Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Σαββατόβραδο στη Βόλτα. Πώς να το αφήσουμε έτσι αυτό το εστιατόριο. Διαβάσαμε τόσα και τόσα από αξιόπιστους φίλους!

Εντάξει το παρκάρισμα είναι να σε θέλει. Κι επειδή κατά 97% δεν σε θέλει εκείνη την ώρα σ’ εκείνη την περιοχή, υπολογίστε κι ένα εικοσάλεπτο κύκλους…συνεπώς στήσιμο στην παρέα.

Ο χώρος είναι πολύ λιτός αλλά ευχάριστος, καθαρός και ζεστός. Μέχρι εκεί. Αυτό εμένα δεν με χαλάει ώστε να του βάλω λιγότερο από 3. Μου αρκεί. Τα σημεία που τραβάν την προσοχή είναι τρία. Τα ξύλινα διακοσμητικά στοιχεία τύπου κάθετες σταθερές περσίδες. Η γάζα που κρέμεται από την οροφή κι επάνω της έχει χειρόγραφα αποτυπωθεί (στην καθαρεύουσα) μια πολύ παλιά συνταγή, ως δώρο από την πρώην ηλικιωμένη μαγείρισσα, που παρέδωσε το μαγαζί στα χέρια του τωρινού ιδιοκτήτη Ξενοφώντα. Έχει τοποθετηθεί έξυπνα σε σημείο τέτοιο, ώστε να κρύβει την πόρτα της τουαλέτας για λόγους καλαισθησίας. Και τέλος η καθαριότητα της τουαλέτας που άστραφτε πραγματικά.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Η Λία η κοπέλα που μας σέρβιρε, σοβαρή κι ευγενική και ο Ξενοφώντας ήταν απανταχού παρόν ώστε να μας εξηγήσει τον τρόπο παρασκευής του κάθε πιάτου.

Ξεκινήσαμε με χειροποίητα ψωμάκια 2 ειδών φρεσκότατα από τα οποία ξεχώρισα αυτά με την ελιά και αρκετά κριτσινάκια όλα πολύ ωραία (ολικής και με καρότο αν θυμάμαι καλά). Συνοδεύτηκαν με ένα ωραίο ντιπάκι.

Στο τραπέζι μαζί με την καλή παρέα μας που περίμενε όση ώρα ψάχναμε να παρκάρουμε, μας περίμενε και ένας ωραίος πρωτότυπος μπεκρή μεζές (κερασμένος) που ήταν με κοτόπουλο, πιπεριές και κόκκινη σαλτσούλα. Η επεξήγηση για το πιάτο από τον Ξενοφώντα έλεγε ότι στον κατάλογο υπήρχε ρολό κοτόπουλο το οποίο φτιάχνεται από τους ίδιους. Τα “περισσεύματα” με την καλή έννοια, του κοτόπουλου που τυλίχτηκε, έγιναν αυτός ο ωραίος κι ελαφρώς πικάντικος μεζές.

- Παντζαρόπουπα βελουτέ -δύο κανονικές μερίδες- χ5€ έκαστη.

Διαιρέθηκαν σε 4 πιάτα ώστε να δοκιμάσουμε όλοι αξιοπρεπώς χωρίς να αναγκαζόμαστε να μοιραστούμε άκομψα το ίδιο πιάτο. Οι μερίδες κάθε άλλο παρά μισές ήταν. Κανονικότατα πιάτα μου φάνηκαν. Πολύ ωραία γεύση, όχι τόσο συνηθισμένη με κενελ γιαουρτιού στη μέση. Θα την προτιμούσα πιο πηχτή σε υφή, ώστε να δικαιολογεί και το βελουτέ στα χαρακτηριστικά της. Επίσης νομίζω ότι είναι τσιμπημένη η τιμή της.

- Σαλάτα ταμπουλέ χ 5,80€.

