Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Αυτή η μανία μου να ψάχνω για τα «διαμαντάκια», τα μαγαζιά δηλαδή που δεν είναι πολυδιαφημισμένα εδώ ή σε άλλα sites, κάποια στιγμή θα κατέληγε και σε αστοχίες, ήταν μαθηματικά βέβαιο. Είπα να το παίξω έξυπνος λοιπόν και ενώ όλοι στα Μελίσσια προτιμούν το Μαύρο Πρόβατο, εμείς πήγαμε απέναντι, στο Οξύμωρον. Το γεγονός ότι το ένα ήταν σχεδόν φίσκα (Κυριακή απόγευμα) και το άλλο άδειο δεν με προβλημάτισε όπως θα έπρεπε, άλλωστε είμαι της άποψης ότι οι πολλοί δεν έχουν πάντα δίκιο.

Αρχικά συνειδητοποιήσαμε ότι οι φωτογραφίες κολακεύουν τον χώρο, ειδικά τον εσωτερικό, εντελώς άλλη αίσθηση μας είχε δημιουργηθεί, περιμέναμε κάτι πιο προσεγμένο. Δεν νομίζω ότι το «βιομηχανικό και μοντέρνο» μεταφράζεται σε διαρρύθμιση τύπου Goody’s με ένα μεγάλο πάγκο να χωρίζει την κουζίνα από τα τραπέζια ή σε ένα τρίκυκλο ποδήλατο πάνω από την πόρτα ή σε τουαλέτες με γούρνα, αντί για νεροχύτη, που περιμένει την Ντόλυ (το άλογο του Λούκυ Λουκ) να έρθει να ξεδιψάσει ή σε μια αίσθηση γενικότερη ότι τελείωσαν τα τούβλα και δεν το χτίσαμε ολόκληρο. Σπάνια δίνω τέτοια έκταση στο θέμα «διακόσμηση» αλλά μου έκανε αρνητική εντύπωση προσωπικά, σε κάποιον άλλον μπορεί και να αρέσει, υποκειμενικά είναι όλα αυτά. Οι αποστάσεις πάντως μεταξύ των τραπεζιών είναι σωστές.

Το σημαντικό είναι πάντα το φαγητό. Ξεκινήσαμε πολύ θετικά γιατί είδαμε ότι έχει κρασί Ζίτσα και μάλιστα μόλις 3 € το μπουκάλι, εξαιρετική επιλογή, θυμηθήκαμε και τα Φουρνομαγειρέματα. Από ορεκτικά και κυρίως πήραμε:

• Σαλάτα κοτόπουλο (μαρούλι, κοτόπουλο, λιαστή ντομάτα, καρότο, παρμεζάνα, κρουτόν). Υπερφορτωμένη σαν concept αλλά το άσχημο δεν ήταν αυτό. Το κοτόπουλο ήταν ξερό και αναγκάστηκα εντελώς ακαλαίσθητα να φτύνω κομματάκια, μάλλον περίσσευμα από προηγούμενη ημέρα ?

• Σφακιανή πίτα. Δηλαδή 4 τυροπιτάκια μυζήθρας με μέλι, OK σαν ποσότητα, έντονη λαδίλα όμως που χάλαγε όχι τη γεύση αλλά την αίσθηση μετά...

• Ψαρονέφρι με σως μουστάρδας. Το καλύτερο πιάτο, συνοδευμένο με πατάτες φρεσκοκομμένες σε ροδέλες.

• Μεξικάνικα πικάντικα κεφτεδάκια, επίσης με πατάτες. Όχι τόσο πικάντικα, με ένα τραγανό περίβλημα απέξω, αρκετά επιτυχημένο σαν γεύση παρόλο που σαν εικόνα στην αρχή είναι περίεργο.

Στο τέλος μας προσφέρθηκε γλυκάκι και επιπλέον κρασί αλλά αρνηθήκαμε λόγω βιασύνης. Η εξυπηρέτηση γενικά παίρνει άριστα, ευγενέστατη υποδοχή, ταχύτητα και καλή διάθεση, αξίζει ένα μπράβο. Παρατήρησα μάλιστα ότι σε ζευγάρι που καθόταν στον εξωτερικό χώρο και παραπονέθηκε για το κρύο έφεραν αμέσως δίπλα τους σόμπα.

Δυστυχώς όμως ο επαγγελματισμός πρέπει να μεταφερθεί και στην κουζίνα, διότι ναι μεν δοκιμάσαμε λίγα πράγματα και όχι αυτά που διάβασα εδώ ότι είναι τα δυνατά τους (π. χ. μεζές του κερατά, πίτα με παστουρμά κλπ) αλλά ένα ολοκληρωμένο μενού πρέπει να έχει ποιότητα για να καλύπτει όλες τις τυχαίες επιλογές του εκάστοτε πελάτη.

Πληρώσαμε 32€, ποσό δίκαιο για τις ποσότητες αλλά άδικο ως προς την ποιότητα των ορεκτικών. Τέλος να πω ότι δεν μας έφεραν ψωμί, για μένα είναι πάντα απαραίτητο, ειδικά όταν έχεις παραγγείλει σαλάτα και κυρίως πιάτο που έχει σάλτσα.