Ελληνική κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Την Πασιφάη την γνώρισα στον Κορυδαλλό και κατά την ταπεινή μου γνώμη, όπως είχα αναφέρει και στην τότε κριτική μου, είναι το καλύτερο κρητικό εστιατόριο από όσα έχω πάει (και έχω πάει σε αρκετά) εντός Αττικής. Να διευκρινίσω ότι δεν έχω ρίζες από την Κρήτη και η επαφή μου με την κουζίνα της είναι από τις επισκέψεις μου στο νησί και στα εδώ κρητικά εστιατόρια. Φαντάζομαι ότι δεν πρόκειται να γευθείς το 100% των πιάτων όπως θα τα γευόσουν από μια νοικοκυρά της Κρήτης αλλά θεωρώ ότι στο σύνολο η Πασιφάη (εξυπηρέτηση, φαγητό και value for money) είναι η καλύτερη του είδους.

Στον Κορυδαλλό είχα πάει αρκετές φορές, όχι τόσες πολλές όσο θα ήθελα μιας και μου ερχόταν λίγο ανάποδα η περιοχή, και όταν έμαθα ότι άνοιξε και στην Γλυφάδα χάρηκα αλλά τελικά μου πήρε κοντά έναν χρόνο για να πάω... Άβυσσος η ψυχή του καλοφαγά... Λοιπόν, η γνωριμία με το μαγαζί της Γλυφάδας έγινε Σάββατο μεσημέρι και μάλιστα πήραμε να κλείσουμε τραπέζι λίγο πριν ξεκινήσουμε. Φτάνουμε, λοιπόν, γύρω στις 3 το μεσημέρι με το μαγαζί να είναι γεμάτο κατά τα τρία τέταρτα και με τις αναχωρήσεις και τις νέες αφίξεις παρέμεινε έτσι μέχρι την ώρα που φύγαμε γύρω στις 6 το απόγευμα.

Όσον αφορά τον χώρο, το μαγαζί της Γλυφάδας είναι πολύ πιο φωτεινό από αυτό στον Κορυδαλλό μιας και έχει τζαμαρία ολόγυρα που ρίχνει άπλετο φως στην αίθουσα, έχει καλή κατανομή των τραπεζιών με νορμάλ αποστάσεις μεταξύ τους ενώ η διακόσμηση έχει έντονο το άρωμα της Κρήτης όπως και η μουσική που παίζει στην σωστή ένταση.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, να πω ότι όση ώρα μείναμε εμείς εκεί δεν ήταν ο Κρητικός ιδιοκτήτης αλλά την θέση του είχε ένα από τα παιδιά του service που τον θυμάμαι από παλιά στον Κορυδαλλό και όλα δούλευαν ρολόι ενώ συχνά περνούσε από τα τραπέζια ρωτώντας αν όλα είναι καλά... Όλα τα παιδιά ήταν ευγενικά, μόλις σηκώναμε το βλέμμα μας είχαν αντιληφθεί ότι κάτι ζητούσαμε και εξυπηρετούσαν άμεσα. Αυτό που μου αρέσει σε αυτό το μαγαζί είναι ότι σου βγάζει μια θετική αύρα, μια ζεστασιά από την ώρα που ανοίγεις την εξώπορτα για να μπεις...

Με το που καθίσαμε στο τραπέζι μας ήρθε ένα πανεράκι με ζυμωτό ψωμί, κέρασμα ρακί και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό το οποίο κρατήσαμε αλλά δεν είδα αν και πόσο χρεώθηκε. Η παραγγελία μας περιλάμβανε μια τυροκαυτερή (τραχιά με μεγάλα κομμάτια τυριού και όντως καυτερή), ένα αμανίτες στο τηγάνι (μας άρεσαν πολύ, μου θύμισε το πως τις έτρωγα στην γιαγιά μου), ένα πατάτες τηγανιτές με στάκα και τρία αυγά (εντάξει ήταν "θάνατος" για τις αρτηρίες μας αλλά νοστιμότατο) και έναν μεζέ Πασιφάη (κάτι σαν κοκκινιστό με κοτόπουλο, χοιρινό και λουκάνικο συνοδευόμενο από πατάτες τηγανιτές), ένα πιάτο το οποίο έχουμε πάρει πολλές φορές και πάντα μας αρέσει. Δυστυχώς, δύο άτομα δεν μπορούσαμε να δοκιμάσουμε κάτι άλλο γιατί οι μερίδες είναι μεγάλες και σκάσαμε κυριολεκτικά.

Παρόλα αυτά δεν μας έπεσαν βαριά. Συνοδεύσαμε με ένα ακόμα καραφάκι ρακί (δυνατή αλλά μυρωδάτη και χωρίς παρενέργειες). Το σύνολο του λογαριασμού ήρθε λίγο κάτω από 40 ευρώ και πιστεύω ότι τα άξιζε 100%. Για κλείσιμο ήρθε ένα πιάτο γεμάτο λουκουμάδες με μέλι και σουσάμι, οι οποίοι ήταν νοστιμότατοι, και υγρά μαντιλάκια.

Με λίγα λόγια και η Πασιφάη της Γλυφάδας για μένα πέρασε το τεστ και χαίρομαι που μετά από τόσα χρόνια επιτυχίας ενός μαγαζιού, το κέφι τους στην εξυπηρέτηση αλλά και η ποιότητα δεν έχει κάνει εκπτώσεις. Μπορεί, λοιπόν, να υπάρχουν κρητικά εστιατόρια με καλύτερο φαγητό που είναι πανάκριβα ή με καλύτερες τιμές που το φαγητό είναι υποδεέστερο αλλά κανένα δεν έχει καταφέρει να συνδυάσει την ποιότητα, τον χώρο, την εξυπηρέτηση και το value for money όπως η Πασιφάη...