Μεζεδοπωλεία - Γκάζι, Αθήνα

Η λεξη Κορκοφυλας επεσε πρωτη φορα στο αυτι μας εναμισυ με δυο μηνες πριν οταν μια φιλη απο την παρεα σε μια εξοδο της βαρεμαρας των ιδιων και ιδιων πραγματων μας ειπε οτι εχει ακουσει γι αυτο το μαγαζι και μαλιστα πολυ καλα πραγματα.

Μας εκανε δε εντυπωση οτι δεν ειχαμε ακουσει τιποτα για το μαγαζι παρ'ολο που ειναι μεσα στα ποδια μας ενεκα ιθαγενεις της περιοχης οποτε θεωρησαμε δικαιως οτι θα ειναι καποιο καινουριο μεζεδοπωλειο που εκμεταλευτηκε την περιοχη Γκαζι.

Φανταστείτε την έκπληξή μας όταν ο ευγενέστατος σερβιτορος μας διευκρινησε οτι το μαγαζι ειναι στην τοποθεσια απο το 2010.

Η αληθεια ειναι οτι το μαγαζι αυτο αν δεν στο πει καποιος ακομα και γειτονας να εισαι δεν προκειται να το βρεις σε καμια περιπτωση χωμενο καθως ειναι σε ενα ακυρο και ανυπαρκτο στενο αναμεσα σε δυο κεντρικους δρομου και βρισκωμενο στον τοιχο που ειναι πλατη οπως ανεβαινεις την οδο Πειραιως.

Φτασαμε λοιπον κατα τις 8,15 οι δυο απο την τετραμελη παρεα στο σημειο και ειδαμε ενα οντως εντυπωσιακο θεαμα και λεω εντυπωσιακο λογω του περιεργου θεαματος ενος πολυ περιποιημενου μαγαζιου, πολυχρωμου και πολυ κλασικου αναμεσα σε γκρεμισματα και διαφορα κτισματα βιομηχανικου τυπου.

Η εικονα του μαγαζιου ειναι ενα κλασικο σπιτακι δεκαετιας '50 βαμενο με ενα μπορντοροδοκοκκινο χρωμα που θα ελεγε και η Μιραρακη με το κεραμυδι του την αυλη του και ολο το χρωμα που θα επρεπε να εχει ενα κλασικο μεζεδοπωλειο της περιοχης.

Μπαινοντας απο την εξωτερικη πορτα πρωτα σε υποδεχεται ενας μικρος προθαλαμος αυλης και μετα ανοιγεις την πορτα και μπαινεις στην κυριως αυλη που σαφως το καλοκαιρι θα ειναι μια οαση ηρεμιας στο σημειο που ειναι το μαγαζι. Για τις αναγκες των χειμερινων μηνων η αυλη ηταν πανταχωθεν κλειστη απο τζαμαρια οποτε καποιος που δεν θελει να μπει εντελως μεσα στο μαγαζι γιατι θα νιωσει εγκλωβισμενος μπορει να κατσει ανετα εκει μιας και η θερμοκρασια ειναι σε πολυ καλα επιπεδα παρα το εξωτερικο κρυο προφανως απο καποια θερμαντικα σωματα

Μπαινοντας στο μαγαζι το θεαμα ειναι το ιδιο εντυπωσιακα απλο οπως και η εξω αποψη του μαγαζιου. Μια μεγαλη αιθουσα με περιπου 10 τραπεζια με μια εικονα παλιου σπιτιου και με τοιχους στολισμενους με καδρα απο παλιες φωτογραφιες ισως της Ικαριας ( απο εκει που προερχοντε τα παιδια που εχουν το μαγαζι και σαφως και η λεξη κορκοφυλα αναφερεται σε μια σαυρα που ζει στον εν λογω νησι οπως μας πληροφορησε το εξωφυλλο του καταλογου του μαγαζιου ) και στην μια γωνια ενα παλιο συνθετο με καποιο ακορντεον επανω να δενει πληρως της εικονα. Μια τουβλινη καμαρα χωριζει το κυριως μαγαζι απο την υποδοχη που εχει ενα μπαρακι στο οποιο καθοντε οι ανθρωποι του μαγαζιου και λιγο πιο μεσα ειναι η κουζινα.
Ολο το μαγαζι γενικα βγαζει μια νοσταλγικη εικονα και μια καθιαριοτητα που δεν μπορεις να παραβλεψεις.

