Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

4 άτομα κατόπιν κράτησης, βρεθήκαμε στα φουρνομαγειρέματα. Είναι καιρό στη λίστα μου, αφού αποτελεί ένα από τα "πουλέν" του ask4food, όμως λίγο το ότι μας πέφτει κάπως μακρυά, λίγο η περιοχή που δε συνδυάζεται με κάποια βόλτα, δε μας οδηγούσαν στο παρελθόν στα φουρνομαγειρέματα. Καθαρά γευστικά πήραμε την απόφαση και επιτέλους το επισκεφθήκαμε.
GPS και χωρίς κάποιο πρόβλημα φτάσαμε και παρκάραμε άνετα 20 μέτρα από το μαγαζί.

-----Χώρος - Ατμόσφαιρα (3/4)-----

Η πρώτη εντύπωση ήταν πολύ καλή. Ένας μικρός χώρος, ψηλοτάβανος, καθαρός, απλά διακοσμημένος με διάφορα παιχνίδια στους τείχους. Τα τραπέζια και οι καρέκλες σε καλές αποστάσεις και σχετικά άνετα. Στο πατάρι μπορεί κανείς να δεί τους φούρνους σε μια άνετη κουζίνα. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. Να μην παραλέιψω να πώ, ότι είτε πέσαμε σε μέρα με παρέες μη καπνιζόντων (υπήρχαν παρέες με μικρά παιδάκια), είτε το κάπνισμα δεν επιτρεπόταν, κάτι που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση! Κρατήστε το αυτό...

-----Εξυπηρέτηση (4/4)-----

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή από 2 κυρίους, πιθανολογώ ότι ο ένας ήταν ο ιδιοκτήτης. Ευγενικοί, ενώ ανα τακτά διαστήματα μας ρωτούσαν αν είναι όλα εντάξει.

-----Γεύση (3/4)-----

Στα του φαγητού, πήραμε διάφορα "στη μέση" για να δοκιμάσουμε αρκετές γεύσεις, να γεμίσουμε τις κοιλιές μας και να σχηματίσουμε ολοκληρωμένη άποψη.
Για αρχή, ζεστό ψωμάκι με ένα πολύ ωραίο ντιπ και νερό βρύσης.

1 σαλάτα "Φουρνιστή" - Ψητά λαχάνικα στο Φούρνο με καραμελωμένο μπάλσαμικο, νορμάλ ποσότητα, ωραία σαλάτα εναλλακτική και νόστιμη, 5.5 ευρώ (4/4)

2χ Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές”, πάρα πολύ καλές, ανάλαφρες και νόστιμες, μας άρεσαν πολύ και παραγγείλαμε ξανά, παρόλο που σχεδόν είχαμε τελειώσει τα υπόλοιπα πιάτα. Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη τη μερίδα. 3.8 ευρώ (4/4)

1χ Φέτα Ψητή στο πήλινο, καλή αλλά θα την ήθελα λίγο πιο καυτερή, 4.3 ευρώ (3/4)

1χ Τυρένια Κέρατα - Πιπεριές “Κέρατα” γεμιστές με Mπέικον και Tυρί, πάρα πολύ νόστιμες, ωραία η γέμιση, 4.8 ευρώ (4/4)

1χ Κειμά Γιαουρτλού - Χειροποιητη Πίτα με Κιμά και Γιαούρτι, άλλο ένα πολύ καλό πιάτο, 5,2 ευρώ, (4/4)

1χ Κοτόπουλο με Μανιτάρια στον πηλό - συνοδεύεται με Φαρφάλες, μου άρεσε, ήταν ιδιαίτερο, αλλά μου φάνηκε λίγο μικρό πιάτο, 5,5 ευρώ, (3/4).

1χ Πολίτικο μπιφτέκι - Εξαιρετικά μπιφτεκάκια, πολύ νόστιμα, αφράτα, συνοδεύονταν με πατάτες φούρνου και μουστάρδα, λίγες ακόμα πατατούλες αν είχε θα το κολάκευε, καθώς το πιάτο δείχνει λίγο άδειο όταν έρχεται, αλλά μόλις το γεύεσαι όλα φτιάχνουν, 7,8 ευρώ (4/4)

1 Μοσχαράκι με Σάλτσα Εσπεριδοειδών, πολύ ωραίο πιάτο, νόστιμο το μοσχάρι, εξαιρετικός ο σπιτικός πουρές και η σάλτσα που το συνόδευε, 10.8 ευρώ (4/4)

1 lt κρασί Αγιωργήτικομ καλό 8 ευρώ.

Να τονίσω πως ό, τι φάγαμε ήταν ανάλαφρο και αυτό το αντιλαμβάνετε κανείς αρκετές ώρες μετά που δεν έχει κανένα πρόβλημα στη χόνεψη.

-----VFM (3/4)-----

Για όλα τα παραπάνω χωρίς να σκάσουμε στο φαί δώσαμε με τα ποτά ~63 ευρώ με απόδειξη, άρα 13-16 ευρώ το άτομο, αναλόγως τα ποτά. Θα ήθελα κάποια πιάτα να ήταν λίγο μεγαλύτερα, αλλά για την ποιότητα και την εκτέλεση βρίσκω την τιμολόγηση αρκετά σωστή. Βέβαια υπάρχει και ο αντίλογος που λέει ότι η τιμολόγηση πολλές φορές έχει άμεση σχέση με την εμπορικότητα του μέρους που βρίσκεται το μαγαζί και σε αυτη την περίπτωση οι τιμές ήταν ένα κλίκ πιο πάνω. Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι τα φουρνομαγειρέματα είναι ένα φιλόξενο μεζεδοπωλείο που μπορεί κάποιος να φάει ωραία πιάτα και να περάσει καλά. Θα το πρότεινα και θα ξαναπήγαινα αν βρισκόμουν στην περιοχή.

2016-02-12 13:54:55

θα ηθελα αρχικα να σας ευχαριστησω για την επισκεψη σας στο καταστημα μας
Αμεσως μετα θα ηθελα να σας ευχαριστησω, που παρολο που δεν εισαστε κοντα στην περιοχη μας, αποφασισατε να ερθετε μονο και μονο για να δοκιμασετε τις γευσεις μας.

Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα για εμας απο αυτο, και ειδικα οταν η εξοδος ειναι πραγματικα καλη και αξιζει για εσας

Επισης πραγματικα οι "παρατηρησεις" σχετικα με τις ποσοτητες ειναι παντα σε ενα μεγαλο μιξερ ανακατευονται(ας μιλησουμε και λιγο μαγειρικα)και προσπαθουμε παντα να γερνουμε προς το καλο του πελατη, γιατι αυτο τελικα ειναι το νοημα

Δεν θελω πραγματικα αλλο να κουραζω ολους εσας, με περιτα λογια... Απλα ευχαριστουμε πολυ

Με εκτιμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2016-02-15 15:55:30
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την manu.