψω όμως αρκετά πίσω στον χρόνο, περίπου τρία χρόνια. Δύο κριτικές έχω να παρουσιάσω όλες και όλες, ως χρήστης του site, στο πεδίο ''Κίνα και Ν. Ασία'', τα πολύ αξιόλογα CHAU'S και ROUAN THAI, αμφότερα εντός του 2013. Από τότε σιωπή!! Απολύτως τίποτε δεν μου κίνησε την περιέργεια για επίσκεψη. Το γειτονικό μας Κινέζικο, το οποίο τιμούσαμε συχνά πυκνά με delivery, μάλλον ''πνέει τα λοίσθια'', κινείται και ιδιαίτερα υποτονικά στο site, λειτουργώντας μάλλον αποτρεπτικά για repeat. Dead end!!

Το φως στην άκρη του τούνελ, φάνηκε όχι στην εκπομπή της Νικολούλη, αλλά στις πολύ πρόσφατες κριτικές για το SPRING ROLLS, φίλων του site.

Έκπληξη πρώτη. Σύμφωνα με το google maps, απέχει από το σπίτι μου περίπου 2,5 χλμ και ουδέποτε άκουσα για αυτό ή πέρασα απέξω. Έκπληξη δεύτερη. Εστιατόριο δεκαετίας με μόνο 13 κριτικές; Φαίνεται ότι μας έχει φάει ο καναπές και η τεμπελιά της λύσης του delivery!!

Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016, ώρα 21:00, άτομα 2, χωρίς κράτηση.

Ο χώρος είναι απλός, καθαρός, αξιοπρεπής και that's it. Διακοσμητικές ανησυχίες δεν υπάρχουν, μερικές πολύ απλές πινελιές, προσπαθούν να δώσουν μια μικρή Κινέζικη νότα στον χώρο. Στα συν ο διαχωρισμός καπνιζόντων και μη, με το εξωτερικό ''μπαλκονάκι'' για τους καπνιστές, να είναι περίκλειστο με χοντρό νάιλον και θερμαινόμενο από σόμπες μανιτάρια. Αναπάντεχη έκπληξη της βραδιάς το μουσικό χαλί, σε μάλλον χαμηλή ένταση. Όχι δεν έπαιζε Κινέζικη μουσική!! Το ηχοσύστημα ήταν συντονισμένο στην συχνότητα του Easy soft music και ο radio dj Ανδρέας Μαυρογένης απλά έδινε τα ρέστα του!! Πρόγραμμα totally 80's, σε powerpop και rock επιλογές, στην επιστροφή κάναμε μια μεγάλη βόλτα με το αυτοκίνητο συνεχίζοντας την ακρόαση, με το ένα κομμάτι καλύτερο από το άλλο.

Στο θέμα της εξυπηρέτησης δεν θα έχετε προβλήματα. Η συμπαθητική Κινεζούλα θα σας δώσει τον χρόνο σας και θα κινηθεί στο τρίπτυχο λήψη παραγγελίας-σερβίρισμα-λογαριασμός. Περαιτέρω ''ανησυχίες'' δεν υπάρχουν και η ροή των πιάτων στο σωστό χρόνο, θα ολοκληρώσει τις μάλλον θετικές εντυπώσεις.

Στο τραπέζι μας, κινηθήκαμε κλασικά, με γνώμονα τόσο τις προηγηθείσες κριτικές φίλων του site, αλλά και την εμπειρία μας στην Κινέζικη κουζίνα. Παραγγείλαμε:

-Μια σούπα chicken sweet corn και μια σούπα king crab. Έφτασαν καυτές και νοστιμότατες, σερβιρισμένες στο κλασικό μπολάκι και με το κλασικό κουταλάκι. Πολύ πλούσιες σε υλικά, σωστά δεμένες, αποτέλεσαν μια άριστη εισαγωγή στο δείπνο μας, εκείνη την κρύα και βροχερή νύκτα. Προσοχή καίνε πολύ!!

-Πολυνησιακά noodles με curry. Ομοφωνία απόψεων, παρότι ήταν καλομαγειρεμένο, ψηφίστηκε ως το πιο αδύναμο πιάτο της βραδιάς με το curry να ''απουσιάζει''.

-Τηγανιτό ρύζι με λαχανικά. Μερίδα γίγας, επαρκές για 4 άτομα, πολύ σωστά εκτελεσμένο.

-Crispy duck, συνοδευόμενο από side έκπληξη, κάτι σαν την δική μας πολίτικη σαλάτα, σε μια πιο smooth εκδοχή. Το παπί ήταν πολύ καλό ως προς το τραγανιστό της εκτέλεσης, αλλά υπήρχαν και ορισμένα κομμάτια με χόνδρους, στερώντας πόντους στην τελική εντύπωση.

-Κοτόπουλο με τζίντζερ. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, ήταν το πιάτο της βραδιάς. Μερίδα extra large για τα Κινέζικα standards, άριστα εκτελεσμένο με το τζίντζερ, αυτό το εξαίσιο συστατικό, να φωνάζει βροντερά ''παρών''!!

-Μοσχάρι με σάλτσα στρειδιών. Είναι το δικό μου αγαπημένο πιάτο και ευτυχώς όχι μόνο δεν διαψεύστηκα, αλλά συναγωνιζόταν επάξια το κοτόπουλο. Γενικές εντυπώσεις πολύ καλές ως άριστες, όπως το παραπάνω πιάτο.

-2 μπύρες.

Check please
Για τα παραπάνω πληρώσαμε 46,70€ με απόδειξη. Μην παρασυρθείτε και πείτε ότι μας ''γδάρανε'', απλά θα σας πω ότι φύγαμε με πακέτο, κάτι πρωτοφανές για Κινέζικο εστιατόριο.

Κατέληξα ότι:
Αυτή η τόσο αξιόλογη κουζίνα, μπορεί να μην είναι πλέον τόσο δημοφιλής όσο ήταν πριν 10 ή 20 χρόνια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει χάσει τους φίλους και οπαδούς της. Παραβλέψτε τον αδιάφορο και λιτό χώρο. Οι πολύ πλούσιες και σωστά εκτελεσμένες μερίδες (έστω με τις μικρές αστοχίες), οι χαμηλές τιμές και το επαρκές service, το κάνουν μια πολύ δελεαστική πρόταση.