Στο θεμα εξυπηρετησης δεν θα σχολιασω πολλα ουτε θελω να υπερθεματισω στο τεσσαρι δεδομενου οτι πηγαμε ακαιρη μερα και ατοπη ωρα οποτε ειμασταν μονοι μας στο μαγαζι. Απλα το τεσσαρι εγκειται στην ευγενεια του προσωπικου και στα χαμογελαστα τους προσωπα αλλα ποτε δεν χρειαστηκε να μας δειξουν επαγγελματισμο και ετοιμοτητα. Ηταν μεν εκει οποτε χρειαστηκε αλλα και που αλλου να ηταν....... μονοι μας ημασταν.

Αφου δωσαμε μια σχετικη εικονα του τι ειδαμε σαν εικονα ας πουμε και τι φαγαμε σαν γευση. Να διευκρινησω οτι το μαγαζι εχει μια αρκετα μεγαλη ποικιλια μεζεδων απο γνωστα και κλασικα αλλα και αγνωστα στο ευρυ κοινο πιατα.

Κλασικα το πρωτο πιατο οπως παντα ειναι μια τυροκαυτερη η οποια εδρεψε δαφνες γευσης καθ'οτι χειροποιητη και οχι εμποριου με ενα πολυ απαλο ασπρο-κοκκινο χρωμα και μια σπιρταδα που νομιζω θα ικανοποιησει και τους πιο απαιτητικους του πιατου. Η ποσοτητα σε επαρκη επιπεδα και γευση κορυφαια. Ενα επαξιο 4/4 για το προσφιλες πιατο

Δευτερο πιατο το ευφανταστο ταλαγανι που μας προτεινε -επεβαλε μια φιλη απο την παρεα που ειχε ξαναπαει στο μαγαζι το οποιο ηταν ενα ψημενο τυρι με ντοματα φρεσκια επανω το οποιο αξιζει σε καθε περιπτωση καθε εύφημης μνείας.
Τελεια ψημενο το τυρι και με τελεια γευση κατι σαν χαλουμι εμφανησιακα αλλα πολυ πιο νοστιμο.4/4 κι εδω

Τριτο πιατο μια πιτα κορκοφυλα...... Α Π Ο Θ Ε Ω Σ Η..... μια πιτα με κοτοπουλο και καποια σαλτσα μεσα μαζι με τυρι λιωμενο..... κομενη σε κοματια σαν πιτσα δεν νομιζω οτι εχει λογια να περιγραφει καπως και να δωσει την πραγματικη εικονα..... Πιατο αποκαλυψη.... πιατο που απο μονο του σε οδηγει εκ νεου στο μαγαζι. Θα ηταν πληρης αδικια να μην παρει αυτο το πιατο 5/4

Επομενο πιατο μια μεριδα μανιταρια πλευρωτους σχαρας που σερβιροντε με μια πολυ νοστιμη σως στην ακρη σε ενα μπολακι και ηταν ακομα ενα τελειο πιατο ψημενο οπως θα επρεπε. Εδω θα σχολιασω μονο οτι θα μπορουσε η μεριδα να ειναι καπως μεγαλυτερη. Θεωρω οτι τα μανιταρια ειναι κατι που το περνεις σαν σαλατα οποτε δεν ειναι λογικο η μεριδα να φειδεται ποσοτητας.
Γευστικα παντως το 4/4 ειναι κι εδω δεδομενο

Παμε στο επομενο πιατο που ειναι τα μπουρεκακια με μπεικον και φιλαδελφια, ενα πιατο εξω απο τις γευσεις μου λογω του χαλαρου της εντασης αλλα δεν μπορω να παραγνωρισω το τελειο αποτελεσμα του εγχειρηματος. Πολυ απαλα μπουρεκακια με το φιλαδελφια να υπερτερει και να αφηνει μια τελεια επιγευση. Δεδομενου οτι η παρεα ξετρελαθηκε που ηταν πιο πολυ αυτων των γευσεων θα βαλω επισης επαξια ενα 4/4 και εδω

