Ελληνική κουζίνα - Κουκάκι, Αθήνα

Μια πολύ ωραία ταβέρνα σε μια πολύ όμορφη περιοχή της Αθήνας, λίγο κέντρο-απόκεντρο. Ήσυχη γειτονιά, χωρίς φασαρία, τόσο κοντά και τόσο μακριά στο κέντρο. Ο λόφος του Φιλοπάππου σε απόσταση αναπνοής. Ο χώρος όμορφος, μακρόστενος, παραδοσιακός. Μάλλον ήταν παλιό σπίτι που μετατράπηκε σε ταβέρνα και έγιναν και κάποιες προσθήκες. Στα συν ότι υπάρχουν 2 διακριτοί χώροι καπνιζόντων και μη. Τέλος αντιλήφθηκα παρουσία πάνου, γεγονός που δηλώνει ότι τα σαββατοκύριακα παίζει ζωντανή μουσική.

Πήγαμε ένα μεσημεροαπόγευμα Σαββάτου και πετύχαμε αρκετές νεανικές παρέες. Ωστόσο, εντύπωση μου έκανε που 1-2 πιάτα που ζητήσαμε είχαν ήδη τελειώσει από εκείνη την ώρα. Δηλαδή μέχρι το βράδυ τι θα γινόταν;

Ο κατάλογος έχει πολλά και πολύ ενδιαφέροντα πιάτα και κάποια εκτός καταλόγου. Στην αρχή έφτασαν ως καλωσόρισμα ελίτσες συνοδεία ντιπ. Τα πιάτα που παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε ήταν τα εξής:

- τυροπιτάκια με τέσσερα τυριά, που ήταν μαλακά, με πολύ ωραίο συνδυασμό τυριών, καθόλου αλμυρά, τα τσακίσαμε στην κυριολεξία!

- μελιτζάνα καπνιστή με κομματάκια ντομάτας, που κατέφτασε δροσερή με την ελαφριά γεύση της καπνίλας να αφήνει μια υπέροχη γεύση στον ουρανίσκο μας.

- κολοκυθοκεφτέδες που κατέφτασαν τραγανοί, νοστιμότατοι, χωρίς την ενοχλητική λαδίλα να καλύπτει τη γεύση τους

-γιαουρτλού κεμπάμπ με πιτούλες, πιάτο χορταστικό με όμορφη παρουσίαση. Τα κεμπάμπ ήταν μυρωδάτα και ζουμερά.

- μοσχάρι κοκκινιστό με χοντρό μακαρόνι. Γνήσια παραδοσιακή ελληνική γεύση με το μοσχάρι να πρωταγωνιστεί και να λιώνει κυριολεκτικά στο στόμα. Πραγματικά με γύρισε χρόνια πίσω σε ελληνικές συνταγές της γιαγιάς.

- μπανόφι σοκολάτας, χορταστικό, τεράστιο, χειροποίητο και όχι ετοιματζήδικο ζαχαροπλαστείου. Μας άρεσε πάρα πολύ και ήταν ό, τι καλύτερο για κλείσιμο αυτής της γευστικής μας απόλαυσης.

-1/2 κόκκινο κρασί χύμα, δροσερό και απολαυστικό

-ψωμί λευκό και μαύρο

-νερό σε κανάτα

Στο τέλος μας ήρθε κέρασμα λικέρ μαστίχας.

Η εξυπηρέτηση ήταν αποτελεσματική, λίγο διεκπεραιωτική αλλά αρκετά προσεγμένη.

Συνοψίζοντας λοιπόν να πως ότι μου άρεσε η γευστική εμπειρία της "Αυλής", αφού μείναμε καθόλα ευχαριστημένοι. Ωστόσο, οι τόσο τσιμπημένες τιμές για το φαγητό αυτό, σε αυτή την εποχή, πραγματικά δεν δικαιολογούνται για το συγκεκριμένο χώρο και την περιοχή. Πληρώσαμε για όλα τα παραπάνω 58 ευρώ. Τα θεωρώ πολλά. Τα χρήματα αυτά πλέον τα πληρώνεις σε ακριβά εστιατόρια πιο ακριβών περιοχών και όχι σε ταβέρνα-μεζεδοπωλείο στο Κουκάκι.