Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Το Λιβανέζικο είχα πάντα την πρόθεση να το επισκεφθώ, οπότε μόλις δόθηεκ η ευκαιρία βρεθήκαμε 7 άτομα Σάββατο βράδυ να το... εξερευνήσουμε.
Κλείσαμε μέσω etable και με προσφορά έκπτωσης 15%, οπότε αποφασίσαμε οτι άξιζε να του δώσουμε ευκαιρία αξιολόγησης. μια και η τελευταία κριτική που είχα διαβάσει του ΙΩΓΙΑΝΝΗ, με προκάλεσε να αποκτήσω ίδια άποψη, αν και πήγα ενημερωμένος και ίσως και λίγο προκατειλημένος για το τι θα συναντήσω με βάση τα σχόλια όλων των χρηστών.

Αφιξη στις 21:45, όπου το μαγαζί είχε ήδη άλλες 4 παρέες και κενά ήταν άλλα 4 τραπέζια (μαζί με το δικό μας). Μην φανταστείτε κανένα αχανές μέρος, μικρό κατάστημα θα το έλεγα, με δυνατότητα φιλοξενίας περί των 45-50 ατομων περίπου, τακτοποιημένςο σε τραπέζια των τεσσάρων ατόμων, έξι, επτά και ενικά σε διάφορους συνδυασμούς ώστε η κάθε παρέα να βρεί το χώρο της. Τα τραπέζια σε ικανοποιητικές αποστάσεις μεταξύ τους, ο χώρος απλός (στην ουσία πρόκειται για κλεισμένη πρασιά επί του πεζοδρομίου). Η βαθμολογία του χώρου(2 ντοματούλες) λοιπόν δεν εμπνέει, με τζαμαρίες παλιομοδίτικου στυλ αλουμινίου, που για το στυλ και την ποιότητα των έτερων εστιατορίων της περιοχής του (Γλυφάδα), σίγουρα πάσχει. Παρ όλα αυτά, ο χώρος αποπνέει ζεστασιά και οικειότητα.

Με το που μπαίνουμε γινόμαστε αντιληπτοί από το σεβιτόρο, και αφού τον ενημερώνουμε για την κράτηση, μας τακτοποιεί στο σχετικό τραπέζι (αξίζει να σημειωθεί οτι το εστιατόριο είχε επικοινωνήσει μαι ώρα πριν την άφιξή μας για να επιβεβαιώσει εκ νέου την κράτηση για κάθε ενδεχόμενο)

Σε λίγο προσειώθηκαν οι κατάλογοι (μενού), όπως επίσης και 2 εμφιαλωμένα νερά, καθώς και ένα μπωλ με κομένες λωρίδες καρότου ώς καλοσώρισμα, μαζί με λιβανέζικες πιτούλες, μέσα σε σελοφάν στο πανέρι που μας ήρθε

Το κατάσημα το τρέχουν ο Λιβανέζος ιδιοκτήτης του που σερβίρει ο ίδιος και τα πιάτα, ένας έτερος σερβιτόρος Αραβικής και αυτός καταγωγής και ο chef, απ ότι είδα ώς σύνολο ατόμων στο κατάστημα.

Η συμπεριφορά του άκρως επαγγελματική και πολύ ευγενική, απλά αποπνεέι αυτό που έγραψαν και άλλοι χρήστες, δηλ οτι είναι κάπως απόμακρος, μια και δεν χαμογελά καθόλου, αλλά κινείται γρήγορα στο χώρο, με γώμονά του να εξυπηρετήσει και να είναι όλα στην εντέλεια.

Προσωπικά, αν και με χαλάει πολύ η ανυπαρξία χαμόγελου, όπως το έχω επισημάνει σε πολλέ κριτικές μου, η τελική αίσθηση που μου άφησε η εξυπηρέτηση, είναι οτι έκανε τα πάντα να μείνουμε ευχαριστημένοι, απλά το στυλ του είναι έτσι και δείχνει οτι ίσως είναι λίγο παραπάνω αγχωμένος, ώστε να πάνε όλα καλά(για αυτό και οι 3 ντοματούλες στην εξυπηρέτηση)

Ο κατάλογος επαρκής, τόσο σε σαλάτες όσο και σε ορεκτικά, στα δε κυρίως, υπάρχουν αρκετές επιλογές, πάντα με βάση τα κρεατικά.

Πήραμε τα εξής:
2 σαλάτες tabouleh και μια fattoush (και οι δύο εξαιρετικές), οι δύο πρώτες με έντονη την ύπαρξη του μαιντανού, ντοματούλα, κρεμυδάκι, και ελαιόλαδο, εξαιρετική γεύση, διέκρινες όλα τα υλικά, πουσιότατες σε ποσότητα(από τις πιό πλούσιες που έχω δοκιμάσει). Η δεύτερη, με διαφόρων ειδών λαχανικά και με ενσωματωμένες ψημένες πιτούλες, με ελαιόλαδο και σάλτσα λεμονιού, πραγματικά εξαιρετική.

Από τα κρυα ορεκτικά πήραμε ένα hommus, όσοι το έφαγαν μίλησαν με τα καλύτερα λόγια, τους άρεσε πολύ, πολύ ικανοποιητικό και αυτό ως μερίδα ορεκτικού.