Επομενο πιατο κατι που σαφως ηταν μεσα στις δικες μου γευσεις μια παστουρμαδοπιτα. Τελεια αναλογια παστουρμα τυριου καθολου βαρια με απιστευτο αρωμα μολις κοπηκε σε κομματια. Πιατο υψηλως προδιαγραφων για μεζεδοπωλειο που σαφως συνοδευει αψογα το οποιο αλκοολ καταναλωνει η παρεα.4/4 και εδω

Επομενο ζωη να εχουμε ηταν μια μεριδα τηγανητες πατατες κομμενες κυβακια που ισως και να ηταν το μοναδικο φαουλ ολης της βραδυας. Πασπαλισμενες με παπρικα και οχι πολυ καλα τηγανησμενες ωστε να απολαμβανεις αυτο που ολοι περιμενουν απο μια τηγανητη πατατα. Σαφως πολυ πιο δευτερο πιατο αν και τοσο απλο αλλα σαφως και οχι ικανο να χαλασει την εικονα του μαγαζιου και να του αφαιρεσει ποντο αξιολογησης.2/4 για μενα

Τελευταιο πιατο μια τηγανια που οντως ηταν αυτο που πρεπει να ειναι καθε τηγανια. Τελεια ψημενο κρεας τελεια σαλτσα τελεια υφη τελεια γευση. Παρ'οτι ηρθε τελευταιο πιατο και ηδη ειχαμε κατεβασει τον αμπακο και τον αγκλεωρα μαζι καναμε την καρδια μας πετρα ( το στομαχι μας μαλλον ) και σκουπησαμε μεχρι και το πυλινο που ηταν μεσα η τηγανια. Προτεινεται στους λατρεις των κρεατομεζεδων ανεπιφυλακτα.4/4 ευκολα

Θα σχολιασω επισης οτι το μαγαζι εχει ενα τελειο τσιπουρο και ενα πολυ νοστιμο και ευκολοπιοτο κοκκινο κρασι αν και δυστυχως ειχε τελειωσει το Ικαριωτικο κρασι που ειναι αποκορυφωμα γευσης

Και τελος το δυσμενες σχολιο που θα συγχωρησω για μια και μονη φορα το εν λογω μαγαζι...... Δεν υπηρχε κανενα γλυκο.... ουτε σαν κερασμα αλλα ουτε καν σαν παραγγελεια...... Τρομερο φαουλ για οποιο μαγαζι εστιασης. Ολοι καταλαβαινουμε οτι μια τελεια γαστρονομικη βραδυα κλεινει παντα με ενα γλυκο εστω ενα χαλβα..... μια καραμελα κατι βρε αδερφε.... ελπιζω να το σκεφτουν καλυτερα την αλλη φορα που θα απαντησουν ΤΙΠΟΤΑ στην ερωτηση τι γλυκο υπαρχει ?

Για αυτα που φαγαμε και ηπιαμε ( και ηπιαμε αρκετα μιας και δεν ημουν παρεα με το λυκειο ελληνιδων ) ο λογαριασμος ηρθε στα 80 ευρω. Σιγουρα δεν το λες πολυ λιγα αλλα δεν το λες και πολλα δεδομενης της απολαυσης γευσεων που προσφερει το μαγαζι και του αρκετου ποτου που σιγουρα αφαιρει ενα 20ευρο απο τον λογαριασμο μαζι με την αμφιλεγομενη μουσικη νοτα που διναν ενα γκρουπ μουσικων που ηρθαν στο μαγαζι κατα τις 10

Συνοπτικα.... ενα τελειο γραφικο μεζεδοπωλειο που θα αγαπησετε ολοι σαν ατμοσφαιρα. Ενα μαγαζι που σε θεμα γευσεων σεβεται τον πελατη και προσφερει το καλυτερο δυνατο. Μια αψογη πινελια διασκεδασης μεσα στην τσιμεντουπολη στο κεντρο ακριβως της Αθηνας

Σαφως αντιλαμβανεστε οτι προτεινεται ανεπιφυλακτα.