Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ακρόπολη, Αθήνα

Το συγκεκριμενο εστιατοριο βρισκεται ακριβως στο σημειο εκεινο της Αθηνας, που πολυ δυσκολα θα παει για φαγητο ενας Ελληνας, η μαλλον Αθηναιος. Βρισκεται στον πεζοδρομο ακριβως εξω απο το μουσειο της Ακροπολης και φατσα απεναντι απο τον ομωνυμο σταθμο μετρο. Με την πρωτη ματια, τοσο του χωρου του εστιατοριου, αλλα και της ευρυτερης περιοχης, αποθαρρυνεσαι, νοιωθεις πως ειναι ενα απο κεινα τα μαγαζια που ασχολουνται βασικα με τον τουριστα.

Εμεις, τρια ατομα βραδακι Κυριακης, βρεθηκαμε στην περιοχη απο νωρις και θελαμε να παμε καπου κοντα για φαγητο. Περασαμε απ'εξω, μας μιλησε ενας συμπαθεστατος κυριος(θα μπορουσες να πεις πως εκανε τη δουλεια του "κραχτη", αλλα ηταν τοσο αξιοπρεπης και ευγενικος, που θα η συγκεκριμενη λεξη θα ηταν ακαταλληλη για να τον περιγραψει)και πειστηκαμε να καθισουμε. Επιπλεον ηρθε και ο ιδιοκτητης του καταστηματος, ενας επισης πολυ ευγενης νεαρος, που μας δηλωσε οτι το πρωτο ποτο θα ειναι κερασμενο, οπως και το γλυκακι στο τελος.

Ο χωρος μεσα δεν ειναι κατι σπουδαιο, ειναι ομως πεντακαθαρος, φρεσκοβαμενος, ανετος και επιπλεον με τη μουσικη και τον φωτισμο σε πολυ καλα επιπεδα. Οτι πρεπει για να απολαυσεις το γευμα σου δηλαδη. Υπαρχει μια μικρη βιτρινα με μαγειρευτα(ειχε γεμιστα, μουσακα, παστιτσιο και καποιο κρεατικο κοκκινιστο)αλλα ο καταλογος που μας ηρθε αμεσως μολις καθισαμε, περιελαμβανε πολλα και διαφορα: Και κρεατικα της ωρας, και σπαγγετι, και χαμπουργκερ, και καποια ψαρικα, και μια μεγαλουτσικη λιστα απο ορεκτικα. Ομολογω οτι αυτη η ευρυτητα επιλογων εμενα προσωπικα με τρομαξε καπως, καθως διαθετω εμπειρια πικρη απο τετοια μαγαζια, ιδιως οταν ειναι Και τουριστικα.

Εμεις αποφασισαμε να επιλεξουμε ζυμαρικα και ζητησαμε να μας φερουν:

-Μια σαλατα "των θεων" με πρασινα λαχανικα, ψητο κοτοπουλο και λαδοτύρι. Πλουσια, με φρεσκοτατα λαχανικα(το τονιζω γιατι σπανια βρισκεις τοσο φρεσκοκομμενη σαλατα), μεγαλουτσικα κοματια καλοψημενου και ζουμερου κοτοπουλου, λαδοτύρι και ενα ντρεσινγκ μουσταρδας. Ηταν μακραν οτι καλυτερο φαγαμε.

-Ενα ριζοτο με κοτοπουλο και παρμεζανα. Απο τα πιο αδιαφορα που εχω δοκιμασει, σιγουρα φτιαγμενο πολλες ωρες πριν και περασμενο εκεινη τι στιγμη απο μικροκυμματα που το εκαναν να ζεματαει. Για να ειμαστε βεβαια ειλικρινεις, το ριζοτο δεν μπορει να ετοιμαστε μεσα σε 10-15 λεπτα και να στο σερβιρουν στην ιδανικη του κατασταση. Ειναι λιγο καταδικασμενο να αποτυχει σε ενα οποιοδηποτε φαγαδικο, ποσο μαλλον σε ενα εστιατοριο που φαινεται να ασχολειται με οτιδηποτε αλλο, εκτος απο τη γευση...

