Beer Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Θα μου επιτρέψετε να καλοσωρίσω τον Erich στο νέο του μαγαζί στο Μαρούσι.
Ο Erich είναι αυτός ο Γερμανός που ενάντια στην κρίση άντεξε στο μικρό μαγαζάκι εμπορικού κέντρου στα Μελίσσια περίπου 10 χρόνια.
Αυτό το μικρό μαγαζί με τους άβολους πάγκους το καλοκαίρι και με τα τρία σεπαρέ απέναντι στο μπαρ το χειμώνα.

Μαγαζί με σταθερή πελατεία που όμως βγήκε εκτός πιάτσας μετά την άνοδο της Τσαλδάρη. Θυμάμαι που τον παρακαλούσα να πάρει και το διπλανό του μαγαζί και να φτιάξει κάτι καλύτερο που να χωράμε.

Ώσπου μιά μέρα καθώς περνούσα τον βλέπω κλειστά. Υπήρχε στην τζαμαρία όμως ανακοίνωση ότι μετακομίζει στο Μαρούσι.

Από πριν τις γιορτές, περνούσα και κοιτούσα τον νέο χώρο από έξω νομίζοντας ότι γίνονται εργασίες. Ώσπου είδα μιά ανακοίνωση που μας ενημέρωνε ότι το κατάστημα περιμένει την άδεια λειτουργίας για να ανοίξει. Κάτι λιγότερο από τρείς μήνες μας είπε ο Έρικ. Τι να κάνω, μας λέει, αφού έτσι δουλεύει το σύστημα.
Το νέο μαγαζί δεν έχει καμία σχέση με το παλαιό, γερμανική μπυραρία με τα όλα της. Εντυπωσιακό κτήριο με κάποιες επεκτάσεις σαν ημιυπαίθριους.

Ανοίγοντας την ξύλινη πόρτα, μπαίνεις σε ένα πολύ ζεστό χώρο με λίγα τεσσάρια τραπέζια το μπαρ με τις draft μπύρες και την κουζίνα στο βάθος. Δεξιά ανοίγεται ένας δεύτερος πολύ μεγαλύτερος χώρος στο ύψος του πεζοδρομίου που έχει την δυνατότητα να γίνει ανοικτός το καλοκαίρι, εδώ κυριαρχούν μεγάλα εξάρια ή οχτάρια τραπέζια. Μπροστά από αυτό τον χώρο ένας μικρότερος πιό απομονωμένος με τα παλιά σεπαρέ και έναν μικρό πάγκο. Σε αυτές τις δυό αίθουσες υπάρχουν τηλεοράσεις, που την ώρα που πήγαμε έδειχναν γερμανικό ποδόσφαιρο, από ΟΤΕ tv.

Η διακόσμηση είναι μεν γερμανικής μπυραρίας με βαρέλια, καπάκια, πλακάτ, αλλά εδώ θα βρεις και πολύ ποδοσφαιρικό χρώμα, κασκόλ, σημαίες, αλλά και λάβαρα της Βαυαρίας.

Ο Έρικ μας επιφύλασσε και μιά ευχάριστη έκπληξη. Σε ποιόν χώρο νομίζεται ότι επιτρέπεται το κάπνισμα? ΠΟΥΘΕΝΑ! Ίσως το καλοκαίρι στον αδιαμόρφωτο κήπο με το χαλίκι και τις ομπρέλες. Αλλά και πάλι Γερμανός είναι αυτός, μπορεί να μην αφήνει ούτε έξω.

Υπάρχουν δυό κατάλογοι, ένας για τις μπύρες και ένας με το μενού.
Το μαγαζί διαφημίζει και υποστηρίζει την Hofbraw Munchen, όπου υπάρχουν όλοι οι τύποι σε draft. ( Krystal, Waisse, Dunkel). Από μπουκάλια κυρίως γερμανικές ετικέτες από 4,50-5,50€ στα 500ml. Κυκλοφορούν όμως και μικρά 330ml αλλά και 1 lt. Εκτός από μπύρες έχει και το περίφημο ζεστό γερμανικό κρασί, το Γκλουβάιν.

Ο κατάλογος του μενού έχει μεγαλώσει και περιλαμβάνει από γνήσια πέρτσελ και πατατοσαλάτες, ποικιλίες αλλαντικών ή λουκάνικων αλλά και αρκετούς τύπους σνίτσελ. Εμείς όμως σχεδόν πάντα πηγαίναμε για το κότσι. Αυτή ήταν και τώρα η επιλογή μας. Συνοδεύεται κλασικά με ξυνολάχανο και έξι ειδών σάλτσες.
Την μερίδα οριακά την καταφέραμε οι δυό μας, ήταν όπως πάντα με την τραγανή πετσούλα του και τα αρωματικά μυρωδικά. Μαζί με το κουβέρ μιά πατατοσαλάτα με μαγιονέζα και τρείς μπύρες λίγο κάτω από 40€.

Προς το παρόν μόνο cash μια που το μηχανάκι ακόμα το περιμένουν.
Υπάρχουν και τρία γλυκά που δεν προτιμήσαμε, για κέρασμα λίγο δύσκολο.
Αν βέβαια κάνεις κατανάλωση μπορεί να σε κεράσει ακόμα μιά μπύρα.

Η μπυραρία είναι πλέον σε μεγάλο προάστιο με πολύ κόσμο, σε κεντρικό σημείο, σε μεγάλο χώρο με όμορφη διακόσμηση και καλύτερο μενού. Έχει όλα τα εφόδια λοιπόν να ανταγωνιστεί και τους παλιούς της Μαρουσιώτικης αγοράς.
Εμάς μας αρέσει, ποτέ δεν ήταν φθηνός, αλλά πάντα πολύ καθαρός και άκαπνος.
Του αξίζει μέριδιο στην αγορά γιατί είναι αυθεντικός.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη hammer.