Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο μαγαζί το ‘χα βάλει στο μάτι από την μέρα που άνοιξε. Θες το περίεργο όνομα του, οι ευφάνταστοι μεζέδες του, οι φωτογραφίες και τα σχόλια που έβλεπα σε διάφορα site…. Δεν πρόκαμα όμως.
Όλο κάτι τύχαινε και πήγαινε αναβολή στην αναβολή. Τελικά τα κατάφερα.
Και τα κατάφερα με πολύ καλή παρέα. Την παρέα των εφηβικών μου χρόνων, την παρέα της 110, κάπου στη Λάρισα. Την φανταστική εκείνη παρέα που χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο όλοι ήθελαν να γίνουν μέλη της, που ξαναένωσε τα κομμάτια της πρόσφατα, 6 χρόνια πίσω. Σε αυτή τη συνάντηση θα βλέπαμε μετά από χρόνια την Τζένη.

Τι το καλύτερο λοιπόν να βρεθούμε σε παρεϊστικο μαγαζί, με πολύ καλούς μεζέδες και σε περιοχή που βόλευε όλους και την Πόλυ από Καλλιθέα και τον Γιώργο από Κερατέα.

Η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά στο παρκάρισμα, όπως και στο να βρουν κάποιοι από εμάς το μαγαζί, μιας και δεν φαινόταν κάποια επιγραφή μέσα στο σκοτάδι, παρά μόνο κάποια φώτα πίσω από το νάιλον που έκλεινε τον χώρο.
Αφού μαζευτήκαμε φάγαμε και την τελευταία ήττα. Ναι μεν είχα διαβάσει τον μπαμπά Fratello, αλλά είχα ξεχάσει ότι δεν έχει πλέον ψαρομεζέδες και κάποιους από τους τοπικούς μεζέδες. Αυτό δεν ήταν ικανό να μας χαλάσει όμως το πολύ καλό κλίμα της παρέας, αφού οι υπόλοιποι μεζέδες επαρκούσαν.

Καθίσαμε στην ξύλινη εξέδρα που προφανώς το καλοκαίρι χωρίς τον περιμετρικό μουσαμά δημιουργεί καλύτερο περιβάλλον. Τσιγάρο στο φουλ, άλλωστε ο Έλληνας είναι θεριακλής και δεν μπορεί με καλή παρέα, καλό ποτό και καλό φαγητό να κόψει το τσιγάρο.

Το όλο σκηνικό είναι ντυμένο με γήινα χρώματα και ελάχιστη έως ανύπαρκτη διακόσμηση. Τα είπαμε και με τον Παύλο το αφεντικό, μιας και ο Δημήτρης από την παρέα είναι φίλος του. Τραπέζια σε απόσταση μεταξύ τους οπότε δεν ακούγαμε τους δίπλα ούτε – ευτυχώς – μας άκουγαν.

Εξυπηρέτηση άριστη και φυσικά επεξηγηματική στα πάντα. Η κοπέλα που μας τάισε, ήξερε κάθε λεπτομέρεια των πιάτων λες και τα έφτιαχνε η ίδια. Όλα ήρθαν στην ώρα τους και στην κατάλληλη θερμοκρασία.

Παρότι οι άρρενες προτιμούσαμε το πολύ καλό –γνωστό από άλλη επίσκεψη- γιαννιώτικο τσίπουρο ή έστω το σπιτικό ρακόμελο, κάναμε το χατίρι των θήλεων της παρέας και ήπιαμε λευκό κρασί. Και ευτυχώς ‘’δεν μας ήπιε’’. Διότι είχαμε τόσα πολλά να θυμηθούμε, που όλο το βράδυ το ποτό έρεε άφθονο.
Μεζέδες αρκετοί με πολλές επαναλήψεις.

