Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Νέος χώρος με πολίτικες γεύσεις!
Μαγαζί που αποσπά το 4Χ4 από τον μαθουσάλα γευσιγνώστη του site μας fratello, εντός της βορειοπροαστείτικης εμβέλειας μας, και δεν το έχουμε επισκεφτεί ?

Κάθισε γιά πολύ λίγο στην short list μας.
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες παρουσίασης του χώρου, παρά μόνο σε όσα πέσανε στο μάτι μου και δεν έχουν αναφερθεί ακόμα σε άλλες κριτικές.

Ο χώρος από έξω δεν παραπέμπει σε μαγαζί εστίασης, αν δε, έχεις ανοίξει και το street view της Google, μένεις άφωνος.
Το μαγαζί αυτό μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν εμπόριο οίνου, ίσως και χονδρικής πώλησης. Το φωνάζουν οι δυό μεγάλες δεξαμενές ζύμωσης ή αποθήκευσης στην πίσω αυλή.

Στην πρώτη αίθουσα καθώς μπαίνεις αριστερά σου έχεις ένα πάσο, ίσως το ταμείο? δεν πρόσεξα καλά, που πάνω του υπάρχουν μερικά μπουκάλια pet.
Φυσικά κάτι πρέπει να αλλάξει εδώ, πρέπει να πιστέψουν στο κρασί τους και να προχωρήσουν σε εμφιάλωση σε γυάλινο μπουκάλι.

Στην επόμενη επίσκεψη μου το φαντάζομαι κιόλας, άντε και με ιδιωτική ετικέτα Παπαγεωργίου. Φυσικά θα σερβίρεται στους πελάτες και θα υπάρχει και η δυνατότητα να το πάρουμε σπίτι. Ας το σκεφτούν λίγο, έτσι και αλλιώς το φαγητό τους ξεφεύγει από του απλού ταβερνείου, ας είναι εφάμιλλη και η παρουσίαση του κρασιού.

Δεξιά είναι ο ανοιχτός χώρος προετοιμασίας των πιάτων και η ψησταριά.
Αυτός ο χώρος δεν έχει τραπέζια, είναι ας πούμε η υποδοχή.
Από τους δυό επόμενους διαδοχικούς χώρους, ο πρώτος είναι καπνιζόντων. Λίγο στριμωγμένα εδώ καθώς υπάρχει και η είσοδος της τουαλέτας, καινούργια και καθαρή, αλλά και η μαντεμένια σόμπα με ξύλα που προσπαθεί να ζεστάνει τον χώρο.

Εμείς σαν μη καπνίζοντες οδηγηθήκαμε στην πίσω αίθουσα που σαφώς ήταν μεγαλύτερη, άνετη, με καλό φωτισμό από τα ευμεγέθη παράθυρα, και με καλύτερη απόσταση στα τραπέζια.

Το κτήριο καθώς είναι πέτρινο, εσωτερικά είναι πολύ όμορφο, φυσικά η ανάδειξη της πέτρας, του δίνει πόντους. Αν όμως σηκώσεις το κεφάλι θα δεις αυτό που λέμε βιομηχανικό στυλ, ελεύθερο μπουρί εξαερισμού που δεν δένει. Όπως και το ραμποτέ με το σουηδικό ξύλο στην οροφή. Εδώ η έλλειψη διακοσμητή αλλά και η επιλογή φτηνών υλικών του αφορούν πόντους.

Σε αυτό τον χώρο δεν υπάρχει σόμπα, και η ύπαρξη τόσων μεταλλικών παραθύρων, καθώς και το ύψος αυτού του χώρου, καθιστούν την έλλειψη της εμφανή.

Άλλωστε ο φίλος μας, μας δήλωσε ότι η επόμενη φορά θα είναι καλοκαίρι, πάγωσε ο άνθρωπος, ήταν και κοντά σε παράθυρο.
Αφού τελικά δεν κατόρθωσα να μικρύνω την εισαγωγή μου, δεν θα μακρηγορήσω στα επιμέρους.

Άφιξη 2.15 μμ, δυό ζευγάρια και δυό παιδιά, συνολικά έξι.
Αφού βολευτήκαμε άνετα, δώσαμε την παραγγελία μας από τον απαράδεκτο κατάλογο, φωτοτυπία. Είχα μεριμνήσει να έχω μαζί μου τα πρεσβυωπικά μου γιαλιά.

Σαλάτα πράσινη με παστράμι, ήθελα κι άλλη, πολύ καλή και μόνο με 6€.
Από αλοιφές σχεδόν όλες, τυροκαυτερή σαν Θεσσαλιώτικη με την πιπεριά της, ροζ απόχρωσης, μελιτζανοσαλάτα με μαγιονέζα και καρύδια, και χούμους.
Όλα σε μεγάλες ποσότητες και πολύ νόστιμα, κορυφαία η μελιτζανοσαλάτα, ευχάριστη έκπληξη το χούμους, με 3,5-4€.

