Κίνα & Ν. Ασία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Mακραν το καλυτερο Ταυλανδεζικο της πολης. Αγαπω την ασιατικη κουζινα και ψαχνω παντα για το καλυτερο και ιδιατερο. Εχω δοκιμασει αρκετα και θα συνεχισω ετσι. Εχω βρει σε καποια απο αυτα που δοκιμασα, αλλου καποια πιατα και αλλου απλα γευσεις. Εδω βρηκα οτι ηθελα να γευτω σε ενα μαγαζι που λεει οτι εχει κουζινα Ταυλανδης.

Ηρθαμε μια καθημερινη απογευμα με σκοπο να δοκιμασουμε οσα μπορουσαμε. Ο χωρος δεν εχει κατι να θυμιζει ασιατικο εστιατοριο, στην αρχη... αν παρατηρησεις γυρω σου ομως, θα καταλαβεις οτι ειναι απλα και λιτα διακοσμημενα. Κατι σαν δικη μας ταβερνα. Αν πας καπου να φας και δεν ψαχνεις ντεκορ, τοτε εισαι στο σωστο μερος.

Βλεπεις διαφορες φωτο και καδρακια απο Ταυλανδεζικη κουλτουρα και μικρα διακριτικα διακοσμητικα, απο την χωρα προελευσης της κουζινας.
Παραγγειλαμε τα ακολουθα (υπ οψιν οτι ηρθαμε να δοκιμασουμε και.. πειναγαμε!! ):
soupao & spring rolls
tom yam soup & hot n' sour soup
beef w. green curry
Phanaeg beef-sweet curry
Phad thai
chicken with red curry

Τα soupao τα τελεια!!! μας εξηγησε ο κ. Παυλος ειναι σπιτικα. Τα φτιαχνουν οι κυριες της κουζινας απο το μηδεν.
Οι σουπες ηταν φοβερες! Οτι ελεγαν οι περιγραφες κι οτι πρεπει να γευτεις απο αυτα τα πιατα.

Το μοσχαρακι με το πρασινο καρυ ηταν πεντανοστιμο και καυτερο οσο επρεπε.
Το μοσχαρακι με το "γλυκο" καρυ ηταν μμμμμ... κι αλλο παρακαλω!
Το Phad thai απλα ΤΕΛΕΙΟ.

Τελος το κοτοπουλακι καυτερο!! ναι το πηραμε να δοκιμασουμε τις αντοχες μας. Αλλα οσο εκαιγε τοσο το τσιμπολογουσαμε, εθιστικο.
Ο κ. Παυλος ηταν συνεχως παρων και μας ρωταουσε για τα πιατα εαν μας αρεσαν, τι μας αρεσε, γενικα μα ςεκανε να νοιωθουμε οτι ειμασταν σ ενα φιλικο σπιτι και τρωγαμε. Μα ς κερασε και χυμο καρυδας, οτι επρεπε να σβησουμε το καυτερο κοτοπουλακι. τελειο.

Οι ολες ηταν θαυμασιες, δεν ειπαμε σε τιποτα οτι κατι ελειπε ή θα ηθελε εκεινο ή το αλλο. Στο σερβις ηταν συχρονισμενα ολα, ετσι ωστε να ερχονται τα πιατα χωρις πολυ ωρα κενου ή απανωτα.

Πληρωσαμε πενηντα κατι ευρω και δεν λυπηθηκαμε τιποτα. Αφησαμε ενα καλο φιλοδωρημα και φυγαμε χορτατοι κι ευχαριστημενοι.
Θα ξαναπηγαινα;... μμμ... εχω ηδη ξαναπαει... ε ναι το εκανα στεκι για ταυλανδεζικο αναμφιβολα! το καλυτερο της πολης.. ειπαμε!
Ξαναλεω ομως.. μην πατε για το ντεκορ, να πατε για το φαι.