Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ν. Χαλκηδόνα, Αθήνα

Επίσκεψη καθημερινή 17 Δεκεμβρίου δύο άτομα που στην συνέχεια γίναμε τρία. Δεν είναι το εστιατόριο που μου κάνει κλικ για επίσκεψη Σαββατόβραδο, οπότε ήταν μια καλή ευκαιρία, μια φορτωμένη μέρα μετά από δουλειά κι άλλες υποχρεώσεις, κι αφού δεν υπήρχε κάβα φαγητού στο σπίτι (αν φύγει η μαμά…βράστε τα), να κάνουμε ένα test drive. Ε, δεν είναι και σωστό να έχουμε καινούρια άφιξη στην περιοχή και να μην έχουμε άποψη.

Βρίσκεται ουσιαστικά στις αρχές τις Δεκελείας απέναντι από την πιτσαρία L’artigiano, σε ευδιάκριτο σημείο αφού είναι διαμπερές και έχει πρόσβαση από δύο πλευρές. Από την Δεκελείας για όσους έρχονται από Αχαρνών ή από Αγίους Αναργύρους και από την Μαραθώνος (είναι ο δρόμος που καταλήγει στο γήπεδο της ΑΕΚ) για όσους έρχονται από Πατήσια κατηφορίζοντας την Χαλκίδος.

Ο χώρος είναι μεγάλος, απλά συμπαθητικός με δύο σημεία άξια προσοχής. Το πρώτο είναι στην κεντρική είσοδο που υπάρχει στο πάτωμα τζάμι από το οποίο φαίνονται τα σκαλιά που οδηγούν σ’ ένα παλιό, φωτισμένο και πολύ όμορφα διακοσμημένο κελάρι. Και το δεύτερο είναι στον επάνω όροφο που για όσους γνωρίζουν την περιοχή, παλαιότερα ήταν το Αστυνομικό τμήμα της Ν. Χαλκηδόνας. Φανταστείτε ότι εγώ εκεί έβγαλα την Αστυνομική μου ταυτότητα.

Η στενή σκάλα οδηγεί στα μικρά δωματιάκια, που έχουν έξυπνα διατηρήσει την ταυτότητα που είχαν όταν χρησιμοποιούνταν από το τμήμα. Ταμπελάκια με χαρακτηριστικά τύπου Αξιωματικός υπηρεσίας, Γραμματεία, Διοικητής κ. τ. λ. έχουν διατηρηθεί ατόφια από τότε. Η αλήθεια είναι ότι μου ξύπνησαν αναμνήσεις από τα μαθητικά μου χρόνια, τότε που όλο και κάποια επικύρωση χρειαζόμουν και πεταγόμουν εκεί. Μέχρι και τα παράθυρα έχουν μείνει τα ίδια, παλιά, ξύλινα απλά είναι βαμμένα.

Το τελευταίο και ίσως πιο ενδιαφέρον σημείο θα το δουν όσοι επισκεφτούν τις γυναικείες τουαλέτες…που στο βάθος τους υπάρχει το τότε κρατητήριο! Σιδερένια πόρτα με μόνο ένα χαρακτηριστικό παραθυράκι -για επικοινωνία με τα καλόπαιδα που φιλοξενούσε επί πολλά έτη- φωτισμένο τώρα πιά, με συνθήματα (σικέ) στους τοίχους του, ένα πεζούλι τσιμεντένιο με μια κουβέρτα και σε μια γωνία, μια λεκάνη wc. Πολύ κρύα εικόνα! Η αίσθηση πραγματικά είναι πολύ περίεργη όταν σκεφτεί κανείς την χρήση που είχε αυτός ο χώρος κάποτε.

Κι εδώ τελειώνουν όλα τα αξιοσημείωτα του χώρου. Οι χρωματιστές λάμπες δεν μ’ αρέσουν. Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου που όση ώρα μείναμε εκεί (όλοι οι παραβρισκόμενοι) τρώγαμε με τα μπουφάν και κανείς δεν αναρωτήθηκε γιατί, ούτε φυσικά φιλοτιμήθηκε να κάνει κάτι με το θέμα. Αρντάν…σαν να μη συνέβαινε τίποτα.

