Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Επιστρέψαμε στη Μικρή Βενετία μετά από 3 χρόνια και είδαμε με ευχαρίστηση ότι το μαγαζί εξακολουθεί να είναι προσεγμένο, ίσως και καλύτερο θα έλεγα.

Καταρχήν, ο χώρος είναι πιο ζεστός από τότε, με πολύ ιδιαίτερη διακόσμηση στους τοίχους και τα τσουβάλια που κρέμονται από το ταβάνι και έχει καταπληκτικό εξαερισμό. Ήμασταν η μοναδική παρέα που δεν κάπνιζε και όμως δε δυσανασχετήσαμε καθόλου ούτε μυρίζαμε όταν φύγαμε, πράγμα πολύ σημαντικό για μας.

Όσον αφορά στο σέρβις ήταν γρήγορο και εξυπηρετικό, αλλά απλώς διαικπεραιωτικό, δηλαδή δεν υπήρχε η διάθεση για κάποια κουβέντα παραπάνω ή αστείο. Αυτό για κάποιους δεν είναι αρνητικό, για μας όμως που μας αρέσει να αποκτάμε οικειότητα ήταν λίγο ψυχρό.

Πάμε στο φαγητό τώρα που είναι και το πιο σημαντικό νομίζω. Το μενού περιλαμβάνει πολλά και ελκυστικά πιάτα και ορεκτικά που δύσκολα δε θα καλύψουν όλα τα γούστα. Εμείς πήραμε:

- μια πράσινη σαλάτα με κράνμπερι( δροσερή και μεγάλη αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο)

- φέτα σε φύλλο κρούστας με γλυκό ντοματίνι από πάνω( γλυκό και απολαυστικό-τέλειο)

- φλογέρες Καισαρείας( τραγανές με ντοματίνια αντί ντομάτα και όχι τσιγγουνιές στον παστουρμά- πολύ νόστιμες)

- φάβα ( ήταν όπως την αγαπώ εγώ, σαν μους, όμως θα θέλαμε λίγη ένταση ίσως με λεμόνι και περισσότερα καραμελωμένα κρεμμύδια- ήταν πολύ λίγα)

- καλιτσούνια (αν και το φύλλο ήταν σπιτικό και ήταν ωραία τηγανισμένα τα τυρένια ήταν αδιάφορα, δεν καταλάβαινες τι τυρί ήταν- τα χορτάρινα ήταν ωραία με μάραθο)

- απάκι γιουβετσάδα ( το καλυτερο πιάτο- τόσο νόστιμο και τέλεια χυλωμένο που θέλαμε κι άλλο)

- φιλέτο κοτόπουλο με σάλτσα τυριών όπου επικρατεί η γκογκορτζόλα ( απλά φανταστικό χωρίς να είναι καθόλου βαρύ)

- καυτερά λουκάνικα με μουστάρδα ( είχαμε διαβάσει γι αυτά και επειδή μας αρέσουν τα καυτερά, αλλά δε βρίσκουμε εύκολα τα πήραμε- πολύύ καυτερά, μπουκιά και κρασί)

Τέλος πήραμε δύο γλυκά: cheesecake με σως φράουλα και προφιτερόλ ( πολύ φρέσκα και μεγάλα κομμάτια- όμως υπήρχε και μπράουνις με παγωτό, αλλά η σερβιτόρα δε μας το ανέφερε, το είδαμε σε άλλο τραπέζι)

Γι όλα αυτά πλήρωσαμε 75 ευρώ, δηλαδή περίπου 37 ευρώ το ζευγάρι και ήταν πολύ καλά, γιατί χορτάσαμε και με το παραπάνω. Δεν ανέφερα τι ήπιαμε γιατί πήραμε 2 μπουκάλια κρασί που ανέβασε το λογαριασμό, αλλά αυτό ήταν επιλογή μας- θα μπορούσαμε να πιούμε χύμα. Επίσης, εννοείται ότι υπάρχει κανάτα με νερό και όχι εμφιαλωμένο.

Η Μικρή Βενετία μας άρεσε πολύ και θα ξαναπάμε, ιδίως όταν ανοίξει ο καιρός που θα βγάζει τραπεζάκια στον πεζόδρομο, γιατί υπάρχουν πολλα πιάτα ακόμα που πρέπει να δοκιμάσουμε.