Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

2 άτομα, Σάββατο κατόπιν κράτησης την ίδια ημέρα, οδεύσαμε σε άλλο ένα εστιατόριο της λίστας. Η επιθυμία ήταν για φαγητό Ιταλικού τύπου οπότε η επιλογή ήταν σχετικά εύκολη. Το πάρκινγκ μου φάνηκε δραματικό, αλλά μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι δεν ξέρω την περιοχή, οπότε τελικά βρήκα θέση στον πίσω δρόμο, καβαλώντας κι εγώ όπως οι άλλοι λίγο πεζοδρομιάκι.

-----Χώρος - Ατμόσφαιρα (3/4)-----

Μπαίνοντας στον ψηλοτάβανο, μικρό χώρο θα δεί κανείς στο πρώτο μισό 15-17 τραπεζάκια σε σχετικά μικρές αποστάσεις μεταξύ τους, χωρίς να είναι ενοχλητικό και στο άλλο μισό την ανοιχτή κουζίνα που γίνονται όλες οι ετοιμασίες των πιάτων. Η διακόσμηση είναι απλή και ωραία, ενώ μια έντονη βαβούρα κυριαρχεί καλύπτοντας και την απαλή μουσική, που οφειλόταν νομίζω κυρίως σε 2 παρέες που απλά κάνανε τον κακό χαμό! Το κάπνισμα απαγορεύεται και τυπικά και ουσιαστικά... Μπράβο! Είναι από τα μαγαζιά που αποδεικνύουν ότι ο Έλληνας μπορεί να φάει και χωρίς να ντουμανιάζει ο κόσμος όλος.

-----Εξυπηρέτηση (3/4)-----

Αρχικά το τραπέζι μας ήταν στα όρια με την κουζίνα και σε πέρασμα, όμως ο ευγενέστατος κύριος, που από ό, τι κατάλαβα πρέπει να ήταν ο ένας εκ των ιδιοκτητών, προσφέρθηκε από μόνος του να μας μεταφέρει σε καλυτερο τραπέζι που μόλις άδειασε. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο όταν πήγαμε, ενώ γέμισε στη συνέχεια. Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, γρήγορη και πολύ φιλική. Για κάποιο λόγο, μετά από λίγο ο ίδιος κύριος μεταφέρθηκε στην κουζίνα να βοηθήσει, αφήνοντας μόνο ένα νεαρό σερβιτόρο για όλα τα τραπέζια και εκέι φάνηκε λίγο να μη μπορεί να προλάβει τα πάντα (λογικό), ενώ υπήρχε και μια καθυστέρηση μέχρι να πληρώσουμε.

-----Γεύση (3/4)-----

Ρωτηθήκαμε για το αν θέλουμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο και επιλέξαμε το πρώτο. Παραγγείλαμε:

Pizza Pollo 30 cm, με φιλετάκια κοτόπουλο, μπέικον & φρέσκα μανιτάρια, πολύ ελαφρυά pizza ευχάριστη γεύση, πολύ καλά υλικά, θα ήθελα λίγο πιο αλατισμένη τη σάλτσα. 3/4, 8,90 euro.

Lasagna al Forno, με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας, κιμά, beschemel και παρμεζάνα.
Εξαιρετικά, μου άρεσαν πολύ, ήταν μια καλή σε ποσότητα και πλούσια μερίδα, μύριζες το μοσχοκάρυδο και το γαρύφαλλο, νόστιμος ο κιμάς, τα λαζάνια πλατιά όπως μου αρέσουν. Πολύ νόστιμο πιάτο. 4/4, 8,90 euro.

Risotto fungi e Tartufo, με ποικιλία μανιταριών, λάδι και πάστα τρούφας, διακοσμημένο στην κορυφή με κομμάτια παρμεζάνας. Να σημειώσω ότι μόλις η τρούφα μπήκε στο τηγάνι μύρισε όλο το μαγαζί. Πολύ ωραίο πιάτο, νόστιμα τα μανιτάρια, ένα τσίκ στο καρύκευμα θα το ήθελα για να γίνει ακόμα καλύτερο. 3/4, 7,90 euro.

1 ποτήρι λευκό κρασί 9 Μουσών, μπουκαλάκι που ανοίχτηκε μπροστά μας, καλό, 3,50 euro.

Συνολικά το φαγητό ήταν πολύ ωραίο και ανάλαφρο, χορτάσαμε αλλά δε φουσκώσαμε και προπαντώς δε βαρυστομαχιάσαμε. Να παρατηρήσω ότι σε μας δεν ήρθαν ψωμάκια που είδα σε όλα νομίζω τα τραπέζια. Δε ρωτηθήκαμε είναι η αλήθεια και δε χρεώθηκε ασφαλώς τίποτα. Δεν ξέρω μήπως έρχονται αν παραγγείλεις σαλάτα ή pasta ή είναι έξτρα στην παραγγελία.

-----VFM (4/4)-----

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 29,20 μαζί με το κρασί, με 0 euro κουβέρ παρακαλώ και με την απόδειξη να έρχεται στο τραπέζι μας με την παραγγελία! Άρα με 13-15 euro το άτομο τρώς μια χαρά. Μας κέρασαν λιμοντσέλο και αν εξαιρέσουμε τη μικρή καθυστέρηση όπως προανέφερα μέχρι να πληρώσουμε, μέιναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από το σύνολο της εμπειρίας. Πολύ τίμιο μαγαζί, φαίνεται να δημιουργήθηκε από αγάπη και όχι με αποκλειστικό γνώμονα το κέρδος, Το προτείνω και θα ξαναπάω.