Από τα ζεστά ορεκτικά πήραμε ένα falafel, που ήρθε με 5 μεγάλα κομάτια, (μάλιστα χρησιμοποιήθηκε ως κυρίως πιάτο), πολύ καλό και αυτό και σίγουρα η ποσότητα που ήρθε δεν συγκαταλέγεται στα ορεκτικά αλλά μάλον στα κυρίως πιάτα. Πήραμ εακόμα πιτούλες με χαλούμι (οι πιτούλες ήταν γεμιστές με χαλούμι), πραγματικά εξαιρετικό, δεν το έχω δοκιμάσει πουθενά, ούτε ως τεχνοτροπία, ούτε ως γεύση. Σερβιρίστηκε σε μια ξύλινη στριγγυλή πιατέλα, πλουσιότατο ως ποσότητα, ικανή να χορτάσει ως συνοδευτικό ορεκτικό και τα 7 άτομα.

Πήραμε 3 μερίδες Shish Taouk, στην ουσία σουβλάκι κοτόπουλου, μαριναρισμένο, συνοδευόμενο με πατάτες τηγανιτές και extra sauce σκόρδου, κάτι σαν σκορδαλιά. Το κοτόπουλο ήταν απίστευτα τρυφερό και μαλακό, εξαιρετική γεύση, που παρά και τα συνοδευτικά μπαχαρικά του ήταν ελαφρύ και κυρίως εύγεστο.

Πήραμε ακόμα 2 μερίδες κεμπάπ (τύπου γιαουρτλού αλά΄δεν θυμάμαι το όνομά τους στα λιβανέζικα), το οποίο σερβιρίστηκε πάνω σε ψημένη πίτα και με σάλτσα ντομάτας, καλοψημένο, ζουμερό, εξαιρεική γεύση και αυτό
Τέλος, πήραμε και μια μερίδα ενός τυπου μοσχαρισιου κρέατος, τύπου γύρου, που όμως ήταν κομένο σε μεριδούλες σαν μικρές λωρίδες, σερβιρισμένο με πατάτες και αυτό, κρεμυδάκια, ντομάτες και λίγες μικρές πιτούλες από κάτω. Αυτό το πιάτο, ήταν σχετικά πιό βαρύ λόγω των μπαχαρικών και των μυρωδικών που είχε, αλλά πιστέψτε με ήταν πάρα πολύ εύγεστο και όχι απλά χορταστικό, πολύ μεγάλη μερίδα.

Ο καταστηματάρχης, μας κέρασε και μια μελιτζανοσαλάτα, που πέραν της εκπλήξεως, ήταν ομολογουμένως και αυτή εξαιρετική.

Από ποτά αρκεστήκαμε μόνο στα νερό και σε ένα ανψυκτικό

Μετά το φαγητό, μας έφεραν μαι πιατέλα με φρούτα εποχής(πορτοκάλαι, μανταρίνια, μήλο) και μισό φρέσκο ανανά, κομένο με ιδιαίτερη τεχνοτροπία. Και εκεί που είχαμε σκάσει από το φαγητό, προσειώνεται και έτερο κέρασμα με ένα ειδικό γλυκό, που είχε στη βάση του "ψωμί", όπως μας είπε ο σερβιτόρος, από πάνω ενός είδους κρέμα, πασπαλισμένο με φυστίκι αιγίνης.

Παρά την ιδιομορφία του γλυκού, ήταν πολύ καλό, η δε κίνηση από πλευράς του καταστηματάρχη να το προσφέρει ήταν και αυτή σημαντική μαι και ήταν γλυκό που το παρείχε στον κατάλογο έναντι συγκεκριμένου κόστους, οπότε και αυτό εκτιμήθηκε δεόντως.

Τουαλέτες, σε ένα μικρό παταράκι στο κατάστημα, με όλες τις ανέσεις, όμως χρήζουν μερικής μικρής ανακαίνισης γιατί ήταν μεν καθαρές, αλλά λίγο... παλιάς σχολής και ειδών υγεινής(συνετέλσε και αυτό στη βαθμολογία του χώρου).

Για το τέλος άφησα το κομάτι της διασκέδασης, όπου γύρω στις 22:20, εμφανίστηκε χορεύτρια που άρχισε να περιφέρεται μεταξύ των τραπεζιών χορεύοντας οριεντάλ, με σκηνικό δυνατής αραβικής μουσικής (η ένταση της μουσικής ανέβηκε πολύ κατά την ώρα του χορού), με συμμετοχή του κόσμου με παλαμάκια κλπ. Το πρώτο μέρος του χωρού, κράτησε ένα τέταρτο. Το ίδιο επαναλήφθηκε και στις 23:00, για άλλο ένα τέταρτο της ώρας περίπου.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι, στο εστιατόριο προσφέρονται και ναργιλέδες. όπου είδαμε μαι παρέα να κάνει χρήση (επίσης όπως καταλαβαίνετε ΔΕΝ απαγορεύτεται το κάπνισμα), οπότε γινόταν χρήση, η οποία όμως ευτυχώς δεν έγινε εύκολα αντιληπτή, ίσως λόγω επαρκούς εξαερισμού.

Συνολικό κόστος με την έκπτωση του 15% στα 80 ευρώ ακριβώς (από 93 ευρώ του αρχικού λογαριασμού), ποσό που κατατάσσει το εστιατόριο σε εξαιρετικό vfm, (11,5 ευρώ ανά άτομο)

Γενικά πολύ καλή εμπειρία, που θα τη σύστηνα ανεπιφύλακτα ως συνολική αίσθηση απόλαυσης και ευχαρίστησης.

Σημειωτέον, οτι κατά την αποχώρησή μας, μας ευχαρίστησε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης για την επίσκεψη και εκεί έσκασε το... πρώτο του χαμόγελο της βραδιάς