Το ψωμί μας ήταν ψημένο, ζυμωτό, και σε προζύμι και σε μαύρο πολύσπορο.
Επαναλήφθηκε καθώς με τις αλοιφές το πρώτο πανεράκι εξαφανίστηκε αμέσως.
Η χρέωση του ήταν και για τα δυό πανέρια 1€ το άτομο.
Σαν ορεκτικό πήραμε τα παστουρμαδοπιτάκια, τρία στην μερίδα, πολύ νόστιμα με πολύ τυρί, μάλλον κασέρι, ο παστουρμάς ήπιος, αλλά για μένα το φύλλο κρατούσε πολύ λάδι. Αυτό φυσικά δεν πείραξε κανένα, και καταναλώθηκαν πάραυτα.

Πήραμε κι ένα καφασάκι τσίγκινο πατάτες για την μέση, χεράτες στα 2,90€
που ίσως να μην χρειάζονταν αν ξέραμε ότι οι μερίδες έχουν αρκετές από αυτές.
Σαν κύρια πιάτα μοιραστήκαμε ένα μεγάλο χιουνκιουάρ, ξέρουμε τώρα ο απίστευτος μελιτζανοπουρές με το κοκκινιστό μοσχαράκι, από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

Ακολούθησε το μαντί, που δεν ενθουσίασε από γεύση καθώς το μπούκοβο που είχε πέσει για γεύση και χρώμα στο πιάτο, το είχε κάνει απλησίαστο αν δεν είχες αμέσως το νερό δίπλα. Φυσικά εμφιαλωμένο, μια που είναι γνωστό ότι ακόμα στην Αγία Παρασκευή το νερό βρύσης δεν είναι και τόσο καλό!

Ακολούθησαν τα σχάρας, πολύ καλό το γιαουρτλού αλλά δυό τεμ. μόνο, το πικάντικο Άδανα κεμπάπ ήταν ιδιαίτερο, νόστιμο και αυτό όχι τόσο καυτερό. Μάλλον μετά το μαντί όλα τα άλλα ήταν σούπες, στο κάψιμο εννοώ.
Τα μπιφτέκια ήταν καλή μερίδα και τα προφυλάξαμε για τον μικρό που εκλιπαρούσε όσο, έβλεπε ορεκτικά που δεν τον ενδιέφεραν.

Όλες μα όλες οι μερίδες στα 7,5€. Παράξενο αλλά ίσως το έχει για ταβάνι στο κοστολόγιο. Εδώ άλλα πιάτα πρέπει να κατέβουν ή να ανέβει η προσφερόμενη ποσότητα, και άλλα, όπως το χιουνκιουάρ ή το μπιφτέκι, αν ήταν ακριβότερα δεν θα παραξενευόμασταν.

Από ποτά τιμήσαμε 1 1/2 λίτρο κόκκινο κρασί, ευκολόπιοτο, και μία σόδα.
Η τιμή στο κρασί ήταν στα αποδεκτά πλέον πλαίσια των 3,5€ το μισόλιτρο.
Από γλυκά παραγγείλαμε μιά μους λεμόνι και ένα κιουνεφέ της ώρας.
Ήρθε ζεστό σε σαγανάκι και μοιράστηκε σε όλους.

Είχε αρπάξει λίγο και μας χάλασε την ευχάριστη αίσθηση του τυριού, κρίμα.
Αρκετά μου φάνηκαν τα 9€ που χρεώθηκαν γι αυτά τα γλυκά που ήρθαν.
Η εξυπηρέτηση στο τραπέζι μας ήταν υποδειγματική και χάνει μόνο πόντους επειδή η διεύθυνση έδειξε χαλαρή, ως προς τους ρόλους που αυτή μας υπέδειξε.
Μετά στις 3.30 ο χώρος των καπνιστών γέμισε, και η διεύθυνση μας ζήτησε να μην ενοχληθούμε που μετέτρεψαν ένα τραπέζι σε καπνιζόντων στον χώρο μας.
Επειδή ημασταν στην άλλη άκρη δεν ενοχληθήκαμε, αλλά έδειξε ότι τελικά είναι πολύ χαλαροί και ευέλικτοι σε αυτό το θέμα.

Αστοχίες στην μαγειρική δεν υπήρχαν εκτός του αρπαγμένου γλυκού και του καφτερού μαντί, η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και πολύ καλή, αν ρυθμιστούν κάποιες λεπτομέρειες του χώρου και υπάρξει και κανένα κερασματάκι, ας μην είναι γλυκό, ας είναι ποτό ή από το κρασί, κέρνα όμως κάτι βρε αδερφέ, οι Μικρασιάτες ήταν χουβαρντάδες, θα πάει καλά.
Φυσικά το προτείνω, αλλά για τους φίλους μη καπνιστές επιφυλάσσωμε.