Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Πήγα κι εγώ στην πολυδιαφημισμένη Κάππαρη, Κυριακή μεσημέρι, παρέα 6 ατόμων.
Ομολογώ ότι σαν χώρος, χωρίς να πρόκειται για κάτι ιδιαίτερο, είναι πολύ καλά στημένος, με μια μικρή όμορφη αυλή, ωραίο, νεανικό και ζεστό περιβάλλον και ταιριάζει με τη γενικότερη αισθητική και ατμόσφαιρα της γειτονιάς των Πετραλώνων. Τα τραπέζια καλά στημένα, χωρίς να στριμώχνεται κανείς αν και ήταν γεμάτο από κόσμο. Μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι υπήρχαν τραπέζια τόσο για παρέες αλλά και για ζευγάρια, πιο απομονωμένα. Πολύ ωραίος λοιπόν ο χώρος, σε προδιαθέτει να το επιλέξεις.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Όλα τα παιδιά πρόθυμα και ευγενέστατα και αρκετά γρήγορα. Αν και είχε πολύ κόσμο, ένεκα της ημέρας (Αγίου Βαλεντίνου) και του καλού καιρού, δεν καθυστέρησαν τα φαγητά και τα ποτά.

Στο θέμα των φαγητών θα τα χαλάσουμε όμως, κι αυτό γιατί η ποιότητα των φαγητών έχει διαφημιστεί πολλάκις. Κατ'εμέ τα πιάτα ήταν μέτρια. Θέλω να πιστεύω ότι απλά ήταν μια άτυχη μέρα αλλά θα το τσεκάρω σίγουρα την επόμενη φορά που θα πάω. Πάντως, δεν δικαιολογεί τις διθυραμβικές κριτικές που διάβαζα σε κάποια sites.

Έχουμε και λέμε:
Σαλάτα με ανάμεικτα λαχανικά και κάποιο τυρί (μανούρι αν δεν κάνω λάθος). Μετριότατη, όλα ανάκατα και ψιλοκομμένα με κάποια σως, δεν σου άφηνε καμία γεύση ούτε λαχανικών, ούτε τυριού.
Φάβα: επίσης μέτρια και αδιάφορη, εντελώς στεγνή. Το μόνο καλό ήταν τα καραμελωμένα κρεμμύδια.

Κρεατόπιτα: αρκετά νόστιμη, ο κιμάς ωραίος αλλά η μερίδα πολύ μικρή.
Ντολμαδάκια και κολοκυθοανθοί με γιαούρτι. Σκέτη απογοήτευση. Τρία μικροσκοπικά ντολμαδάκια και άλλοι τόσοι ανθοί (τα έβλεπες με μικροσκόπιο), άγευστα και ψιλοαπαράδεκτα.

Ποικιλία κρεατικών για 4 άτομα. Η ποικιλία δεν ήταν άσχημη. Τα κρέατα δεν ήταν ιδιαίτερα πολλά αλλά ήταν καλοψημένα. Μόνη παραφωνία (κάτι που το κάνουν πολλά εστιατόρια) ήταν ότι είχε περισσότερο λουκάνικο και λιγότερη ποσότητα από τα άλλα κρέατα. Πάντως ήταν γενικώς καλοψημένα ενώ και οι τηγανιτές πατάτες που συνόδευαν το πιάτο ήταν εξαιρετικές, κομμένες στο χέρι, τραγανές και σε φρέσκο λάδι.

Μερίδα μπιφτέκι. Παραδόξως γενναία μερίδα και καλοψημένο το μπιφτέκι.
Ποτά: κρασί λευκό και κόκκινο (συνολικά 1,5 κιλό) και ένα μπουκαλάκι τσίπουρο, όλα πολύ ωραία.

Τιμές: Λίγο τσιμπημένες, αν αναλογιστεί κανείς ότι οι μερίδες των ορεκτικών ήταν μικρές. Σύνολο 92 ευρώ για 6 άτομα. Η ποικιλία των κρεάτων (4 ατόμων) στα 32 ευρώ, πιο ακριβή από ότι σε άλλα μεζεδοπωλεία, που σημαίνει ότι τα υπόλοιπα (σαλάτα, 3 μικρά ορεκτικά, μπιφτέκι και ποτά) στοίχισαν 60 ευρώ.

Στα θετικά, το γλυκό που σου φέρνουν στο τέλος, ένα βουνό μπάλες παγωτό με brownies. Πολύ καλό!

Γενικά, χωρίς να θέλω να είμαι αυστηρός, νομίζω ότι πρέπει να αυξήσουν λίγο τις μερίδες (και ποιοτικά) και να μειώσουν λίγο τις τιμές, ιδιαίτερα σε αυτές τις εποχές. Κατά τα άλλα, πολύ καλή επιλογή με πολλά περιθώρια όμως για βελτίωση.