Ιταλία - Κορυδαλλός, Αθήνα

Μια πιτσαρια σαν τις αλλες; δεν νομιζω. Ακουσα για το μαγαζι και ειπα να δω κι εγω τι ρολο παιζει. Μεγαλες μεριδες, καλες τιμες κ. λ. π

Φτασαμε βραδακυ παρασκευης, μισογεματο μαγαζι, ειμασταν τρια ατομα (πεινασμενα, ακουσαμε μεγαλε μεριδες... ) μας εδειξαν τρια τεσσερα τραπεζια να καθησουμε. διαλεξαμε ενα, βολευτηκαμε. Ειπαμε στο παλικαρι νερο βρυσης. και ηρθε το μενου.

Διαλεξαμε μια πιτσα του μαγαζιου, μια καρμποναρα και μια σαλατα (με μπολικα λαχανικα - γυναικα στην παρεα! ) και μπυριτσα.
Παρατηρουσα τον παγκο που σερβιριζαν και ειδα οτι πισω υπηρχε φουρνος και το προσωπικο ετοιμαζε επι τοπου την ζυμη της πιτσας. Που για να μην υπαρχει παρεξηγηση, ειναι ζυμη αλλα δεν βαζουν τις γνωστες αηδιες που βαζουν ολοι. Εννοω διογκωτικα και οτι αλλο θες, ωστε το ζυμαρι να παραμεινει ετσι μεχρι να το ψησουν. Ο ανθρωπος χρησιμοποιει ελαιολαδο και κανει λεπτο ζυμαρι, ιταλικο. Ψαξτε το λιγο, η πιτσα δεν ειναι ψωμι με διαφορα απο πανω γαρνιτουρα. Τελος παντων.

Προσωπικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο τις γευσεις του. Ολα φρεσκα. Το λεω γιατι εχω δει αρκετα... αλαντικα ψυγειου να ξεπαγωνουν για να φανουν σημερινα, κρεμες γαλακτος μακρας ληξης κι οχι φρεσκες ψυγειου! κι αλλα διαφορα.

Ενταξει ο τυπος δεν λεει οτι ειναι κανενα γκουρμε μαγαζι, αλλα ειναι σωστος σ αυτο που κανει. Και να σημειωθει επισης οτι ειναι ιταλος ο ιδιοκτητης, ψαξτε το λιγο πριν πειτε την κουλαμαρα σας. Και τελος εαν βρειτε εσεις σ αυτες τις τιμες, την ποσοτητα και την γευση αυτη να μου πειτε να το δοκιμασω κι εγω, γιατι εχουμε χασει την μπαλα. Λεμε δεν εχει μεριδες ο ενας ή ο αλλος, δεν εχει λογικες τιμες, δεν δεν και δεν. Κι οταν βρισκουμε κατι σε λογικα πλαισια λεμε αλλες βλακιες!

Ανικανοποιητοι, που εαν προσθεσεις και την ασχετοσυνη, δηλαδη το οτι δεν ξερουμε τι μας σερβιρουν και πως ειναι κατι στην πραγματικη, σωστη και αρχικη του παρασκευη και συνταγη, ωστε να μπορουμε να συγκρινουμε. Καταλαβαινεις τι γινεται και πως κριτικαρει καποιος. Διαβαζω κριτικες, γενικα, οχι μονο γι αυτο το μαγαζι και απορω! Και οχι τιποτα αλλο θα διαβασει καποιος που δεν ξερει και θα φρικαρει! ειναι αδικο για καποια μαγαζια, να γραφουν κριτικες καποιοι που δεν ξερουν τα στοιχειωδη, για το τι τρωνε, πως πρεπει να ειναι αυτο που τρωνε, την αρχικη συνταγη του πιατου κ. λ. π. Ειπαμε δεν ειναι κανενα μαγαζι γκουρμε, αλλα αν συγκρινω αυτο το μαγαζι με αλλα του ειδους, ειναι πολυ καλυτερο.

Ειπαμε, αποψη εχουν ολοι και καλα κανουν, αλλα μερικες φορες ειμαστε αλλου για αλλου ή για αλου φαν παρκ!