17 Φεβ 2016

Αγαπητοί μου, σας καλωσορίζω σε μία ακόμα βόλτα στους δρόμους των αθηναϊκών γεύσεων… Αυτήν την φορά θα σας πάω στο Γκάζι και στον Κάνδαυλο.

Ο Κάνδαυλος είναι ένα ψητοπωλείο που είχε επενδύσει, κατά την γνώμη μου, στο γεγονός ότι το Γκάζι κάποιες άλλες εποχές ήταν πόλος έλξης για την αθηναϊκή νεολαία. Και λέω για τη νεολαία γιατί οι μεγαλύτερες και πιο άνετες οικονομικά ηλικίες προτιμούσαν κυρίως άλλα εστιατόρια που υπήρχαν στην γύρω περιοχή.

Όλα αυτά τα τελευταία χρόνια τα πιο πολλά μεζεδοπωλεία και εστιατόρια της περιοχής έκλεισαν ή άλλαξαν χέρια και όνομα. Ο Κάνδαυλος όμως παραμένει σταθερός στο πόστο του και με μόνιμη πελατεία. Αυτό από μόνο του είναι μία νίκη. Ειδικά στις μέρες μας, που όπως και να το κάνουμε δεν διάγουμε και τις ευκολότερες εποχές για το επιχειρείν της εστίασης.

Το καλοκαίρι έχει τραπέζια πάνω στο φαρδύ πεζοδρόμιο τα οποία κρατάει στημένα για όλο τον χρόνο αφού στην Αθήνα λίγες μέρες δεν μπορείς να κάτσεις έξω για να φας κάτι γρήγορο.

Γιατί εκεί στοχεύουν κυρίως. Σε αυτούς που ενδιαφέρονται για γρήγορο φαγητό ή γενικά για κάτι που θα τους χορτάσει χωρίς να τους ξοδέψει. Και όλοι οι Έλληνες ξέρουμε τι είναι αυτό που ανταποκρίνεται σε αυτές προδιαγραφές: το σουβλάκι!!!
Ο δρόμος μπροστά τους υποτίθεται ότι είναι κάτι σαν πεζόδρομος αλλά μη σας παραξενέψει το ότι θα περνάνε αυτοκίνητα σχεδόν συνέχεια.

Έχω κάτσει στον Κάνδαυλο γύρω στις 5-6 φορές από τις οποίες τις περισσότερες διαλέξαμε τα έξω τραπέζια τους. Μέσα δεν λέει και πολλά και συν τοις άλλοις έχει και πολλή φασαρία. Ένας πανικός από κόσμο που παραγγέλνει και περιμένει στην ουρά του, ψήστες που τρέχουν και δεν φτάνουνε και γκαρσόνια που ψιλοαρπάζονται με την κουζίνα για να τους δώσουν αυτά που έχουν ζητήσει.
Έξω είναι λίγο πιο ήρεμα εκτός κι αν είναι Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ και τα απέναντι μπαρο-κλαμπάκια –που σου θυμίζουν κλαμπάκια στο Φαληράκι Ρόδου δεκαετίας 1980- έχουν βάλει στο τέρμα την Πάολα για να προσεγγίσουν τα 18χρονα που συρρέουν κατά εκατοντάδες, λες και πάνε Δεκαπενταύγουστο βόλτα βραδυνή στη Μύκονο….

Στον Κάνδαυλο έχω παραγγείλει μόνο σουβλάκια και ποτέ δεν είχα μεγάλες απαιτήσεις. Πήγαινα κι εγώ απλά για να ξεγελάσω την πείνα μου και σπάνια έχω κάτσει πάνω από μισή ώρα. Τα σουβλάκια του είναι αρκετά μεγάλα και σίγουρα δεν αισθάνεσαι ότι σε κοροϊδεύουν. Όταν τα παίρνεις στα χέρια σου τα βλέπεις να ξεχειλίζουν, αλλά πολύ έξυπνα η ποσότητα του κρέατος είναι μικρότερη από αυτή των υπολοίπων υλικών. Το μάτι χορταίνει και μαζί με αυτό και το στομάχι. Κάθε φορά παίρνω δύο σουβλάκια και κάθε φορά βαρυγκωμώ σα να ανεβαίνω την ανηφόρα ασθμαίνοντας για να τελειώσω και το δεύτερο. Το ιδανικό θα ήταν να ήταν λίγο μικρότερα σε μέγεθος αλλά με περισσότερο κρέας.

Μη ξεχνάμε όμως το κοινό που κυρίως απευθύνονται. Πιτσιρικάδες που θέλουν να πάρουν ενέργεια για να συνεχίσουν το βράδυ τους, πιο ανθεκτικά στο αλκοόλ. Αν είστε δύο άτομα, απλά πάρτε από ένα και μια σαλάτα στη μέση. Θα χορτάσετε χωρίς να πείτε μετά: πωπω τι το θέλαμε και το δεύτερο!.
Ευτυχώς δεν είναι πολύ λιπαρά και αυτό τους το αναγνωρίζω. Γιατί έχουμε δοκιμάσει και κάτι σουβλάκια σε άλλα καταστήματα, που νομίζεις ότι τρως μπάμια λαδερή!

Αν βαριέστε να κάτσετε στα τραπέζια τους κι αν δεν ανησυχείτε μήπως έχετε διαρροές που θα σας χαρίσουν μία ωραιότατη λιγδοκηλίδα στο καινούργιο σας μπουφάν ή στο ωραιότατο μίνι σας, πάρτε ένα σουβλάκι στο χέρι και φέρτε μια βόλτα χαζεύοντας τους τοίχους της περιοχής που είναι γεμάτοι με αφίσσες για τις συναυλίες και τα μπαρ του Γκαζιού.

Τώρα, αν δεν χορτάσετε με το πρώτο και η ουρά μπροστά από τον πάγκο τους είναι υποφερτή, μπείτε και πάρτε ένα ακόμα.
Με 5 ευρουδάκια (αν πάρετε δύο) θα έχετε καθαρίσει με το γεύμα σας και θα σας μείνουν και λεφτά για να τα επενδύσετε σε κάποιο γειτονικό μπαράκι.

Εν ολίγοις, ο Κάνδαυλος –αν βρεθείτε στο Γκάζι- μια χαρά αξιοπρεπή επιλογή είναι για ένα γρήγορο φαγητό. Δεν είναι να ξεσπιτωθείς από άλλη γειτονιά για να γευτείς τα πιάτα του, αλλά αν βρεθείτε Γκάζι σας το συστήνω χωρίς επιφυλάξεις…
Γευτείτε, λοιπόν, το σουβλάκι σας στον Κάνδαυλο και ραντεβού μέχρι το επόμενο ταξείδι κάπου στη μεγάλη πόλη μας, που παρά την κρίση συνεχίζει να προσφέρει ευκαιρίες για καλό φαγητό, που σε αποζημιώνουν για τα πολλά στραβά της…

17 Φεβ 2016

zacou