Fun Restaurants - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Θα μπορούσα εύκολα να επινοήσω μια κριτική ώστε να "διατηρηθώ" στην καθημερινότητα του αγαπημένου μας σάιτ, όντας όμως σε mood διακοπών στο εξωτερικό (πόσο γρήγορα πέρασαν οι μέρες! ) προτίμησα να απολαύσω τη στιγμή καθώς το πιο λογικό και υγιές είναι να έχουμε και άλλα ενδιαφέροντα. Οπότε προτίμησα να μην μπω σε αυτόματο πιλότο και να παραθέσω στοιχεία από ιστοσελίδες που ασχολούνται με την εστίαση... ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΩΣΤΕ, ούτε να δημοσιεύσω από τη γκάμα μου μαγαζιά που έχω ξαναεπισκεφθεί ή στέκια κοντινά μου που πάνω-κάτω γνωρίζω τι συμβαίνει. Όλα στην ώρα τους φίλοι μου.

Με την ευκαιρία τσέκαρα τις κριτικές σας και πολύ χάρηκα που η φίλη Ucook απέκτησε 3ο σκούφο, αφού από τα γραφόμενά της μου μοιάζει αρκετά με την πολύ καλή φίλη PONTIKI.

Στο θέμα μας τώρα. Σάββατο βράδυ 13/2/2016, μια μέρα πριν τη γιορτή των ερωτευμένων και επειδή ανήμερα είχα φορτωμένο πρόγραμμα, αποφάσισα να κάνω την έξοδο μου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Είχε προηγηθεί η νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού αλλά δεν πτοήθηκα από το πικάρισμα των φίλων ότι θα πάω στην ΑΕΚοφωλιά!

Είχα κάνει μια μελέτη από το πρωί για πιθανές επιλογές, φοβήθηκα μην τυχόν βρω κάνα τρακτέρ στο κέντρο της Αθήνας και θεώρησα πιο σωστό να ανηφορήσω. Ευθύς εξ'αρχής οι επιλογές ήταν 2! Η πρώτη λεγόταν B-κουτί που φημίζεται για τον κόσμο που το επισκέπτεται από διάφορα μέρη της Αττικής και η δεύτερη Fairytale, ένα παραμυθένιο μαγαζί που θυμίζει Cap-Cap και Little Kook.

Φτάνοντας κατά τις 23.00 το βράδυ και έχοντας σαν στόχο να παρκάρω κοντά στο κλειστό γήπεδο του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας έφαγα φόλα. Ατελείωτοι κύκλοι για μια διαθέσιμη θέση πάρκινγκ... Πρέπει να έφαγα τουλάχιστον 20-25 λεπτά κάνοντας κύκλους. Χαρακτηριστικό είναι πως περνώντας έξω από το Byraki διακρίναμε 1-2 τραπέζια ελεύθερα. Μόλις παρκάραμε (μετά από 20-25 λεπτά θυμίζω) είδαμε 5-6 παρέες να περιμένουν υπομονετικά απ'έξω και άλλες 2-3 έξω από τις Μέλισσες. Σε επικοινωνία με τη φίλη PONTIKI, μου κάνει χαριτολογώντας πως "η Νέα Φιλαδέλφεια έχει γίνει χειρότερη και από την Ομόνοια σε κίνηση" αναφερόμενη όχι προφανώς στην επικινδυνότητα.

Τσεκάροντας τις υπόλοιπες επιλογές πριν το ποτό μας, αφού δεν είχαμε φάει σχεδόν τίποτα όλη μέρα, θυμόμουν πως πολύ κοντά υπήρχε το Hot-Hot burger bar που έχει βελτιωθεί χωροταξικά, η Εν Αιθρία αλλά και το Hammam. Η επιλογή μας όμως ήταν το Twist East που μπορεί να ήταν μικρό στο μάτι αλλά τη δουλειά του την έκανε μια χαρά. Θέλαμε λοιπόν να μεταφερθούμε πάλι πίσω στον χρόνο,3 βδομάδες πριν που δεν είχαμε δοκιμάσει και τόσο αυθεντικά πιάτα στο Dubai.

