Μοντέρνες ταβέρνες - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Πρώτη φορά στην Πιπεριά, Σαββατόβραδο με το ειδκό μενού "dineathens" σε άριστο vfm για να δοκιμάσουμε περισσότερα πιάτα σε καλύτερη τιμή (και πάλι 20€/άτομο από ~30 που θα κόστιζε κανονικά)!

Το παρκάρισμα είναι εύκολο αν πάτε νωρίς (εμείς πήγαμε 21:00). Η Πιπεριά είναι στο σημείο που η Αγγ. Σικελιανού γίνεται μονόδρομος, γωνιακά με την Αδριανείου (στην κορφή) με τεράστιο πλακόστρωτο μπροστά να της δίνει μια άπλα, αλλά πάλι βλέπεις το δρόμο και τα αυτοκίνητα...

Το ισόγειο είναι κλεισμένο με γυάλινα πετάσματα (ανοίγουν το καλοκαίρι και γίνεται ενιαίο με τον εξωτ. χώρο) με καλή θέρμανση ευτυχώς και δε νιώσαμε κρύο παρά μόνο κάτω στα πόδια μας πότε πότε. Βέβαια απορρίψαμε τα τραπέζια κοντά στην πόρτα, που θα'ταν πιο κρύα νομίζω. Η διακόσμηση είναι συμπαθητική μα κάπως αδιάφορη, ενώ αρκετά τραπέζια είναι στριμωγμένα (τρως σχεδόν με τους "γείτονες").

Το προσωπικό είναι γρήγορο και ενημερωμένο, προσέχουν τους ρυθμούς του πελάτη και ακολουθούν, αλλάζουν μαχαιροπίρουνα για το κύριο πιάτο. Έφεραν αμέσως το ειδικό μενού αλλά τη λίστα κρασιών αφού τη ζητήσαμε (καλή και σε λογικές τιμές με κάποια προσοχή στην επιλογή βεβαίως, εμείς πήραμε sauvignon blanc Καριπίδη 20€), νερό σε καράφα αφού ρώτησαν και ψωμάκια με ντιπ κόκκινης πιπεριάς άμεσα (φρεσκοψημένα μπαγκετάκια λευκά και ολικής, περιλαμβάνονταν στο μενού μας αλλά στο αλα καρτ είναι 1,30€/άτομο).

Οι περισσότεροι τριγύρω είχαν χύμα κρασί (παρατήρησα και τέταρτα), ο κόσμος ήταν μεγάλης ηλικίας στην πλειοψηφία (παλιοί&τακτικοί πελάτες) και ο αντικαπνιστικός νόμος εφαρμοζεται στο ισόγειο (ίσως στον όροφο να βάζουν τους καπνιστές). Οι τουαλέτες στο υπόγειο πεντακάθαρες, όπως και όλο το μαγαζί!

Το φαγητό είναι λόγος για να πας στην Πιπεριά! Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν υπέροχο, με εξαίρεση το καρπάτσιο λαβράκι που ήταν 2 χοντροκομμένα φιλέτα-ρολά και παρότι φρέσκα δεν μπορούσαν να "ρουφήξουν" τη σαλτσα εσπεριδοειδών στην οποία μαρινάρονταν-ψήνονταν και έμειναν λίγο ροζ-καφέ στο κέντρο... Συνήθως το λαβράκι ταρτάρ ή καρπάτσιο ή σεβίτσε θέλει λεπτοκομμένες φετούλες! Ήταν νόστιμο και μεγάλη ποσότητα πάντως, με κόκκους ροζ πιπέρι από πάνω.

Η σαλάτα ήταν επίσης μεγάλη, πολλές πρασινάδες και μανούρι τηγανιτό και σύγλινο Μάνης, ωραιότατη!

Το κύριο πιάτο ήταν φρέσκο μυλοκόπι σωτέ (αποφύγαμε τα ζυμαρικά της δεύτερης επιλογής), από ένα φιλέτο καλού μεγέθους με γλυκά τοματίνια (ξεφλουδισμένα) και κάπαρη πάνω από ένα θεσπέσιο πουρέ πατάτας-σελινόριζας (βελούδο! ) που μου άφηνε μια επίγευση βανίλιας... Πολύ καλό πιάτο, το γλείψαμε στην κυριολεξία!

Γλυκό που πρέπει να φτιάχτηκε εκείνη την ώρα, τόσο φρέσκο ήταν, από ένα μιλφέιγ με πραλίνα και φουντούκια σερβιρισμένο σε μαύρες πιατέλες με σχέδια από άχνη. Ο σύζυγος το χαρακτήρισε λίγο "παιδικό" αλλά νόστιμο. Η άλλη επιλογή ήταν πανακότα με σάλτσα λωτού.

Πληρώσαμε 62€ τα 2 άτομα (αλλά θα ήταν ~80€ αλα καρτ) και παρατηρήσαμε ότι οι τιμές ανέβηκαν 1-2€ σε πιάτα-φιάλες κρασί σε σχέση με τον τιμοκατάλογο της ιστοσελίδας τους.