Ελληνική κουζίνα - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Γεννημένος και μεγαλωμένος σε ένα χωριατόσπιτο με άλλους τρεις μεγαλύτερους αδελφούς, με μία μάνα που μαγείρευε από το πρωί μέχρι το βράδυ με αγνά-φυσικά προϊόντα για να ικανοποιήσει τις ορέξεις των γιών και του συζύγου της, εγώ δεν έμαθα ποτέ να μαγειρεύω. Είχα φάει τέτοιες νοστιμιές που όταν κατά την ενηλικίωση μου ανέβηκα στην Αθήνα, καμία βαρύτητα δεν έδωσα στην αναζήτηση του καλού φαγητού.

Ασχολήθηκα μονάχα με την ποίηση, τίποτα άλλο. Ότι κάνω, ότι ζω, αφετηρία και προορισμό έχει την ποίηση. Επίσης, πρέπει να πω ότι σιχαίνομαι την κριτική, ωστόσο, τρεις-τέσσερις φορές έχω γράψει κριτικά σημειώματα για ποιητικές συλλογές που πραγματικά θεωρώ αξιόλογες. Όμως, αυτό το σημείωμα δεν απευθύνεται σε κάποιο βιβλίο αλλά σε έναν χώρο φαγητού. (μαγαζί-εστιατόριο) που μου ερέθισε την αισθητική και την γεύση με την ίδια δύναμη που ερεθίζει την ψυχή μου η ποίηση.

Η «Νόνα», έτσι λέγεται το μαγαζί που κατά την ζακυνθινή ντοπιολαλιά σημαίνει «γιαγιά», είναι ένας χώρος δημιουργημένος από μία νεαρή γυναίκα που εναντιώθηκε στην λογική του «ετιματζίδικου» αλλά και του «καθιερωμένου». Πρόκειται για έναν χώρο που απευθύνεται σε ανθρώπους με ιδιαίτερα διατροφικά γούστα και ταυτόχρονα σε ανθρώπους με εξαιρετικά απλά γευστικά γούστα, αφού, το καλό φαγητό είναι πάντα καλό και αναγνωρίσιμο! Ιδιαίτερα και απλά συνάμα, όπως τα γούστα των ποιητών.

Το να έχει κανείς αισθητική στην γεύση, είναι πολιτισμός, όπως ακριβώς και να έχει κανείς αισθητική κρίση απέναντι στην ποίηση. Η Νόνα δεν ευαγγελίζεται την αυθεντία μιας τοπικής κουζίνας, έχει την δικιά της και εδώ αξίζει να πούμε ότι οι τιμές της απευθύνονται σε ανθρώπους, όπως απευθύνεται και η ποίηση. Χώρος απλός και λιτός, χώρος ελληνικός που επικρατεί το αγαπημένο χρώμα της Λιάνγκας. Έχουμε δηλαδή έναν χώρο που επιμελήθηκε η γυναίκα που τον εμπνεύστηκε και που ευθύνεται για την μαγειρική. Αισθητική και γεύση είναι αλληλένδετες.

Ένας τέτοιος χώρος για μένα λειτουργεί σαν αγκαλιά, αφού από την αισθητική και την διακόσμηση μέχρι την γευστική ικανοποίηση είναι εντελώς θηλυκός! Ακριβώς έτσι, σαν αγκαλιά λειτουργεί και η ποίηση, δίνοντας νόημα στις αισθήσεις μας. Δεν είμαι σίγουρος για το αν οι ποιητές έχουν επισκεφτεί την Νόνα, πάντως οι πελάτες που εγώ συνάντησα εκεί δείχνουν ιδιαίτερα ευαίσθητοι άνθρωποι και είμαι σίγουρος πως αναγνωρίζουν σε αυτό το μαγαζί την ποιότητα και την λεπτότητα που σε όλους τους τομείς επικρατεί.

Αν είχαμε τέτοιους χώρους και τέτοιες κουζίνες, αυτή η πόλη θα ήταν διαφορετική. Αν ο καθένας έκανε με τόση αγάπη την δουλειά του, όπως η Λιάνγκα, η ζωή όλων μας θα ήταν καλύτερη. Ναι, θα χαρακτήριζα την Νόνα ένα ποίημα και την Λιάνγκα μια ποιήτρια του καιρού μας. Τέλος, για μένα η Νόνα είναι το μαγαζί των ποιητών και όταν λέω ποιητές, εννοώ όλους τους καλλιτέχνες της ζωής.

Ζαχαρίας Στουφής