Από τις πιο πετυχημένες εκδοχές που έχω δοκιμάσει σε εστιατόριο. Δροσερή, σε καλή μερίδα, με μια διακριτική πρωτοτυπία…πολύ ψιλοκομμένα κομματάκια από αγγουράκι τουρσί, υλικό που έδινε ακόμα περισσότερη ένταση στην σαλάτα. Προσωπικά στο σπίτι της βάζω ξύδι κι όχι λεμόνι όπως συνηθίζεται, οπότε η προσθήκη του αγγουριού τουρσί την ενίσχυσε πολύ ωραία κατά το γούστο μου. Μια παρατήρηση μόνο. Θα την προτιμούσα με λιγότερο μαϊντανό γιατί παρότι της δίνει άρωμα, θεωρώ ότι υπερίσχυε του βασικού υλικού που είναι το πλιγούρι. Βέβαια οι απόψεις διίστανται, καθώς το αγόρι της παρέας τρελαίνεται γι’ αυτή την εκδοχή.

- Σαλάτα φακές με κολοκύθι ωμό (για την ακρίβεια μαριναρισμένο-ψημένο στο λεμόνι) και καπνιστό χοιρινό…ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή!!! χ 4€

Μου έκανε εντύπωση που στα επαινετικά μας λόγια, ο Ξενοφών μας ανέφερε ότι δεν την προτιμάει ο κόσμος. Μην το παραλείψετε αυτό το πιάτο όσοι επισκεφτείτε το Βόλτα…είναι κρίμα!

- Φάβα με κάπαρη και ξερό κρεμμυδάκι χ 4,50€

Ζεστή και βελουδένια! Αν δεν σας αρέσει το κρεμμύδι ωμό μην ξεχάσετε να το πείτε όπως εμείς γιατί θα κάνετε ανασκαφές πολύ ώρα. Παρόλα αυτά την απολαύσαμε αφού η πρόθυμη φίλη (ήταν στις καλές της εκείνη την ημέρα γιατί συνήθως με “στολίζει”), με περιποιήθηκε και μου την καθάρισε.

- Ελιόπιτα χ 5€

Κουλούρα με χειροποίητο φύλλο, ωραίο, στεγνό και αφράτο, πατέ ελιάς επίσης χειροποίητο, και πολύ ωραία παρουσίαση στο πιάτο, με μια ελίτσα κι ένα φυλλαράκι ελιάς!

- Πατάτες τηγανιτές -δύο μερίδες- σε δύο διαφορετικές εκδοχές χ 3,70€ έκαστη.

Κομμένες σε κύβους, τραγανές και χρυσαφένιες. Η μια μερίδα ήταν σκέτες, για τις περίεργες της παρέας που τις θέλουμε κλασικές και στην άλλη ήταν αρωματισμένες με φασκόμηλο και λίγο σκόρδο. Ομολογώ ότι το σκόρδο πρέπει ήταν ελάχιστο καθώς δεν μύριζαν καθόλου σε δοκιμή που έκανα, αλλά ούτε κι από μακριά είχαν μυρωδιά όπως συμβαίνει συνήθως. Σε αντίθεση με το φασκόμηλο που έδινε ένα υπέροχο άρωμα που ταιριάζει πολύ κατά την γνώμη μου με την πατάτα. Τελικά η έταιρη περίεργη της παρέας φανταστείτε ότι κατέληξε να τρώει από τις δίπλα. Τις κλασικές τις έφαγα μόνη μου!

- Τυρόπιτα με τέσσερα τυριά, σε φύλλο κανταΐφι χ 5,20€

Νόστιμη σε γεύση, αλλά θα ήθελα το φύλλο πιο χρυσαφί…κοινώς πιο τραγανό! Την επόμενη φορά θα το ζητήσω επισταμένως.

