Μοντέρνα κουζίνα - Θησείο, Αθήνα

Δεύτερη φορά που το επισκέπτομαι και νομίζω ότι τώρα πιά... ήγκηκεν η ώρα να γράψω! απο τις βαθμολογίες έγινε ήδη αντιληπτό ότι μείναμε ευχαριστημένοι αλλά πιστεύω ότι για τα 55 ευρώ το άτομο μετά από έκπτωση... αξίζει να πλατιάσω!

βρίσκεται στην πασίγνωση Αδριανού προς το τέλος της στην κατεύθυνση προς μετρό Θησείου@ η πρόσβαση πολύ έυκολη και απο μετρό και με αυτοκίνητο... αν και... μάλλον θα δυσκολευτειτε στο παρκάρισμα... ειδικά σε μέρα αιχμής! εμείς έχουμε μηχανή και παρκάραμε σχεδόν απέξω!.... ημιπαράνομα θα έλεγα!
Ο χώρος είναι όμορφος! ένα ψηλοτάβανο νεοκλασσικό με μικρό παταράκι εσωτερικά! περίπου μεγάλα τραπέζια και στο βάθος η ανοιχτή κουζίνα! ωραία διακόσμηση, πολύ εντυπωσιακό μπάρ και γενικά ένας μοντέρνος και προσεγμένος χώρος μικρής εκτάσεως! έχει και τραπέζια έξω για τους καπνίζοντες.. με τις αυτονόητες σόμπες! αντικαπνιστικός τηρείται απαρέγκλιτα@ δεν θα σχολιάσω.... ακόμη και για εμάς τους φανατικούς καπνιστές... είναι πλέον αποδεκτό και ίσως και προς έπαινο!

το μενού ήταν αλά καρτ 40 ευρώ ανά άτομο με 3 επιλογές σε πρώτο, κυρίως, επιδόρπιο αντίστοιχα! συμπεριλαμβάνεται το ψωμί!

πήγαμε 4 οπότε δοκιμάσαμε αναλόγως γούστου ο καθένας, σχεδόν τα πάντα! δεν επιλέξαμε να τα βάλουμε στην μέση αλλά εγινε το απαραίτητο τσιμπολόγημα εκατέρωθεν οπότε ολοι φάγαμε απ όλα! εγώ για πρώτο διάλεξα φλογέρα με αρνί, λιαστή ντομάτα και τυρί! μικρή ποσότητα, αλλά νόστιμο... τίποτα το ιδιαίτερο! ασφαλώς δεν είχε λάδια ούτε κάποια παραφωνία αλλά δεν έμεινε και ενθουσιασμένη! οι άλλοι που πήραν συκωτάκια κυριολεκτικά ενθουσιάστηκαν και η μερίδα ήταν πολύ γενναιόδωρη δεδομένου του ύφους του καταστήματος και του γεγονότος ότι ήταν πρώτο πιάτο@ αυτός που πήρε χταποδάκι επίσης έμεινε ενθουσιασμένος! να μην ξεχάσω... τα ψωμάκια ήταν υπεραρκετά και πολύ ζεστά και νόστιμα! πρέπει να έφαγα τουλάχιστον 5!

το κυρίως ήταν για τους 3 από τους 4 μοσχαρίσια μπριζόλα με πατατούλες φούρνου και μια - δεν θυμάμαι πως την περιέγραφε - σαν μικρό παναρισμένο σουφλεδάκι με σπανάκι και τυριά... και δύο σαλτσούλες! όνειρο... απίστευτο... πεντανόστιμο... και ψημένο στον καθέναν ακριβώς όπως το ζήτησε! ο 4ος πήρε λαβράκι! επίσης γενναία μερίδα για ψάρι και μας είπε ότι του άρεσε! για γλυκό πήραμε τάρτα σοκολάτα bitter και πουτίγκα με λευκή σοκολάτα και τσουρέκι!
ΤΕΛΕΙΑ! ειδικά η πουτίγκα ήταν πραγματικά καταπληκτική! και οι μερίδες... πάλι προς έκπληξή μας μεγάλες! αν και πήγα με την εντύπωση ότι θα ψάχνουμε για βρώμικο.... έφυγα και πονούσε το στομάχι μου! από λαιμαργία τα έφαγα όλα παρ΄ότι είχα ήδη χορτάσει από τα μέσα του κυρίως! οι άλλοι σταμάτησαν καποια στιγμή! αυτά με έκπτωση είχαν 40 ευρώ το άτομο σύν 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο κρασί σύνολο 210 ευρώ!

για την εξυπηρέτηση είναι περιττό να μιλήσω! εμφανής η διαφορά στους επαγγελματίες! ήταν όσο έπρεπε ευγενικοί όσο έπρεπε αναλυτικοί, ακριβείς, διακριτικοί... υποδειγματικοί! όχι αυτό που λέμε καλό παιδί και γκαρσόνι αλλά επαγγελματίες στο service!

Παρ' ότι τα εισοδήματά μας δε μας επιτρέπουν τέτοιες δαπάνες για φαγητό και σε κάθε περίπτωση τα θεωρώ πεταμένα λεφτά όταν μπορείς να φας καταπλητικά με το 1/3 αλλά επειδή αυτό το κάνουμε μια φορά το χρόνο, προσπαθώ να το θεωρήσω στο μυαλό μου... επιτρεπτή απόλαυση!

δεν θα σας πώ ότι άξιζε τα λεφτά@ σίγουρα ήταν όλα πολύ καλά και δεν έχω κανένα παράπονο και επίσης αναγνωρίζω ότι οι άνθρωποι είναι απέναντι από την Ακρόπολη και σίγουρα το κόστος λειτουργίας τους είναι υψηλό και έχουν επενδύσει αλλά έν έτει 2016 με όσα ισχύουν.... δεν το θεωρώ φυσιολογικό να απευθύνεσαι σε Έλληνες (εξαιρώ τουρίστες) για να φάνε με 60 ευρώ το άτομο (είχε έκπτωση λόγω προγράμματος η επίσκεψή μας).

Σας συγχαίρω για όλα τα καλώς κείμενα αλλά θα πρέπει να επιλέξετε εάν απευθύνεστε στο μέσο άνθρωπο ή σε τουρίστες και ελίτ!