Wine Restaurants - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Είναι απορίας άξιο ότι σε μία χώρα σαν την Ελλάδα, με τόσσες σπάνιες ποικιλίες σταφυλιών και χρόνων παράδοσης, οι επιλογές σε wine bars είναι λίγες. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να συναγωνιστούμε (κυρίως) σε ποσότητα χώρες όπως την Γαλλία και την Ιταλία αλλά η μοναδική ποικιλομορφία της χώρας μας προσφέρει πολύ ποιοτικά και ιδιαίτερα κρασιά. Υπάρχουν Ελληνικά κρασιά που κατά την γνώμη μου είναι αρκετά υποτιμημένα (πιστεύω λόγω marketing). Για παράδειγμα το Anthemis από την Σάμο (με κόστος περί τα 10 ευρώ) μπορεί να συναγωνιστεί άνετα επιδόρπιους οίνους με πολλαπλάσια τιμή.

Ως λάτρης λοπόν του καλού κρασιού όφειλα να επισκευθώ έστω και μία φορά την Οιναποθήκη. Η αλήθεια είναι ότι την επισκεύθηκα δύο φορές και θα επακολουθήσουν και άλλες. Η κριτική μου αφορά την υπόγεια ταβέρνα καθώς τον ισόγειο χώρο στον πεζόδρομο δεν τον έχω επισκευθεί.

Πρώτη επίσκεψη.
Ένα κρύο βραδάκι (Κυριακής) του Γενάρη ημασταν στην αναζήτηση ενός ζεστού χώρου για να απολαύσουμε το κρασάκι μας πάντα με συνοδεία καλού φαγητού. Πρώτη επιλογή ήταν ένα γνωστό wine bar στον Πειραιά, αλλά δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν καταφέραμε να βρούμε ένα καλό τραπέζι καθώς τα μοναδικά ελεύθερα ήταν πολύ μικρά για δύο άτομα (πείτε με παράξενο αλλά όταν θα πληρώσω 25+ το άτομο θέλω να κάτσω άνετα). Έχοντας απογοητευτεί λίγο θυμήθηκα τις καλές κριτικές από τα λαγωνικά της παρούσας ιστοσελίδας για ένα μαγαζί στο Μετς. Για να μην τα πολυ(γράφω) μετά από πέντε λεπτά ανηφορίζαμε την Συγγρού. Η υπόθεση πάρκινγκ είναι πολύ δύσκολη φαντάζομαι ειδικά τα ΠΣ, ευτυχώς όμως εμείς βρήκαμε και τις δύο φορές.

Φτάνοντας στην είσοδο της υπόγειας ταβέρνας επί της (σκοτεινής) Αρκτινού το έτερον ήμισυ απόρησε: 'Θα κατέβουμε εκεί κάτω;' εγώ πάντα της απαντάω: 'Στα καλύτερα σε φέρνω... ' (να ναι καλά φ-αγωνικά του ask4food). Κατεβαίνοντας ο χώρος σε αποζημιώνει. Ζεστός, γεματος κρασία, τραπέζια σε καλή απόσταση και ένα τζάκι στο βάθος να συμπληρώνει την ατμόσφαιρα. Η μοναδική κοινή τουαλέτα θα μπορούσε ίσως να είναι καλύτερη γιατί μοιάζει με αποθήκη αλλά είναι πεντακάθαρη και εξοπλισμένη με ένα υπερπλήρες φαρμακείο (πιεσόμετρο, αντιπυρετικά, σερβιέτες και άλλα που δεν θυμάμαι). Τέλος η παλιά λαϊκή μουσική που έχει επιλεγεί δένει άριστα με το περιβάλλον. Στον χώρο προφανώς θα έβαζα 4 αλλά λόγω του ότι επιτρέπεται το κάπνισμα το 3 στην βαθμολογία (ευτυχώς και στις δύο επισκέψεις ίσα που το αντιληφθήκαμε).

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη από το αντρόγυνο (;). Ο κατάλογος είναι πολύ μικρός αλλά από ότι είδαμε μερικά πιάτα αλλάζουν. Όσον αφορά για την επιλογή του κρασιού θα λάβεις μια εμπεριστατωμένη πρόταση αναλόγως πάντα τα γούστα σου. Πραγματικά ο Θανάσης (νομίζω το όνομα) έχει πάθος για το κρασί.