Αν είστε άτομο που θέλετε να καθίσετε άνετα και να απολαύσετε ένα δείπνο, λυπάμαι αλλά θα δυσκολευθείτε Σάββατο βράδυ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Όλα τα μαγαζιά ήταν γεμάτα (ακόμη και η Πρίγκηπος πχ), οπότε έχετε το κατά νου. Κατά τα άλλα πρόκειται για μικρό μαγαζάκι που εξυπηρετεί και έξω στο πεζοδρόμιο κάποια τραπέζια, ενώ υπάρχει και δυνατότητα delivery. Στον πρώτο χώρο υπαρχουν τραπεζοκαθίσματα για να καθίσεις, στο δεύτερο ακόμα μικρότερο χώρο υπάρχουν ψηλά σταντ. Αν είστε τυχεροί σαν εμάς ακόμα πιο μέσα στο βάθος υπάρχει ένα μικρό δωματιάκι με 2 χαμηλά τραπέζια που μπορείς να φας πιο ήρεμα. Πλάκα είχε η μικρή φουφού που ζέσταινε, όπως και ο τοίχος με την ταπετσαρία που είχε διάφορα σπιτάκια και μας ανάγκασε να βγάλουμε και φωτογραφία.

Κατά τα άλλα υπάρχουν διάφορα έξυπνα και χαρούμενα καδράκια με διαφημίσεις (πχ Έψα) είτε διακοσμημένα ραφάκια. Το 4άρι χάνεται λόγω τουαλέτας που είναι 1 επι 1 και όπως χαρακτηριστικά είπε η κοπέλα μου "το πάτωμα είναι ολισθηρό αλλά ενώ γλίστρησα δεν έπεσα αφού δεν υπήρχε χώρος! ".

Η εξυπηρέτηση έξυπνη. Μας "τσίμπησαν" από τον δρόμο λέγοντας μας πως υπήρχε τραπέζι για εμάς και μας καληνύχτισαν στην έξοδο. Μέσα δεν μας έφεραν ιδιαίτερες αντιρρήσεις όταν άδειασε το τραπέζι στο δωματιάκι, ενώ και η ταχύτητα τους ήταν άψογη καθώς η παραγγελία μας ήρθε στη σωστή σειρά και ζεστή! Το άριστα το χάνει από την απόδειξη καθώς όταν ζητήσαμε λογαριασμό, το ποσό μας ανακοινώθηκε προφορικά. Πταίσμα που διορθώνεται.

Το μαγαζί αναφέρεται ως pocket house, με κουζίνα με Πολίτικα αρώματα. Κατ'αρχάς αναφέρει πως όλα τα προϊόντα είναι φρέσκα και παραλαμβάνονται κάθε μέρα. ΝΑΙ, συμφωνώ ότι δοκίμασα μου έδωσε την αίσθηση φρεσκάδας και φροντίδας.

Περιλαμβάνονται 5 σαλάτες όπως φατούς, ταμπουλέ, Καίσαρα. Παίζει με τα γνωστά ορεκτικά όπως χούμους, τζατζίκι, τυροκαυτερή κλπ ενώ στα κρέατα υπάρχουν οι γνωστές μερίδες όπως πχ σις κεμπαπ, σις κοτόπουλο, πανσέτα, μπιφτέκι, λουκάνικο γεμιστό κλπ.

Εκεί που κάνει τη διαφορά είναι στα τσεπάκια (φρέσκια ζύμη αραβικού άρτου, αρμένικης προέλευσης, πιο παχουλή από την αραβική πίτα σε σχήμα μισοφέγγαρου/βαρκούλας. Οι επιλογές είναι με φαλάφελ, κεφτέδες, κοτόπουλο, χοιρινό, κεμπάπ, γιαουρτλού και τζιλβέ (ψιλοκομμένο χοιρινό σχάρας). Υπάρχουν επίσης αραβικές πίτες, αρμένικη πίτα (πιο παχουλή από την αραβική) και το Bifana!

Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται νερό βρύσης σε δική τους μποτίλια.

