Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Μετά από πολύ καιρό, θα αναφερθώ σε ένα αγαπημένο στέκι- εστιατόριο- ψυχαγωγείο, όχι για κάποιο άλλο λόγο παρά διότι βάζοντας κάτω το Πόσες Φορές Έχω Ξαναπάει στο Ίδιο Εστιατόριο, Πανηγυρικά βγαίνει πρώτο το FRIDAY’s με διαφορά ν+∞.

Γιατί εκεί λοιπόν?

Ο σημαντικότερος λόγος για μένα είναι η ανθρώπινη εξυπηρέτηση από όλα τα παιδιά που δουλεύουν εκεί, αρκετοί από αυτούς για πολλά χρόνια. Φυσικό επακόλουθο ότι τους γνωρίζουμε σχεδόν όλους.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κριτική της ΧΡΥΣΑΝΘΕΜΑΚΙ, εξυπηρετούν αγόγγυστα και με πραγματικά καλή διάθεση όποιον έχει κάποια ιδιαίτερη ανάγκη είτε από προσωρινό ή χρόνιο κινητικό πρόβλημα, μικρά παιδιά και ηλικιωμένους αλλά και όλους γενικά τους πελάτες, πάντα με χαμόγελο.

Είναι ο μόνος χώρος εστίασης όπου θα παραπονεθείς για κάτι που δεν σου άρεσε και δεν θα «φας ξύλο». Ακριβώς το αντίθετο..

Την τελευταία φορά π. χ.
1. το ένα κοκταίηλ μου φάνηκε κάπως νερουλό, αμέσως αλλάχθηκε και μας ζητήθηκε συγγνώμη
2. ο σωλομός με κινόα ήταν παραπάνω ψημένος, επίσης επιστράφηκε άμεσα στην κουζίνα και σε μισή περίπου ώρα φέρανε νέο πιάτο ψημένο όπως πρέπει. Μας ζήτησαν συγγνώμη τα παιδιά γύρω στις 379 φορές (υπερβολή, που και να μην τους γνωρίζαμε…).

Επίσης έχει τύχει να μας αλλάζουν πιάτο που ήρθε σχεδόν κρύο, σαλάτα που ‘κάτι της έλειπε’, κ. ά.

Περιττό να σας πω ότι έχουμε φάει σχεδόν όλα τα πιάτα:
Μπέργκερς, κοτόπουλο, fajitas, ότι συνοδεύεται με Jack Daniels sauce, σολωμό και έχουμε πιεί επίσης τα πάντα.

Μια δίκαιη βαθμολογία για το φαγητό θα ήταν το 2,75 αλλά του βάζω 3 γιατί οπωσδήποτε δεν θα πάει κάποιος με ανησυχίες Michelin αλλά θα φάει τίμια και θα ευχαριστηθεί και την τελευταία δεκάρα εξαιτίας του όλου «πακέτου».

Ο χώρος, ναι, είναι ο γνωστός Αμερικάνικος χώρος, με πράγματα και διακόσμηση που παραπέμπουν σε Αμερικάνικα σύμβολα, προσωπικά μου αρέσει, σε άλλους πιθανώς όχι, περί ορέξεως…. Η μουσική συνήθως περιστρέφεται στα 80΄ς οπότε είναι σίγουρα αρεστή στους περισσότερους.

Οι τιμές, σίγουρα δεν είναι οι φθηνότερες δηλ. για φαγητό το λιγότερο που θα δώσει κανείς θα είναι τα 15 ευρώ, εμείς κυμαινόμαστε συνήθως στα 25-30 ευρώ αλλά όπως ανέφερα δεν τα ΄χουμε κλάψει ούτε μία φορά.

Στα αρνητικά: κάποιες φορές στην μέσα πλευρά του μπαρ καπνίζανε. Ρωτώντας τα παιδιά μας είπαν ότι κάποιες φορές επιτρέπουν σε συγκεκριμένο σημείο το κάπνισμα λόγω κρίσης(??) αν καταλάβαμε καλά. Ήταν όμως πολύ αρνητικό το να επιτρέπει το κάπνισμα ένας χώρος ο οποίος, νομίζω μαζί με τα Starbucks, ήταν οι μόνοι που στις «καλές εποχές» ξεκίνησαν την λειτουργία τους άκαπνοι.
Τέλος πάντων, τις τελευταίες δύο φορές δεν παρατηρήσαμε κάτι τέτοιο.

Πρόκειται λοιπόν για μία σταθερή αξία στον χώρο, δίνει εργασία πραγματικά σε πάρα πολύ κόσμο, περνάς καλά, τρως αρκετά καλά, σε σέβονται πραγματικά και… Δεν είναι αυτά αρκετά?

Συμπληρώνουν 20 χρόνια λειτουργίας και ελπίζω να συνεχίσουν εν μέσω κρίσης χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα και στους κανόνες τους.