- Λουκάνικο από αγριογούρουνο χ 5,40€

Περιποιημένο πιάτο που δεν ήρθε ξερό όπως συνηθίζεται αλλά συνοδευόμενο από μια σαλατούλα με βάση το λάχανο. Όμως είχε αρκετό σκορδάκι αυτή τη φορά. Το λουκάνικο ήταν νόστιμο χωρίς να έχει βαριά γεύση από τα πολλά μπαχαρικά και το καλό της υπόθεσης είναι ότι αυτό το καθιστά εύπεπτο, τουλάχιστον για το δικό μου στομάχι που πάντα μου πέφτει βαρύ αυτό το μεζεδάκι.

- Λουκάνικο από κουνέλι χ 6,30€

Κι εδώ δίνω τα σέβη μου στον συμπατριώτη παραγωγό από το Ρέθυμνο από τον οποίο τα προμηθεύονται. Εξαιρετικής ποιότητας και ιδιαίτερης γεύσης, ελαφρώς ξυδάτο, συνοδευόμενο κι αυτό αλλά με καραμελωμένα κρεμμύδια αυτή τη φορά. Αξίζει οπωσδήποτε την δοκιμή.

- Τάρτα κρεμμυδιού αρωματισμένη με το αγαπημένο μου κάρδαμο…άλλο ένα πεντανόστιμο -επίσης κερασμένο- πιάτο, με το οποίο μπορείτε να ξεκινήσετε. Όπως καταλάβατε μας πήραν χαμπάρι οι άνθρωποι ότι έχουμε “τον αχόρταγο” και δεν λέγαμε να σταματήσουμε με τίποτα.

- Συκώτι με μπόλικο σοταρισμένο κρεμμυδάκι από πάνω χ 7,80€

Μαεστρικά ψημένο! Παρότι λεπτό σε πάχος, ούτε ξερό, ούτε με αίμα! Ακριβώς όπως έπρεπε…αφρός! Εύγε.

- Ρολό κοτόπουλο με λιαστή ντομάτα και ένα υπέροχο ρυζάκι χ 9,50€

Νόστιμο, μαλακό και ζουμερό με μια διακριτικά γλυκίζουσα σαλτσούλα που το περιέλουζε…θεός!!! Και πολύ καλή μερίδα. Θα βρίσκεται στο τραπέζι μας και στην επόμενη επίσκεψη σίγουρα.

- Χοιρινό κεδρόμηλο χ 9,50€

Μάλλον το σήμα κατατεθέν πιάτο του εστιατορίου. Πάνω σε νόστιμο πουρέ πατάτας. Έλιωνε στο στόμα το κρέας και το κεδροκούκουτσο όταν έσκαγε στο στόμα απελευθέρωνε μαγικά αρώματα…! Νομίζω ότι είναι στα must…

Πάμε στα γλυκά που αποτέλεσαν την επόμενη έκπληξη και ήταν ΟΛΑ κερασμένα.

- Μους χαλβά…υπέροχη!!! Για μένα πρώτη σε προτίμηση!!! Φίνα η μους, με την ιδιαίτερη και γεμάτη γεύση του χαλβά. Μπράβο και γι’ αυτό στην Ελισσάβετ που δημιουργεί στην κουζίνα…ή μήπως Βασιλική;; Όχι-όχι, το βρήκα, Ελισσάβετ είναι, είμαι σίγουρη!

- Cheese cake σοκολάτας με βάση από χαρούπι! Κι άλλη πρωτοτυπία! Ευτυχώς εδώ που τα λέμε γιατί…έχουμε μπαφιάσει στα κοινότυπα γλυκά. Πολύ ωραία η κρέμα του και ιδιαίτερη η βάση του, με την γεύση του χαρουπιού που προσωπικά λατρεύω, να δίνει ένα ιδιαίτερο γευστικό αποτέλεσμα. Κονταροχτυπιέται επάξια με την μους χαλβά για την πρωτιά.

