Πολίτικη κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Την περασμένη Κυριακή 7/2 είπα να πάω βολτίτσα στο Φλοίσβο για περπάτημα και μετά να φάω και κάτι, μια και θα καούν οι θερμίδες έτσι και αλλιώς. Γνωστή μου οικογένεια μού είχε αναφέρει πριν από δυο μήνες για το Kangaroo. Είχαν πάρει φαγητό από εκεί για οικογενειακό τραπέζι και τελικά έγιναν φανατικοί πελάτες και τις καθημερινές. Βασικά μου είχαν εκθειάσει το κότσι και τη φάβα ως μαγειρευτά και το fish and chips ως το καλύτερο στην Αθήνα. Πήγα λοιπόν για δοκιμή.

Το μαγαζί είναι απλό και λιτό ως διακόσμηση και το ΄δουλεύει μια ολόκληρη οικογένεια. Η κυρία Πόπη είχε φαγάδικο- μπεργκεράδικο χρόνια στην Αυστραλία και συνέχισε την ίδια δουλειά όταν επέστρεψαν στην Ελλάδα. Τα κορίτσια, η Ελένη, η Σούλα και η Άννα, είναι ευγενέστατες και χαμογελαστές πάντα, έτοιμες να σε βοηθήσουν να διαλέξεις είτε από κοντά είτε από το τηλέφωνο την παραγγελία σου.
Μπροστά στην είσοδο είναι ο γυάλινος μπουφές που μπορείς να διαλέξεις βλέποντας τις σαλάτες και τα μαγειρευτά, όλα πεντακάθαρα και καλομαγειρεμένα.

Βασικά δεν ήξερα τι να διαλέξω και επειδή μου αρέσει η ποικιλία πήρα 1 μερίδα πλιγούρι 3,5 ευρώ και μια μερίδα πικάντικά chicken wings 5 ευρώ, τα οποία, ομολογώ ότι τα ερωτεύτηκα. Δε μύριζαν λαδίλα όπως κάποιου άλλου φαστφουντάδικου που είχα δοκιμάσει και ήταν πικάντικα όσο πρέπει χωρίς να είναι βαριά. Αλλά αυτό που με κατέπληξε ήταν το πλιγούρι, το οποίο η κυρά-Πόπη ως γνήσια πολίτισσα το φτιάχνει απίθανο. Οι μερίδες, για τις τιμές τους, είναι πάρα πολύ καλές και χορταστικές και όπως είδα σε κάποιους άλλους πελάτες που είχαν πάρει μπέργκερ και σε αυτά ειναι τεράστιες οι μερίδες. Χαρακτηριστικά το σπέσιαλ είναι στα 5,5 και το διπλό( που είναι μπέργκερ-γίγαντας)είναι στα 7,5 ευρώ.

Επίσης, και το τονίζω γιατί μου έκανε εντύπωση, τα ψωμάκια είναι φρέσκα και ψήνονται εκείνη την ώρα για αυτό και στο ντελίβερυ, όπως με ενημέρωσαν τα κορίτσια, αργούνε λίγο παραπάνω.

Ξαναπήγα σήμερα το μεσημέρι 13/2 και πήρα για το σπίτι κότσι με πατάτες φούρνου 8,5 ευρώ και μια φάβα 3,5 ευρώ. Οι μερίδες ήταν πολύ καλές και το κότσι από τα καλύτερα που έχω φάει(καλύτερο από κάποιο που δοκίμασα πρόσφατα σε μια πολύ ακριβή μπυραρία της Γλυφάδας και το πλήρωσα βαπορίσιο).

Γενικά, το μαγαζί ενδείκνυται για καλό σπιτικό φαγητό και για πολύ καθαρό μπέργκερ χωρίς πολυτέλειες και έξτρα χρεώσεις. Το 3 στο χώρο είναι γιατί είναι πολύ απλός και λιτός χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Στα συν είναι το ότι μπορείς να παρκάρεις για λίγο μπροστά στο μαγαζί.

Θα συνιστούσα ανεπίφυλακτα το μαγαζί για οικογενειακό τραπέζι και για ένα γεύμα καλό και οικονομικό σε οποιονδήποτε. Εγώ πάντως έγινα πιστή πελάτισσα.