Στην αρχή κέρασμα λίγο κρασάκι, κριτσίνια με μία σάλτσα και νεράκι δροσερό σε γυάλινο μπουκάλι. Το ψωμάκι έρχεται φρέσκο σε καλαθάκι (2E τα δύο άτομα). Παραγγείλαμε ένα κλέφτικο και ένα χοιρινό σαν φρικασέ τα οποία ήταν πεντανόστιμα αλλά με χάλασε το ότι το κλέφτικο δεν συνοδευόταν από κάτι με αποτέλεσμα να φαίνεται πολύ μικρή μερίδα. Λίγες τηγανιτές πατατούλες πιστεύω θα το συνόδευαν τέλεια. Επίσης μας κέρασαν και μια μελιτζάνα φούρνου για ορεκτικό η οποία ήταν λουκούμι. Λόγω ότι θέλαμε να θυμηθούμε ένα παλιό μας ταξίδι στην Ζάκυνθο επιλέξαμε έναν Αυγουστάτη (στα 22Ε). Το κρασί όπως το θυμόμασταν πλούσιο σε γέυση και αρωματικό.
Στο τέλος κέρασμα γλυκάκι (σαν) cheescake συνοδεία Μοσχάτο Σάμου.

Δεύτερη επίσκεψη
Έπειτα από την πραγματικά υπέροχη βραδιά που περάσαμε η δεύτερη επίσκεψη ήταν αναμενόμενο ότι θα γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα. Κλασικά η στάθμευση δύσκολη αλλά ευτυχώς βρήκαμε σχετικά εύκολα. Δεν ξέρω αν είναι πολιτική του μαγαζιού αλλά τα κεράσματα επαναλήφθησαν. Δοκιμάσαμε ρολό κιμά με πατάτες baby, αρκετά νόστιμο και ευπαρουσίαστο πιάτο, και ρόλο κοτόπουλο με πουρέ γλυκοπατάτας, αρκετά καλό. Ο πουρές βελούδινος αλλά του έλειπε νομίζω μία σπιρτάδα ώστε να συνδυαστεί με το ρολό καλύτερα. Το γεύμα συνόδευε, έπειτα από μία ενθουσιώδη παρότρυνση του ιδιοκτήτη, ένα Μούχταρο 2013 από το κτήμα Μουσών (αρκετά σπάνια ποικιλία στα 26 ευρώ). Πολύ ιδιαίτερο και πλούσιο κρασί με μακριά επίγευση, από τα καλύτερα κόκκινα που έχω δοκιμάσει.

Οι τιμές στα κρασιά είναι πολύ καλές (περίπου 2 φορές παραπάνω από την τιμή στην κάβα) σε σχέση με άλλα μαγαζία που σου χρεώνουν κρασιά του supermarket 30 ευρώ το μπουκάλι. Το φαγητό είναι σε πάρα πολύ καλά επίπεδα αλλά έβαλά 3 γιατί πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και οι συγκεκριμένοι με το πάθος που έχουν μπορούν να το φτάσουν πολύ ψηλά.

2016-02-12 14:08:16

Ευχαριστούμε για την λεπτομερέστατη κριτική σας,
η αφοσίωση σας στην απόλαυση των γεύσεων & των αρωμάτων
είναι το ζητούμενο και μας βάζει σε σκέψεις
κατά πόσο είναι πραγματικά απαραίτητες
οι μουσικές και οι καπνοί σε ένα εστιατόριο...

Βεβαίως, η διασκέδαση είναι και αυτή κάτι το θεμιτό
και στηρίζει οικονομικά αυτό τον χειμώνα το εστιατόριο μας.

Κάποια μέρα ίσως καταφέρουμε να ανοίξουμε
και τις δύο αίθουσες ταυτόχρονα επί καθημερινής βάσης,
εξυπηρετώντας και τις δύο καταστάσεις...

Ως τότε,
νεχτ στάσιον μαυροτράγανο - σίκινος!

2016-07-04 10:49:19
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Greatape.