- Ταλαγάνι στη σχάρα στα 6.4 ευρώ. Ήρθαν 2 μεγάλα κομμάτια με ψητή τομάτα και γλυκόξινη σάλτσα μπαλσάμικου. Καλοψημένο, νόστιμο όπως το έχω δοκιμάσει και αλλού. Γενναία μερίδα. Ξεκινήσαμε καλά!

- Τυλιχτή αραβική πίτα (28 εκατοστών) με γίγας κοτόπουλο στα 4 ευρώ. Το κοτόπουλο ήταν σις σε βέργα και η γέμιση με τομάτα, αγγούρι, iceberg, μαρούλι, πατάτα και σως γιαουρτιού. Φρεσκότατο, με τρυφερό κοτόπουλο και με την αίσθηση δροσιάς. Επίσης χορταστικό.

- Τσεπάκι με κεφτεδάκι στα 2.7 ευρώ. Στη γέμιση υπήρχαν ακόμα τομάτα, πατάτα και αρωματικό γιαούρτι.3 αφράτα κεφτεδάκια και φρεσκότατα έδεναν με τα υπόλοιπα υλικά. Μου θύμισε το αντίστοιχο με αραβική πίτα που τρώω από τον Καράμπαμπα στη γειτονιά μου. Έπεσα με τα μούτρα και το καταβρόχθισα!

- Bifana Μάνα στα 6 ευρώ! Το Bifana είναι ένα είδος πρότυπης συνταγής ανοιχτού ψωμιού πάνω σε πιάτο, γεμισμένο με κρέας ή οτιδήποτε άλλο. Το ψωμί είναι αφράτο, ποντιακής προέλευσης και το τελευταίο καβούρδισμα γίνεται στη σχάρα (αναφέρω ότι γράφεται στον κατάλογο τους).

Στην προκειμένη περίπτωση το ψωμί ήταν κομμένο στα 4 με χοιρινό καπνιστό, μαγειρεμένο ραγού (σε κόκκινη σάλτσα),2 τηγανιτά αυγά και αρωματικό γιαούρτι. Χορταστική μερίδα με μπόλικες φρέσκες πατατούλες. Μου άρεσε που οι κρόκοι έσπαγαν και "αγκάλιαζαν" τη σαλτσούλα με το λεπτοκομμένο κρεατάκι. Είχα ήδη σκάσει από τα υπόλοιπα αλλά τα κατάφερα και άφησα μόνο τις πατατούλες. Δεν μιλάμε για γκουρμεδιάρικο πιάτο και υψηλής τέχνης αλλά σίγουρα ήταν καλομαγειρεμένο.

- 1 Κόκα Κόλα κουτάκι στα 1.2 ευρώ.

Το συνολικό ποσό που μας ανακοινώθηκε προφορικά ήταν στα 20.8 ευρώ που πολύ ευχάριστα τα δώσαμε.

Συμπερασματικά θα πω πως:

Δεν πρόκειται για μαγαζί που θα κανονίσετε μια επίσημη έξοδο. Ο χώρος είναι μικρός και μαζεύει όλες τις ηλικίες. Από πιτσιρικάδες 15χρονους μέχρι 50άρηδες. Είναι όμως μια αρκετά καλή επιλογή για κάτι χαλαρό και φρέσκο. Αν βρισκόταν στην περιοχή μου θα το τιμούσα πολύ συχνά. Φημίζεται και για τα φαλάφελ του.

Κάποιοι φίλοι μίλησαν με τη σφραγίδα ποιότητας Fratello. Εγώ θα μιλήσω αντίστοιχα εδώ για τη σφραγίδα ποιότητος PONTIKI που όπως μου είπε παραγγέλνει συχνά. Και η ΑΕΚτζού έχει (εκτελεστική) δεινότητα σαν τον Stephen Curry στις επιλογές της!

Η βραδιά μας έκλεισε με ποτάκι στο B-Κουτί αλλά αυτό το γεγονός δεν έχει σημασία αυτή τη στιγμή για το σάιτ μας. Μια επίσκεψη όμως πρέπει να την κάνετε!

Πολύ χαίρομαι που επέστρεψα στις επάλξεις με μια τόσο θετική κριτική!