-Ενα λιγκουινι με κοκκινη σαλτσα και κοτοπουλο. Λιαν αδιαφορο και αυτο, αλλα τουλαχιστον μπορουσες να το φας με μια σχετικη ευκολια.

-Σπαγγετι με βασιλικο. Εδω τα καναμε ρόιδο που ελεγε και η γιαγια μου. Ετοιματζιδικο, ανοστο, παραβρασμενο το μακαρονι και με ενα τριμμενο τυρι που μονο παρμεζανα δεν το λες(η αυθεντικη συνταγη φτιαχνεται Παντα με παρμεζανα καλης ποιοτητας). Ενα απο τα πιο ευκολα και απλα πιατα της ιταλικης κουζινας, εδω σε μια απο τις χειροτερες εκδοχες του. Ηταν το πιατο που επελεξα εγω με αποτελσμα να το αφησω μετα απο 3-4 πιρουνιες.

-Μισο κιλο κρασακι κοκκινο χυμα(το κερασμα που λεγαμε)πολυ καλο για τα δεδομενα του μαγαζιου.

Επισης: στην αρχη μας φερανε εμφιαλωμενο νερο(η γνωστη νεοελληνικη παθηση) και μαζι μ'αυτο ενα καλαθακι με πραγματικα νοστιμο και φρεσκο ψωμακι, και χωριατικο, και μαυρο. Μαζι και ενα μικρο μπολακι με μια αδιαφορη παστα ελιας.

Στο τελος για κερασμα επισης, γλυκο καρυδοπιτα και λουκουμαδες. Οχι κατι ιδιαιτερο αλλα μετραει η κινηση.

Καπου εδω οφειλω να μιλησω για το προσωπικο: Δεν ηταν μονο ταχυτατο, ουτε απλως "πολυ ευγενικο"! Ηταν εκπληκτικο! Θα μπορουσε να πει κανεις πως ειναι προσποιητή η τοση ευγενεια. Ομως οχι, ειμαι σιγουρος πως οι ανθρωποι ειναι εκπαιδευμενοι να κανουν τη δουλεια τους χρησιμοποιοντας τον καλυτερο εαυτο τους. Να πω για παραδειγμα πως οταν ηρθαν για να μας ρωτησουν αν ειμαστε ικανοποιημενοι και ειδαν το πιατο μου σχεδον απειραχτο, αμεσως προσπαθησαν να κανουν το καλυτερο δυνατον: Αφου μου προτειναν να μου φερουν χωρις χρεωση κατι αλλο και ειπα οχι, μας εφεραν επιπλεον κρασι για κερασμα, και σα να μην εφτανε αυτο, στο τελος αφαιρεσαν(! ) το ποσον του σπαγγετι απο τον λογαριασμο! Η χειρονομια απο μονη της φτανει!

Για τα παραπανω ο συνολικος λογαριασμος εφτασε τα 41 ευρω και μετα την αφαιρεση του αλπεστο, πληρωσαμε 33 ευρω. Αφου ειχαμε φυγει δε, συνειδητοποιησα αλλα ηταν πλεον αργα, οτι μεσα απο το ask4food θα μπορουσα να ειχα εξασφαλισει ενα επιπελον 20% εκπτωση. Απο τα παραπανω γινεται σαφες οτι τρια ατομα μπορουν να φανε επαρκως με κατι παραπανω απο 10 ευρω. Αν παρεις βεβαια κατι ακριβοτερο, ασφαλως θα πληρωσεις παραπανω, ομως το γενικο συμπερασμα ειναι οτι μπορεις να φας οικονομικα.

Το μεγαλο ζητουμενο ειναι η γευση. Να φταιει που διαλεξαμε ζυμαρικα σε ενα μαγαζι που δεν το΄χει με το ζυμαρικο? Μηπως αν διαλεγαμε ενα μαγειρευτο η καποιο κρεατικο θα ηταν καλυτερο το αποτελεσμα? Δεν μπορω να ειμαι σιγουρος και γι'αυτον ακριβως τον λογο θα το ξαναεπισκεφτω.

Φαινεται πολυ δελεαστικο το πακετο για να το απορριψω επειδη ενα πιατο ηταν κακο. Οι ανθρωποι σιγουρα προσπαθουν και γι'αυτο αξιζουν μια παραπανω ευκαιρια!