Δοκιμάσαμε τα φοβερά γιαγιαδίσια κεφτεδάκια που έφτασαν στο τραπέζι μας καφτά κατευθείαν από το τηγάνι, με έντονη την μυρωδιά του δυόσμου τα οποία συνοδεύονταν από μια απαλή sauce γιαουρτιού (Χ 3).

Τηγανιά χοιρινή μουσταρδάτη, με ψιλοκομμένα μανιτάρια και θυμάρι πολύ καλή και υπερπαραγωγή η τηγανιά με το λουκάνικο σε ροδέλες, την τριμμένη φέτα και το μπούκοβο για να γίνει ολίγον καυτερή (Χ 2). Πιάτο απλό στη σύλληψη αλλά φανταστικό στη γεύση.

Τηγανιά κοτόπουλο με ψιλοκομμένα κολοκυθάκια, αρωματισμένα με δυόσμο και μαστίχα. Αν σας αρέσει η γεύση της μαστίχας προτιμήστε το, για μια ποιο light έκδοση της τηγανιάς.

Χεράτες, χρυσαφένιες, κρατσανιστές πατάτες, μεγάλη ποσότητα με ρίγανή και έξτρα - λόγω γνωριμίας- ξυνομυζήθρα (Χ 3).

Ντάκος με ψιλοκομμένη τομάτα, ρίγανη, λίγο λάδι και τριμμένη ξυνομυζήθρα, χωρίς περιττό νερούλιασμα του ντάκου, φαγώθηκε ευχάριστα.

Εννοείται Χ 2 τυροκαυτερή με τσίπουρο πολύ ιδιαίτερη η γεύση στον ουρανίσκο, δεν υπήρχε περίπτωση αυτό το πιάτο να το χάσουμε με τίποτα. ΄

Υπέροχη πατατοσαλάτα ποτισμένη με ωραία μυρωδικά, βαλεριάνα και μοσχολέμονο, όπως και πολύ καλή η φάβα Φενεού ‘’πασπαλισμένη’’ από πάνω με κρίταμο.

Τέλος υπέροχα και χορταστικά τοματοπιτάκια με φέτα και καυκαλίθρα (Χ 2) και κολοκυθοκεφτέδες με sauce γιαουρτιού και λεβάντα. Εδώ καταλαβαίνεις πώς η μυρωδιά ενός απλού φυτού μπορεί να μεταμορφώσει ένα απλό πιάτο.

Στο τέλος κεραστήκαμε ένα πολύ καλό κορμό και θεϊκό ρακόμελο.
Οι συζητήσεις ‘’δίναν και παίρναν’’, ή Τζένη ακολουθούσε πιστά το τραγούδι του Δημητριάδη ‘’Σαν να μην πέρασε μια μέρα’’ και εμείς δεν λέγαμε να σηκωθούμε να φύγουμε.

Το ‘’Τσιπουρίτο’’ αξίζει σίγουρα περισσοτέρων από μία επισκέψεων ειδικά αν είσαι από τις πέριξ περιοχές, διότι είναι ένα μεζεδοπωλείο καθαρό, οικονομικό (δώσαμε σκάρτα 8 άτομα 15 ευρώ με πολύ κρασί) με ποιοτικούς μεζέδες (καθημερινή αγορά από τον ιδιοκτήτη των πρώτων υλών) και νορμάλ τιμές.

Σίγουρα πρέπει να βελτιώσει – διακοσμήσει τον χώρο του με απλές αλλά απαραίτητες παρεμβάσεις. Πάρτε την παρέα σας και επισκεφτείτε το προτιμώντας το μετρό του Χολαργού και όχι αυτοκίνητο, πιείτε καθαρά αποστάγματα και φάτε νόστιμους σπιτικούς μεζέδες σε ένα ζεστό και οικείο περιβάλλον.
Εμείς φεύγοντας ανανεώσαμε το ραντεβού, περιμένοντας να δούμε και τον Θάνο, εννοείται στο ίδιο μαγαζί.