Η εξυπηρέτηση καλή. Η κοπέλα στην υποδοχή πολύ ευγενική, το παλικάρι που μας εξυπηρέτησε στην παραγγελία το ίδιο, αν και ήταν νωρίς και δεν είχε πολλά τραπέζια γεμάτα, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα

Η λιτή για τα δεδομένα μας παραγγελία περιελάμβανε τα κάτωθι:

- Τυροπιτάκια χ 4€. Δυο τεμάχια μεγάλα με μέλι και σουσάμι. Αποτυχία. Έμοιαζαν ετοιματζίδικα αλλά ακόμα κι αν κάνω λάθος, δεν είχαν τίποτα το ιδιαίτερο σε γεύση. Η ζύμη ήταν μαλακή, σαν λάστιχο…προφανώς κάτι πήγε στραβά στο τηγάνι. Επιπλέον το μέλι ήταν τόσο αραιωμένο για οικονομία, που πιο πολύ πεθαίνεις…σαν ζαχαρόνερο έμοιαζε.

- Μελιτζάνα στη λαδόκολλα χ 4€, συμπαθητική, έμοιαζε με μουσακά χωρίς πατάτα με δύο ειδών τυριά, αλλά δεν παίρνω κι όρκο ότι ήταν ημέρας.

- Συκώτι σχάρας χ 6€ καλή τιμή σε αρκετά καλή μερίδα (2 φιλέτα μεγάλα) αλλά στο ψήσιμο πάλι τα χαλάσαμε. Ήταν ένα βήμα πριν το κάρβουνο. Και στο συκώτι όλη η μαεστρία έγκειται στο ψήσιμο. Σερβιρίστηκε σε σκέτη λαδόκολλα πάνω σε λίγες πατάτες τηγανιτές και μισή πίτα κομμένη στα δύο με ρίγανη.

- Κοτόπουλο σουβλάκι φιλέτο χ 6€ το πιο ωραίο πιάτο! Μεγάλη σούβλα, καλοψημένο και ζουμερό με πιπεριά ενδιάμεσα. Είχε ακριβώς τα ίδια συνοδευτικά με το συκώτι.

- Φιλέτο κοτόπουλο μπούτι χ 5,50€ για το τρίτο άτομο της παρέας που έφαγε μόνο αυτό, συμπαθητικό.

Το ψωμί-κουβέρ χρεώθηκε χ 4,5€ στα 3 άτομα. Ήπιαμε μόνο νεράκι βρύσης και το σύνολο ήρθε στα 27€, δηλαδή έκαστος 9€, ποσόν πολύ προσιτό για κάποιον που θέλει να τσιμπήσει κάτι οικονομικά.

Θα είμαι ειλικρινής. Δεν νομίζω ότι θα το επισκεφτώ ξανά εκτός κι αν ακούσω στο μέλλον πολύ καλά λόγια από κάποιον που εμπιστεύομαι, πράγμα που θα σημαίνει ότι έχουν κάνει σημαντικές βελτιώσεις. Γενικότερα δεν είχε κάτι το αξιομνημόνευτο, ούτε και ο χώρος είναι αυτός που θα με προσέλκυε. Η ευρύτερη περιοχή φιλοξενεί πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις και δυστυχώς η λαδόκολλα δεν κάνει την διαφορά κατά την γνώμη μου.

Λυπάμαι αλλά δεν θα το πρότεινα.

Υ. Γ.: Όσα γράφουμε σε τούτο το site, είθισται να αποτελούν κυρίως πληροφορίες που έχουμε συλλέξει από προσωπική επίσκεψη-εμπειρία-καταγραφή. Όταν ενίοτε χρησιμοποιούνται πληροφορίες μόνο από τον έντυπο ή ηλεκτρονικό τύπο, καλό θα ήταν να το αναφέρουμε, γιατί κάποιες από αυτές τυχαίνει να είναι λανθασμένες ή να μην ισχύουν πια, οπότε δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις...!