Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Το ΠΟΤΑΜΙ το επισκέφτηκα υποχρεωτικά γιατί ήταν η μοναδική επιλογή για την παρέα μας των κάπου 10 ατόμων που ήθελε ένα φτηνό μεζεδοπωλείο μια Τρίτη βράδυ γύρω στις 11, στο Κουκάκι. Το γειτονικό ΠΑΓΚΑΚΙ που το ξέρω δεν μας χωρούσε, έτσι μια φίλη πρότεινε το ΠΟΤΑΜΙ. Πρόκειται για συναιτεριστικά μαγαζιά και τα δύο.

Ο Χώρος 2/4
Μου έκανε εντύπωση ότι ήταν τίγκα στο κόσμο, νέοι κυρίως, Τρίτη βράδυ, και το μαγαζί δεν είναι μικρό. Μια κοπέλα στο άψε σβήσε μας κανόνισε και έφερε σιδερένια τραπέζια από τα υπαίθρια του, τα ένωσε και βολευτήκαμε, μια χαρά. Κακή εντύπωση μου έκανε η υπερβολική βαβούρα μαζί με αρκετά δυνατή μουσική και ο πολύ υποφωτισμένος χώρος, σχεδόν σκοτεινός, δεν καταλαβαίνω το γιατί. Κατά τα άλλα σαν χώρος είναι μεγάλος και άνετος, με κάτι κινέζικα χάρτινα φωτιστικά, που με είχαν μπερδέψει όποτε περνούσα και το νόμιζα για κινέζικο. Διαβάζοντας τη κριτική του ΙΩΓΙΑΝΝΗ… φωτίστηκα!

Η Εξυπηρέτηση 3/4
Η κοπέλα που μας τακτοποίησε πήρε παραγγελία και γενικώς ήταν πανταχού παρούσα και τα πάντα πληρούσα και … μπράβο της, είναι φαινόμενο! Η κουζίνα λιγάκι αργή άλλα δεν μας ένοιαξε ιδιαίτερα.

Το φαγητό 2/4
Δεν πρέπει να κριθεί σαν εστιατόριο, πιο πολύ κάτι μεταξύ μεζεδοπωλείο και μπαρ- καφέ.
Η παρέα προτίμησε την τσικουδιά και λίγο κρασί. Επειδή δεν πίνω οι γνώμες για την τσικουδιά ήταν, θεωρώ καλές, και είδα ότι ήρθαν αρκετές.
Το φαγητό λοιπόν ήταν συνοδευτικό (για μένα δεν ισχύει τρώω πάντα, κανονικά … τα πάντα… )
Ταμπουλέ, όχι καλό αποτυχημένο θα το έλεγα, χωρίς δυόσμο με ελάχιστο μαϊντανό, σκέτο πλιγούρι, νευρίασα γιατί είναι μια σαλάτα που μ` αρέσει πολύ.
Φάβες, όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά οκ, μόνο που ήταν παγωμένες από το ψυγείο.
Πατάτες, χοντροκομμένες με μια σος αμυγδάλου έλεγε ο κατάλογος, εγώ δεν κατάλαβα κάτι σε αμύγδαλο, πιο πολύ σε πάπρικα. Μάλλον βαριές μου έκατσαν.
Παντσέτες, κομμένες σε κομματάκια μεζές γαρ, δυστυχώς όχι καλές, σκληρό, στεγνωμένο κρέας.
Ένα καυτερό χοιρινό με κόκκινη σάλτσα, μου άρεσε και υποθέτω για κρασομεζες τύπου μπεκρή-μεζέ θάταν σούπερ.
Κεφτεδακια, με μια σος που δεν τη προσδιόρισα, αυτά καλά ήταν.
Ντακος, δεν τον πρόλαβα αλλά τα σχόλια ήταν θετικά.
Ψωμί, νομίζω δικό τους χειροποίητο απ` ότι άκουσα, εξαιρετικό.

Η Τιμή 3/4
Ότι φάγαμε και ότι ήπιαμε 10 νοματαίοι 70 ευρώ, 7 ευρώ το κεφάλι, τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του! Είπαμε, για να πιεις είναι η φάση και για να τσιμπήσεις, όποτε το vfm είναι αξιοπρόσεκτο.

Συμπέρασμα
Καλά πέρασα αλλά λόγω της παρέας. Από το φαγητό δεν έμεινα ικανοποιημένος. Ξέρω ότι είναι συνεταιριστικό το μαγαζί και συνήθως ένας ερασιτεχνισμός είναι αναμενόμενος, όμως έχω συναντήσει πολύ καλύτερες γευστικές καταστάσεις σε τέτοιου τύπου μαγαζιά. Αν σε αυτό προσθέσω και το χώρο που μας κούρασε κάπως από την βαβούρα, τότε αν θα ξαναπάω στο ΠΟΤΑΜΙ θαναι έξω στο πεζόδρομο, μέσα όχι, με τπτ. Σορυ!

Διαβάζοντας τη κριτική του ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ (το κρίνει σαν κανονικό μαγαζί και σε πολλά συμφωνώ μαζί του), θέλω να πω, τα συναιτεριστικά μαγαζιά επειδή στηρίζονται σε πρωτοβουλίες νέων κυρίως ανθρώπων, που δεν λειτουργούν σαν επιχειρηματίες- επαγγελματίες της εστίασης κάποια πράγματα μπορεί να βγαίνουν με κάποιο ερασιτεχνισμό, αλλά από όσο ξέρω για πολλούς φίλους/ες μου οι οποίοι είναι μακροχρόνια άνεργοι η υποαπασχολούμενοι, αυτά τα μαγαζιά είναι τα μόνα που μπορούν να πάνε γιατί είναι οικονομικά προσιτά, οπότε είναι απαραίτητα να υπάρχουν έστω και έτσι.

Τώρα για 12 άτομα συνεταιριστικό μαγαζί όντως είναι πολλά, από όσα ξέρω εγώ, οι συνέταιροι είναι από 3 μέχρι 5 το πολύ 6. Και φυσικά δεν ζουν όλοι από αυτό. Συμπληρώνουν ένα πενιχρό εισόδημα και απασχολούνται σε κάτι κοινωνικά χρήσιμο από το να καταθλίβονται στην ανεργία.