Πολίτικη κουζίνα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το Χαλάνδρι τα τελευταία χρόνια αποτελεί μια από τις πιο δημοφιλείς περιοχές, με πολλές επιλογές, είτε πρόκειται για φαγητό είτε για διασκέδαση. Στο τομέα του φαγητού που μας ενδιαφέρει, φαγάδικα όλων των τύπων ανοίγουν και κλείνουν με αστρονομική ταχύτητα, επαληθεύοντας ότι τελικά, είναι πολύ λίγα αυτά που αξίζει πραγματικά να δώσει κάποιος τα χρήματά του.

Ένα τέτοιο είναι και ο Αγοραστός, στη κεντρική πλατεία του Χαλανδρίου, που αξίζει να τιμήσει κάθε φίλος της πολίτικης κουζίνας. Ο χώρος προσεγγίζει την εικόνα ενός μοντέρνου σουβλατζίδικου, γενικά δεν σου μένει αξέχαστος, αλλά δεν ενοχλεί κιόλας. Σαφώς, αξίζει πολύ περισσότερο η επίσκεψη τους ζεστούς μήνες του χρόνου, όπου η επιλογή τραπεζιού στη πλατεία αλλάζει τελείως τις εντυπώσεις. Σε κάθε περίπτωση, σε ώρες και ημέρες αιχμής προνοήστε και κάντε κράτηση.

Ο κατάλογος προσφέρει πολλές επιλογές σε κεμπάπ, ορεκτικά της πολίτικης κουζίνας, μαγειρευτά και σαλάτες. Επειδή τον έχω επισκεφθεί αρκετές φορές και ότι έχουμε επιλέξει μας δικαίωσε, θα αναφερθώ σε συνοπτικά σε πολλά και διαφορετικά πιάτα (όχι με πολλές λεπτομέρειες, τονίζοντας ότι σε όλα το επίπεδο ήταν άνω του μέσου όρου).

Ξεκινώ με ίσως ένα από τα καλύτερα γιαουρτλού κεμπάπ της πόλης. Μερίδα για καλοφαγάδες αφού περιλαμβάνει 4 κεμπάπ σερβιρισμένα σε πήλινο, πάνω σε μια αφράτη πιτούλα με μπόλικο γιαούρτι και σάλτσα μυρωδάτη με μπαχάρια της Ανατολής. Τρώγεται ευχάριστα από όλους χωρίς να είναι βαρύ. Εξαιρετικό πιάτο και το φιστικλί κεμπάπ ζυμωμένο με φυστίκι, ιδιαίτερο πιάτο και πολύ νόστιμο, αξίζει να το δοκιμάσετε! Γενικά, οι επιλογές σε κεμπάπ δεν θα σας απογοητεύσουν γι’ αυτό και δεν θα επεκταθώ άλλο.

Στα μαγειρευτά το αγριογούρουνο στιφάδο «τρέλανε» την παρέα (δεν έχω ιδία άποψη), πολύ καλό το φρικασέ και για να είμαι απόλυτα αντικειμενικός, δυστυχώς μέτριο το χουνκιάρ μπεγιαντί που αν και καλομαγειρεμένο, ήταν αρκετά αδιάφορο για τα γούστα μου, καθώς στον πουρέ μελιτζάνας έλειπε η γευστική ένταση που εγώ τουλάχιστον περίμενα.

Τα πολύ περιποιημένα πιάτα και ο σεβασμός στο πελάτη φαίνονται επίσης και από τον τρόπο σερβιρίσματος στα χοιρινά καλαμάκια, καθώς σε ημέρα που η γυναίκα μου παρήγγειλε 2 σκέτα καλαμάκια (1,50€/ τεμ), κατέφθασαν σε πιάτο με αρκετές πατάτες, πίτα και σαλάτα για γαρνιτούρα (κανονική μερίδα στην τιμή των 3€! ). Στα ορεκτικά επίσης πλήθος επιλογών, όπου η καλή πρώτη ύλη και το σωστό μαγείρεμα/ψήσιμο είναι απολύτως εύληπτα. Ολοκληρώνω με τις καλό-τηγανισμένες και χωρίς περιττά λάδια πατάτες και το εξαιρετικό ζυμωτό καρβελάκι. Δυστυχώς θα είμαι αυστηρός στη κριτική των γλυκών, αφού οι επιλογές (προφιτερόλ, εκμέκ, καζάν ντιπί κ. α ) είναι 2 κλικ πιο κάτω από το επίπεδο του φαγητού.

Οι τιμές πολύ λογικές, στα ίδια επίπεδα με όλα τα μεταμοντέρνα σουβλατζίδικα, το κάνει προσιτό σε παρέες 30 something αλλά και σε μεγαλύτερο κόσμο που ξέρει να διακρίνει το ποιοτικό φαγητό (κάνει και delivery στην ευρύτερη περιοχή).