- Ροδόσταμο που είναι ένα ελαφρύ και δροσερό γλυκό που μοιάζει με την πανακότα σε υφή και εμφάνιση. Περιέχει ροδόνερο που από μόνο του είναι αρκετά ουδέτερο και διακριτικό και από πάνω είχε πολύ ωραίο γλυκό τριαντάφυλλο που του έδινε ένα υπέροχο άρωμα.

- Λεμονόπιτα χωρίς αυγά…δροσερή και αξιοπρεπής.

Να μην ξεχάσω και τα κεράσματα με καρύδι-μέλι και σουσάμι καθώς και σοκολατένια με κακάο που υπήρχαν άφθονα, σε πιατέλα σ’ ένα τραπέζι στην είσοδο για όλους.

Ήπιαμε μία Μπύρα lager Άργος χ 3,50€ για μένα και μια κερασμένη. Δύο μποτίλιες (μισόκιλα) λευκό κρασί μαλαγουζιά σύνολο 9,60€, 3 κόκκινο μερλότ σύνολο 14,40 και 2 σουρωτές για να μην κάνουμε ΜΠΑΜ σύνολο 4€.

Τέλος ήρθαν λικέρ μαστίχας και ρακόμελο συν ένα εσπρεσάκι για το αγόρι της παρέας κερασμένα κι αυτά. Έτσι είναι αυτά! Άμα έχεις βύσμα στην παρέα…!

Ο λογαριασμός που κάναμε ήταν 113,50€ (μην τρομάζετε… μετρήστε μόνο τα πιάτα και τα ποτά που πήραμε…φάγαμε για 40 βλάχους) και μάλιστα χωρίς τα πιάτα που κεράστηκαν. Αλλά επιπλέον μας το στρογγυλοποίησαν στα 100€! Ουσιαστικά δηλαδή σαν να λέμε ότι μας κέρασαν και τα ποτά ή κάποια άλλα πιάτα!!! Όπως και να το δούμε ήταν άψογοι απέναντί μας!

Εν κατακλείδι, στη Βόλτα περάσαμε ένα πολύ όμορφο βράδυ με καλή παρέα, γευτήκαμε ωραία φαγητά, ποιοτικά και αξιοπρεπή! Θα τα χαρακτήριζα ήπια αναφορικά με τις ποσότητες μπαχαρικών και αλατοπίπερου κι επειδή το αναλύσαμε λίγο αυτό το θέμα, μας εξήγησε κι ο ίδιος ο Ξενοφών ότι το επιδιώκουν οι ίδιοι, γιατί στοχεύουν στο να φύγει ο πελάτης ικανοποιημένος και χωρίς την αίσθηση ότι η κουζίνα τους είναι “βαριά”. Δεν τα πλακώνουν στα αλάτια με στόχο την κατανάλωση αλκοόλ όπως κάνουν πολλά εστιατόρια.

Τα παιδιά που τρέχουν το μαγαζί, κάνουν φιλότιμες προσπάθειες για να ευχαριστήσουν τον κόσμο που τους τιμάει με την παρουσία τους, κι αυτό φάνηκε από την πρώτη στιγμή από το ιδιαίτερο ενδιαφέρον του Ξενοφώντα να μάθει τι μας άρεσε και τι όχι. Και μιλάω για πραγματικό ενδιαφέρον…εκείνο που κάνει τα μάτια του να λάμπουν από ευχαρίστηση όταν ακούει παινέματα, κι εκείνο που δείχνει ότι ακούει προσεκτικά κι επεξεργάζεται την κάθε καλοπροαίρετη παρατήρηση για να βελτιώσει τυχόν αστοχίες.

Κλείνω λέγοντας ότι η αίσθηση που είχαμε φεύγοντας είναι πως θέλουμε να επιστρέψουμε σύντομα και σαφώς προτείνεται ανεπιφύλακτα!!!

2016-02-21 18:35:40

ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ........ ΑΠΛΑ ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΣΥΝΤΟΜΑ

2016-11-30 00:26:25
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την PONTIKI.